Gamblerova žena - Ružena Scherhauferová, Brána, 2017

9,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Gamblerova žena - Ružena Scherhauferová, Brána, 2017
Gamblerova žena - Ružena Scherhauferová, Brána, 2017

Gamblerova žena

Ružena Scherhauferová, skvelá rozprávačka príbehov zo života, rozohrala v románe Gamblerova žena napínavý príbeh Hanky, manželky hráča rulety. Braňo Dufek, dispečer mestského... Čítať viac

4,5 28 hodnotení
Vydavateľstvo
Brána, 2017
312 strán
4-5 hodín čítania

Ružena Scherhauferová, skvelá rozprávačka príbehov zo života, rozohrala v románe Gamblerova žena napínavý príbeh Hanky, manželky hráča rulety. Braňo Dufek, dispečer mestského dopravného podniku, sa za istých okolností dostáva... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

9,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 46 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Gamblerova žena - Růžena Scherhauferová, Brána, 2018
Pevná väzba
Čeština, 2018
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Nestratiť sa sama sebe - Erik Tabery, Zuzana Čaputová, N Press, 2024
Gamblerova žena - Ružena Scherhauferová, Brána, 2017
9,99 €

Viac o knihe

Ružena Scherhauferová, skvelá rozprávačka príbehov zo života, rozohrala v románe Gamblerova žena napínavý príbeh Hanky, manželky hráča rulety. Braňo Dufek, dispečer mestského dopravného podniku, sa za istých okolností dostáva do herne v bratislavskej Redute a postupne sa z neho stáva patologický hráč. Manželka Hanka až po roku zisťuje, že jej muž je gambler. Toto hrozné poznanie ju zaskočí, zároveň vystraší, hoci si v začiatkoch rodinnej tragédie vôbec neuvedomuje, aké ťažké obdobie ju čaká. Je rozhodnutá bojovať s mužovou závislosťou, pomôcť mu, no ešte nevie, že gamblerstvo je obrovský negatívny spoločenský fenomén - a omnoho silnejší protivník ako ona a syn Dušan. Vášeň jej muža si zatiaľ potichu vyberá svoju krutú daň na rodine a blízkych. Začína sa nerovný boj manželov a Hanka zažíva nielen trápenie a bolesť, ale aj domáce násilie. Okrem toho sa hlásia známi aj neznámi, od ktorých si Braňo požičal peniaze.
Čítať viac
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×190 mm
Hmotnosť
367 g
ISBN
9788072439898
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
280812
Štýl
romantický, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Brána
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

