Dom - Mirka Ábelová, BRAK, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dom

Piata básnická zbierka obľúbenej poetky Miroslavy Ábelovej rozohráva príbehy troch žien v jednej obci: osamelej starnúcej alkoholičky, ktorej padá na hlavu vlastný dom, mladej... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2022
Počet strán
136

Piata básnická zbierka obľúbenej poetky Miroslavy Ábelovej rozohráva príbehy troch žien v jednej obci: osamelej starnúcej alkoholičky, ktorej padá na hlavu vlastný dom, mladej matky, ktorá sa s rodinou presťahuje z paneláku v meste do nového domu na... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 8 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Adelaide (slovenský jazyk) - Genevieve Wheeler, Lindeni, 2024
Dom - Mirka Ábelová, BRAK, 2022
14,90 €

Viac o knihe

Piata básnická zbierka obľúbenej poetky Miroslavy Ábelovej rozohráva príbehy troch žien v jednej obci: osamelej starnúcej alkoholičky, ktorej padá na hlavu vlastný dom, mladej matky, ktorá sa s rodinou presťahuje z paneláku v meste do nového domu na dedine a ženy z chatrče na okraji obce, ktorej život obmedzili a zmenili tajomné myši. Všetky tri príbehy rámcuje DOM – dom, ako priestor, v ktorom sa cítime v bezpečí a sami sebou, no často aj akoby vo väzení, či dokonca v ohrození života.
Čítať viac
Počet strán
136
Väzba
pevná väzba
Rozmer
160×225 mm
Hmotnosť
295 g
ISBN
9788097417475
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1583979
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
BRAK
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

9 hodnotení

7
0
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
Cyntoryn zvieratiek - Stephen King, 2019
Práve čítam
Cyntoryn zvieratiek

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
7.8.2023
Trošku sklamanie.. asi preto, že ešte nechcem dospieť :D
Mirku Ábelovú registrujem skôr ako rozhlasovú redaktorku, ktorá mi bola vždy veľmi sympatická (aj v rámci Nedeľnej chvíľky poézie na milovanom rádiu FM). Vedela som, že píše, ale ešte som nemala tú česť. Básne posledné roky nevyhľadávam. Lepšie povedané, som lenivá ich čítať. :D

Zbierku DOM (už jej piatu v poradí) som práve dočítala a trošku som sklamaná (zo seba), že sa ma nedotkla viac, ako som chcela. Možno je to práve preto, že som zišla z poetického chodníčka, ale veď nič sa nedeje. :) Pritom prózu s nádychom poézie žeriem aj s navijakom, no stále je to pre mňa veľký rozdiel.
Opäť som si nečítala, o čom (o kom?) básne sú a čo v nich môžem nájsť. Chcela som sa potrápiť a otestovať, či viem malým odstavcom textu ešte stále porozumieť. :) Porozumela som, ale asi bola chyba vhupnúť do toho ako ryba do neznámej vody.

136 strán opisuje životy troch žien, ktoré v sebe nesú kúsok temnoty. Cítila som ju a podvolila sa melanchólií – osamelá alkoholička, matka detí, opúšťajúca mestský panelák, aby mohla privítať život v dome na dedine a žena z chatrče, ktorej noví spolubývajúci sú myši (báť sa ich, zabiť ich alebo sa s nimi naučiť žiť?). Pri pár slovách som sa pozastavila - boli ako facka, ktorej som chcela zatlieskať.
~
„sneh napadne toho roku iba jedenkrát
dedinský človek zavesí na povalu klobásy
aby vymrzli
a chvíľu zaváha
či sa nezavesiť k ním“
~
"jeden večer zvykol zaspať on
druhý ja
dni týždne mesiace sekundy sa striedali
na gauči vznikla preliačenina nezapadajúcich tiel
dobré manželstvo znesie
len istý počet zaspatí"
~
Zbierka milo prekvapila – nejde o nič zložité, či kostrbaté, no aj tak skrýva hĺbku a kto chce, ten bude dumať a vracať sa k nej opakovane. Myslím, že ľudia milujúci poetiku budú nadšení. :) Ja som aspoň zistila, že na poéziu ešte stále nie je čas, ale ako celok je to vydarené dielo. (dodatočne čítam staršie Mirkine zbierky a to je presne to, čo mám rada). :)))

