Ako sme kedysi žili - Zora Mintalová Zubercová, Slovart, 2018

14,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ako sme kedysi žili

Obrazy každodenného života našich predkov

Kniha o živote našich starých a prastarých rodičov nadväzuje na publikáciu Tradície na Slovensku (2015). Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných... Čítať viac

4,5 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2018
Počet strán
328

Kniha o živote našich starých a prastarých rodičov nadväzuje na publikáciu Tradície na Slovensku (2015). Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 70 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Iba medzi nami - T.L. SwanT.L. Swan, Metafora, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Kniha o živote našich starých a prastarých rodičov nadväzuje na publikáciu Tradície na Slovensku (2015). Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných oblastiach aj severných regiónoch Slovenska a približuje, na čo sa my súčasníci možno ešte pamätáme, ale i to, na čo sme sa už našich starkých nestihli opýtať.

Ako kedysi vyzerali mestá, dediny, obydlia? Aké boli všedné i sviatočné dni našich predkov, aké práce ľudí zamestnávali okolo domu i mimo neho, ako trávili voľný čas, ako vyzeralo ich vzdelávanie, oblečenie či hygiena?

Autorkou knihy je slovenská etnografka Zora Mintalová Zubercová. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli aj knihy: Príbeh vlákna (2016), Vianoce na Slovensku (2012) a Pečieme na Vianoce (2013).

Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

20 hodnotení

8
5
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
14

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový špecialista
30. novembra 2018
Príjemné čítanie

Život našich predkov bol v mnohých smeroch ťažký, ale jednoznačne zaujímavý. Dnes žijeme dobu, kedy sme sa tak nejako prestali tešiť z maličkostí a drobných radostí. Ak máme málo, chceme viac a ani to nám nestačí. Naháňame svoj vlastný tieň, ale na slnko sa nepozrieme.
A preto ma kniha zaujala. Vedeli ste napríklad, že Lucia bola svätica vyhlásená cirkvou a až ľudia si ju postupom času určili ako najväčšiu zo všetkých bosoriek? Že parádna izba sa používala len na dojem a celá rodina sa tlačila v jednej izbe? A domáce panie v mestách nevykonávali žiadne domáce práce?
Ja osobne by som ešte uvítala aj viac podrobnejších "pikošiek" zo života. Také, ktoré možno nepočujte pri každej prehliadke múzea, ale určite vás zaujímajú.
Určite knihu odporúčam.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

26.1.2022
Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných a severných regiónoch Slovenska a približuje, ako pred desaťročiami - v 19. storočí a medzivojnovom období 20. storočia žili ľudia na dedine i v mestách. Atmosféru knihy dotvárajú dobové snímky majstrov dokumentárnej fotografie Pavla Socháňa a Jána Dérera, ale aj iných umelcov.

•Ako kedysi vyzerali mestá, dediny a obydlia?
•Aké práce ľudí zamestnávali okolo domu i mimo neho?
•Aké boli možnosti trávenia voľného času?
•Ako sa kedysi hrávali deti?
•Ako vyzerali všedné i sviatočné dní našich predkov?

Po fašiangoch (zapuškoch) všetko utíchlo, dohrala hudba, prestali tance, spevy skončili sa aj spoločné priadky dievok v kúdeľných izbách. Nekonali sa ani svadby, čo spôsobovalo veľký žiaľ starým dievkam ešte aj na konci 19. storočia.

Ak varovkyňa alebo matka išla s dieťatkom na prechádzku, vozila ho vo vysokom prútenom kočíku, s hlbokou vaničkou a vysokou búdou - strieškou s volánikmi. Jedna dvojica koliesok zvykla byť väčšia, druhá menšia.

Toto všetko a omnoho viac sa dozviete v tejto úchvatnej knihe!
Čítať viac
22.1.2022
Kniha z ktorej si naozaj niečo odnesiete
Pekná publikácia o živote našich predkov , prehľadne spravovaná . Obsahovala informácie ktoré boli pre mňa nové a rozhodne zaujímavé , chýbalo mi viac obrázkov , ale vidím že už vydali obrazového sprievodcu tak snáď ten moju zvedavosť uspokojí keďže som skôr vizuálny typ. Odporúčam všetkým, ktorí sa o živote na Slovensku v čase našich prapradedov chcú dozvedieť viac . Čítať viac
Martina
Neoverený nákup
26.6.2019
Ako sme kedysi žili
veľmi zaujímavá kniha o živote našich starých rodičov, o tom, ako sa kedysi žilo na Slovensku. Určite vrelo odporúčam Čítať viac
Alexander Botev
Overený zákazník
2.10.2018
nedotiahnute
Autorka spravila záslužnú prácu, ale ostalo len vo formáte encyklopédie. Čo mne osobne vadí:
- spracovanie Stredného Slovenska (Horehronie, Liptov) je buď žiadne alebo veľmi okrajové
- namiesto polstranových opisov, napr. domov, izieb, oblečenia a pod. mohli spraviť ilustrácie
- použité fotografie sú skôr hrozné ako dobré

Normálne ľutujem, že som tú knihu kúpil :(
Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
20.3.2019
To sú predsa autentické dobové fotografie, ktoré sú krásne. Veď aj samotný titul to naznačuje ... Ako sme kedyso žili. Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
22.7.2018
Život v minulosti.
Výborná kniha. Písaná tak, čím naši predkovia žili,čo ich trápilo,čím sa zaoberali.
Rozdelená na hornatejšie a nížinaté oblasti Slovenska. Autorka často spomína Oravu,(dokonca je v knihe spomínaná aj obec z kt. pochádzam).V knihe vôbec nie sú gramatické chyby. Citácie z dobových prác ako "Slováci v Uborsku" od Jána Čaploviča sú tiež zaujímavé.
Mňa najviac zaujalo to,že svadby trvali v minulosti viac dní.
Ešte by som však chcela čiastočne autorku poopraviť v súvislosti so sviatk sv. Tomáša. Po 2 vatikánskom koncile je jeho sviatok v liturgickom kalendári 3. júla.
Ešte mi tak v knihe trocha chýbala téma "prespaniek".
Odporúčam.
Čítať viac
Marek
Neoverený nákup
19.11.2018
Milá pani Dáša!
Život našich predkov bol v mnohom formovaný ich religiozitou. S tým súviseli aj sviatky liturgického roka, a teda aj spomínaný sviatok sv. Tomáša. Práve k týmto sviatkom sa viazali pranostiky a ľudové zvyky. Vy evanjelici máte iba jedného "svätca" a tým je Luther a pokiaľ viem, k nemu sa neviazali žiadne pranostiky a ľudové zvyky. Už keď niečomu nerozumiete, tak sa aspoň k tomu nevyjadrujte.
Čítať viac
Dáša
Neoverený nákup
3.11.2018
Milá pani Katarína,

mňa ako evanjeličku vôbec nezaujíma vatikánsky koncil vo vašom liturgickom kalendári. Tak ako aj pani Zoru...
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Alice stála uprostred kruhu a hľadela na tváre, ktoré ju obkolesovali tak tesne ako lupene nový púčik. Hoci narodeniny mala ona, tým, že sa podelila o svoj hlas, obdarovala všetkých naokolo.“