28 hodnotení

21
2
2
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lucia
Neoverený nákup
20.10.2023
Mňa kniha pohltila, síce žena robila kopu nelogických rozhodnutí, ale taký je proste život. Je kopu žien, ktoré potichu trpia so svojimi mužmi, pretože strach... Čítať viac
Eva Golebiowská
Neoverený nákup
13.6.2022
Téma knihy je fantastický námet...Avšak to ako s tým naložila autorka až tak fantastické nebolo. Kniha mohla byť kľudne o 100 strán kratšia a vôbec by jej to neuškodilo. Absolútne ma nezaujal, dokonca mi až vadil štýl písania autorky. Áno, kedysi sa takým jazykom možno hovorilo, ale rozhodne nie v 21. storočí. Dialógom som preto vôbec neuverila. Hlavná hrdinka má niečo cez 50 ale spôsob vyjadrovania ako minimálne 85 ročná. To bolo pre mňa trocha sklamaním a knihu som naveľa naveľa dočítala. Niekomu však samozrejme tento spôsob písania vyhovovať bude a knihu si určite užije oveľa viac ako ja :) Čítať viac
Silvia
Neoverený nákup
14.3.2022
Dobré
Kniha má strašne rozčuľovala. Prečo za neho splácala dlhy, prečo neschovala šperky, cennosti, aj za zbierka mincí. Nechala si kľúč od s nového bytu v kabelke, tak co čakala. Len to, že všetko vybieli. Len dúfam, že to nebol skutočný príbeh. Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
13.3.2022
Emotívne
Všetky recenzie super, niet čo dodať. Možno sú všetky ženy gamblerov také naivné ako hlavná hrdinka. Stále veria na zázraky. Nechať doma zlato, šperky cenné veci, nech má čo brať... a splácať za neho jeho dlžoby, tak to nie je rozumné. Ťažko súdiť keď neprežijeme, mala ho dať na liečenie aj na silu. Čítať viac
Juraj Ďúran
Neoverený nákup
15.9.2020
Gamblerova žena a spoluzávislosť
Román Ruženy Scherhauferovej „Gamblerova žena“, sa zaoberá témou, ktorá je v našej dynamickej spoločnosti stále akýmsi tabu. Touto témou nie je ani tak hráčska závislosť, ale utrpenie, ktoré prežívajú manželky alebo členovia rodiny závislého. Kniha je hlbokou sondou do osudu manželky gamblera. Autorka popisuje nie iba to, čo všetko si vytrpí manželka hazardného hráča, ale aj to, ako správanie gamblera (manipulácia, citové vydieranie a agresia) dokáže pokriviť jej pohľad na svet a na samu seba. V odbornej psychologickej a psychoterapeutickej literatúre sa správanie takto trpiacich rodinných príslušníkov závislého nazýva ako „spoluzávislé“.
Hlavná hrdinka románu, Hanka, nemá žiadnu predstavu o svete gamblingu a o tom, akou zákernou chorobou je závislosť. Keď si uvedomí, že správanie jej manžela Braňa sa už úplne vymyká všetkým normám, a že v rebríčku jeho priorít je na prvom mieste ruleta a až potom, veľmi ďaleko ona, a aj to iba ako zdroj financií, ktoré Braňo potrebuje na hru, je zhrozená a nevie, čo má robiť. K svojmu manželovi cíti stále lásku a náklonnosť a neustále verí, že Braňo sa spamätá a prestane hrať. Trpí a snaží sa ho zachrániť.
V knihe je krásne načrtnuté, ako Hanka prechádza postupne jednotlivými fázami spoluzávislosti, počínajúc popieraním (viera, že nič vážne sa nedeje a všetko sa samé sebou vráti postupne do normálu), cez hnev a zlosť na závislého, k zachraňovaniu (poctivo spláca všetky jeho dlhy), smútku a pocitom bezbrannosti až k nenávisti, so snahou utiecť čo najďalej od závislého. Iba k poslednej fáze, k zmiereniu s realitou a k prijatiu ráznych krokov sa Hanka nedostáva. Pre ňu mal osud pripravený iný scenár.
Je obdivuhodné, že na konci príbehu Hanka pochopí a hlboko precíti, že Braňo je závislý, a že ona nebojovala ani tak s ním, ako s jeho závislosťou, inak povedané, s jeho chorobným správaním sa. Pochopí, že závislosť je choroba, ktorá dokáže radikálne zmeniť správanie človeka, ktorý bol a je v podstate dobrým, a zatemniť jeho zdravé jadro.
Hanke veľmi pomáha jej syn, ale žiaľ, aj on je spoluzávislý. Jeho spoluzávislosť sa prejavila napríklad v tom, že aj keď vie, že gambling je psychická choroba, a že gambleri sú vynikajúci herci a manipulátori, tiež je skôr naklonený podozrievať z krádeže svojej vzácnej zbierky mincí suseda, a nie svojho otca. Kým Hanka je popísaná v románe ako žena, ktorá sa snaží hľadať riešenie problému intuitívnou cestou a analýzou svojich pocitov, jej syn pristupuje k problému racionálne, s pomocou logických analýz.
Hanka sa dlho zaoberá aj typickou otázkou spoluzávislých, kto bol spúšťačom závislosti. Kto je vlastne vinný za to, že jej Braňo začal hrať? Kto ho to vlastne prvýkrát zaviedol do Reduty, do sveta gamblingu? Kto je vlastne vinovatý za jeho závislosť? Hanka to nakoniec zistí, ale zároveň si aj uvedomí, že zodpovedanie tejto otázky jej v ničom nepomôže. To, že Braňa niekto prvýkrát zaviedol do Reduty, nič nemení na tom, že za všetky problémy spojené s gamblingom je zodpovedný iba on a jeho chorobná závislosť.
Kniha sa číta veľmi pútavo a citlivo popisuje, ako Hanka nie je schopná pripustiť možnosť existencie tej najhoršej alternatívy, závislosti manžela. Ako sa úporne klame a správa sa ako slepá. Aj keď sa čitateľovi mnohokrát môže zdať, že to predsa nie je možné, aby Hanka nevidela realitu, skutočnosť je taká, že manželky závislých ju spočiatku naozaj nevidia, alebo nechcú vidieť. Realitu vidia prví hlavne tí, ktorí na celý problém hľadia nezaujato a zvonku. Tí, ktorých sa daný problém až tak priamo netýka.
Autorka krásne popísala, ako Hanka neustále krúžila okolo problému ako okolo horúcej kaše, dlho verila, že všetko je iba dôsledok zhluku nepríjemných náhod a pritom sa neustále topila v problémoch. A táto slepota a bezmocnosť, ku ktorej ju dohnal a ktorú nemilosrdne zneužíval formou manipulácie a citového vydierania jej závislý manžel, vyzýva v čitateľovi hrôzu. Ale skutočne najväčšiu hrôzu vyvoláva až predstava, čo všetko by sa mohlo v realite ešte stať, keby sa príbeh neskončil tak, ako ho popísala autorka.
Som rád, že v realite skutočne existujú také silné a odhodlané ženy, ako je Hanka, a také spisovateľky ako Ružena Scherhauferová, ktoré nás dokážu pútavým spôsobom informovať o živote týchto žien.
Veľmi si vážim aj toho, že kniha sa nesnaží hľadať zázračné riešenie pre ženy, ktoré trpia rovnakými problémami. Tým, čo by mali robiť ženy závislých, aby sa úspešne vymanili spod ich vplyvu, zachránili sami seba a zároveň pomohli aj závislým, sa podrobnejšie zaoberá bohatá odborná literatúra o závislostiach.
Knihu by som odporučil hlavne manželkám gamblerov, alebo spoluzávislým, ktorí sa nachádzajú vo fáze popierania alebo hnevu a začínajú si matne uvedomovať, že majú do činenia so závislosťou svojich blízkych.
Na záver by som chcel ešte podotknúť, že s podobnými problémami (samozrejme, so špecifickými odlišnosťami) sa stretajú aj rodinní príslušníci alkoholikov a drogovo závislých. Žiaľbohu, v súčasnosti už nie je problém nájsť aj takzvaných trojbojárov, to znamená ľudí, ktorí sú súčasne závislí na alkohole, na liekoch (drogách) a na gamblingu.
Čítať viac
Alena
Neoverený nákup
31.3.2020
Gamblerova žena
Knihu som si náhodne vypožičala v knižnici. Prečítala som ju jedným dychom. Chcem sa poďakovať p. Scherhauferovej za výborne napísanú knihu o častom probléme našej spoločnosti. Veľmi rada si prečítam i jej ostatné knihy. Čítať viac
Iveta
Neoverený nákup
3.3.2019
Gamblerova žena.
Príbeh ženy romantičky, krehkej duše, ktorá sa stáva v staršom strednom veku trpiteľkou. Proti vášni svojho muža je bezmocná. Autorka v príbehu rozpovedala o gamblerovi , ktorý zrádza svoju rodinu a ponecháva ju v kolotoči problémov a konfliktov. Hra si vybrala zasa ďalšiu obeť. Po dočítaní knihy sa mi veru uľahčilo, že nežijem v takej záťažovej situácii a v šialených epizódach patologického gamblera. Na knihy od Ruženky Scherhauferovej sa oplatí nájsť si čas . Čítať viac
19

Knižná blogerka, Humbook fest 2018, 2019 ambasádorka a milovníčka nových svetov. Od roku 2019 aj vedúca literárnej sekcie SlavConu.

Jana Paveleková
Overený zákazník
17.2.2019
Jaji bloguje hodnotí
Gamblerova žena je kniha o ťažkom životnom osude... o nádeji... o závislosti... o čomkoľvek, čo si v nej nájdete, pretože čitateľovi toho ponúka veľmi veľa.

Hanka je vydatá za Braňa a má dospelého syna. Rodinný život, ktorý vedie, jej vyhovuje. Reči susedy ale zasiali semienko obáv a pochybností. Manžel berie v práci zmeny navyše. Nahrádza chorého kolegu. Čo ak ten čas netrávi v práci, ale s milenkou? Postupný sled udalostí však objasňuje, že ide o niečo horšie. Braňo Hanku nepodvádza, ale je závislý na hazarde. Zvyk sa zmenil na závislosť a z jej manžela sa stal patologický hráč, pričom je tým ovplyvnená celá rodina. Hlavná hrdinka tak čelí novej situácii. Hádky, domáce násilie a dlhy sú na bežnom poriadku doteraz pomerne šťastnej rodiny.

Kniha je pútavá, číta sa skutočne dobre. Vnútorné monológy nás sprevádzajú celým príbehom, ktorý postupne graduje. Gamblerova žena je ponaučením, ale aj prevenciou. Treba jej dať iba šancu.
Čítať viac
patricia
Neoverený nákup
27.10.2018
Dalsia skvela autorkyna kniha ako vsetky jej ostatne..
Napinavy a pravdivy dej. Pri citani mi stahovalo zaludok nad osudom hrdinky Hanky a trpela som s nou...knihu som precitala za par hodin a zanechala vo mne emocie.
Zial takychto pribehov pise zivot mnoho a prave tento jeden nam verejne ukazal v akej pravdivej aktualnej dobe zijeme..
Odporucam si ju precitat vsetkym, lebo sa moze tykat kazdeho z nas..
Roman sa cita velmi lahko a rychlo, pocity z knihy, hlavnej hrdinky, som este dlho musela spracovat po precitani.....
Čítať viac
Andy N.
Neoverený nákup
3.7.2018
Výborná
V knihe Gamblerová žena Ruženka Scherhauferová spracovala tému, ktorá je v súčasnej dobe veľmi aktuálna. Presvedčivo sa vžila do pocitov Hanky, hoci ja, ako čitateľ som občas mala chuť zakričať na hlavnú hrdinku, aby už konečne otvorila oči a spamätala sa. Ibaže ak sa človek ocitne v takejto situácii reálne, silným faktorom sú city a správa sa inak, ako nezainteresovaný človek. Odporúčam prečítať si. Čítať viac

Ružena Scherhauferová

Čítať viac

„Reťaz je vždy len taká pevná, ako je pevný jej najslabší­ článok. “

Slovenská mafia - Ján Petrovič, 2019
Slovenská mafia
Ján Petrovič