Nesmiem zabudnúť na ilustrácie, pri ktorých som sa pozastavila rovnako, ako pri dočítaní niektorej z básni. Dostala ma hlavne Ivana Šáteková – išla z nich až hrôza a to ja raaad.
Čítať viac
15
Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Sled udalostí

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
4.5.2023
Výborné!
V poézii nie som až tak doma, nemám jej načítané tisíce strán, ale baví ma. Verše, pár slov, ktoré dokážu povedať niekedy viac ako siahodlhá próza. Autorku básnickej zbierky Dom, Mirku Ábelovú poznám z vysielania FM, a prekladov Rupi Kaur, jej zbierky básní som však doteraz nečítala. A určite to napravím.

Dom – miesto kde sme sami sebou, kde sa môžeme skryť. Miesto, ktoré nechceme opustiť, no niekedy sa v ňom cítime ako väzni. Dom kde sme šťastní, kde trpíme, kde prežívame všetky naše malé aj veľké osobné drámy. Tri domy a tri ženy, ktoré zažívajú rôzne problémy v rôznych životných fázach. Prvá žena sa musí popasovať so samotou, ktorú topí v pohári vína. Druhá žena opustí mesto, aby vychovávala deti v lepšom prostredí a tretia žena sa trápi v dome napadnutom podivnými myšami.

Maľby a kresby troch slovenských umelkýň na začiatku každej básne z knihy robia o to hodnotnejšie umelecké dielo. Výborne spracovaná kniha, nie len po obsahovej, ale aj grafickej stránke. Jediné čo by som si želala, je viac domov a viac žien, viac básní a viac obrazov. Výborné!
Čítať viac
Bibiana
Neoverený nákup
7.2.2023
Mirka Ábelová, Dom
Je to druhá básnická zbierka Mirky Ábelovej, ktorú som čítala. Jej štýl písania je stále rovnako svieži a veľmi zrozumiteľný, no básne v tejto knihe ma viac zasiahli. Sú písané s ľahkosťou, no zároveň idú do naozaj hĺbky. Nie je to kniha na jedno prečítanie, určite sa k nej budem vracať. Čítať viac
34
Naslouchač - Petra Stehlíková, 2018
Práve čítam
Naslouchač

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @_dennyto alebo @dennycita

Denisa Tomíková
Overený zákazník
6.2.2023
Nechaj ju pohladiť tvoju dušu poéziou
Čo pre teba znamená domov? V básňach autorky si prečítaš o domoch, životoch, rodinách, domovoch a životných osudoch.

Kníh, ktoré by som prečítala viackrát, je málo. Kníh, ktoré by som prečítala dvakrát po sebe, je ešte menej. Oceňujem aj ilustrácie, ktoré ladia s obsahom. Kniha je pohladenie pre oči a dušu po každej stránke. Tak sa nechaj pohladiť...

Pre milovníkov poézie a slovenskej tvorby je toto povinná jazda. Ak s poéziou začínaš, toto môže byť veľmi dobrý začiatok. Bude to veľmi pekné čitateľské osvieženie.
Čítať viac
36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.12.2022
Skvelé!!!
3 ženy, 3 osudy, 3 príbehy. Osamelosť, bolesť, všednosť, chudoba a smútok. Básnická zbierka, v ktorej nemusíte pochopiť všetko, ale o to viac budete nad básňami premýšľať a určite v niektorej nájdete aj samých seba. Emotívne, také pravdivé, O ŽIVOTE. Tie ženy som chápala, v niektorých situáciách som spoznávala samú seba a celú zbierku som si vychutnala. Sprievodné ilustrácie sú veľmi príjemné a dotvárajú celkové krásne prevedenie knihy.
Mirka! Z tejto zbierky cítiť tvoju VYZRETOSŤ. Už dávnejšie si sa dostala na môj piedestál ku pánovi Válkovi a touto zbierkou len potvrdzuješ svoje postavenie. Tak trefne, miestami v metaforách, zachytávaš pravdivosť skutočného života, duše a srdcia nás všetkých, a hlavne žien. Prosím, len píš, píš, píš a neprestávaj!
Táto zbierka mi veľmi sadla a prirástla k srdcu.
Čítať viac

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová, 2017
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová