Irena Sendler - Lea Kampe, NOXI, 2023

17,25 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Irena Sendler

Anjel z Varšavy

Varšava, 1940: Nacisti zakladajú geto. 29-ročná sociálna pracovníčka Irena sa snaží zo všetkých síl pomôcť židovskému národu. Dievčatko, ktoré zúfalí rodičia opustili, ukryje... Čítať viac

Séria
Významné ženy, ktoré menia svet
Vydavateľstvo
NOXI, 2023
456 strán
6-7 hodín čítania

Varšava, 1940: Nacisti zakladajú geto. 29-ročná sociálna pracovníčka Irena sa snaží zo všetkých síl pomôcť židovskému národu. Dievčatko, ktoré zúfalí rodičia opustili, ukryje pod falošným menom v nežidovskej rodine... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
17,90 €

17,25 €

-4 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Rok v kolotoči F1 - Guenther Steiner, Ikar, 2024

Viac o knihe

Riskovala svoj život, aby zachránila deti

Varšava, 1940: Nacisti zakladajú geto. 29-ročná sociálna pracovníčka Irena sa snaží zo všetkých síl pomôcť židovskému národu. Dievčatko, ktoré zúfalí rodičia opustili, ukryje pod falošným menom v nežidovskej rodine. To, čo sa začína ako odvážny čin, sa mení na rozsiahlu záchrannú operáciu. Irena pašuje z geta ďalšie a ďalšie deti s falošnou „árijskou“ identitou. Nikdy nepomyslí na to, že by sa vzdala, aj keď je jej život v neustálom nebezpečenstve. Irena sa však nemusí báť len o svoj vlastný život…

Irena Sendler (1910-2008) dávala nádej mnohým ľuďom v tých najtemnejších časoch. Zachránila 2 500 židovských detí pred istou smrťou tým, že ich prepašovala z geta. Dúfala, že po vojne sa deti vrátia k svojim rodičom. Dokonca aj keď ju gestapo vypočúvalo na mučidlách, „matka detí holokaustu“ údajne nič neprezradila. V roku 1965 Yad Vashem udelil Irene Sendler titul Spravodlivá medzi národmi.

Kniha je z úspešnej série Významné ženy, ktoré menia svet.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
456
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
423 g
ISBN
9788081116339
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1853485
Štýl
životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Séria
Významné ženy, ktoré menia svet
Vydavateľstvo
NOXI
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

13 hodnotení

11
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8

Rada čítam, okrem práce v záhrade. Vyberám si knihy, ktoré má prenesú do krajiny, ktorú z opisu poznávam. Následne si robím zoznam, ktorú pôjdem navštíviť ????. Zaujímajú ma knihy z obdobia vojny, a pre mňa neznámych krajín, alebo netradičných činností hrdinov.

Janka Buška
Overený nákup
3.4.2024
Neskutočná odvaha
Reálny príbeh mladej ženy so závideniahodnou odvahou, ktorá každým dňom riskuje vlastný život pre záchranu nielen detí. So svojími priateľmi vytvorí sieť ktorá zbedacene židovské obyvateľstvo zásobuje potravinami, liekmi a umiestňuje deti do náhradných domovov. Dej zachytáva život od predvojnovej Varšavy, cez vojnové obdobie až po skončenie vojny. Opisuje ako postupne Nemecko zavádza čím tvrdšie opatrenia voči Židom až po vyhladzovanie. Smutno krásny príbeh ktorý s napätím prežívate pri pútavom opise. Čítať viac
14.9.2023
Riskovala svoj život, aby zachránila deti. Irena má 29 rokov pracuje ako sociálna pracovníčka vo Varšave. Po založení geta sa snaží pomáhať židovským obyvateľom a hlavne deťom. Pomáhajú jej pri tom kamarátky a kolegyne z úradu. Všetci zapojení podstupujú veľké riziko a ja som pri čítaní bola celý čas v napätí. Čítala som uz viac kníh z obdobia druhej svetovej vojny, ale len málo z nich sa týkalo vyslovene osudu detí. Tak isto som sa prvý krát stretla s takým podrobným opisom geta, a jeho každodenným fungovaním. Irena bola odvážna a nebojácna, pozerala sa na druhých, ako im pomôcť, viac než na seba. Toľko utrpenia a zúfalstva si neviem ani predstaviť. Záchranné akcie boli vždy naozaj riskanté, je škoda, že neboli opísané podrobnejšie. Kniha je napísaná jemnejšie, ako iné knihy, ktoré sa venujú tejto téme, preto by som ju odporučila aj slabším povahám. Som veľmi rada, že som si mohla knihu prečítať, dostala som nový pohľad do tohto smutného obdobia, a naozaj obdivujem všetkých, ktorí vedeli bojovať za seba aj za ostatných. Čítať viac
14.7.2023
Som nesmierne nadšená, že vydavateľstvo Noxi prináša na trh knihy zo série "Významné ženy, ktoré menia svet". Prostredníctvom tejto série sa dozvedáme napríklad aj to, aké neuveriteľne odvážne a hrdinské skutky sprevádzali tieto ženy, ktoré sa nebáli zachraňovať ľudské životy, aj napriek tomu, že tie ich boli neustále v smrteľnom nebezpečenstve. Jednou z nich je aj Irena Sendler - poľská sociálna pracovníčka a učiteľka, ktorej sa počas druhej svetovej vojny podarilo zachrániť z varšavského geta zhruba 2500 židovských detí. Bola jednou z vedúcich osobností poľského protinacistického odboja a napriek neskoršiemu zajatiu a mučeniu, nikdy nič neprezradila a nikoho neudala.

V úvodných kapitolách knihy autorka predostiera čitateľovi diabolské plány ríšskych predstaviteľov, ktorí najskôr veľmi nenápadne začali izolovať židovské obyvateľstvo do jedného obrovského uzavretého geta, v ktorom sa postupne okliešťovali ich základné práva. Prídely jedla sa neustále zmenšovali, hygienické podmienky sa zhoršovali, z čoho následne vznikali epidémie a nákazy a nakoľko nebol zabezpečený ani prísun liekov, mnoho ľudí nákazám podľahlo. Keď však vrchní predstavitelia rozhodli o "presídlení" židovského obyvateľstva do pracovných táborov, Irena a tí, ktorí za ňou stáli sa rozhodli konať. Pod neuveriteľným tlakom a nebezpečím zachraňovali rodiny i deti pred transportmi, ktoré ich viedli na istú smrť.

Táto kniha sa určite nečítala ľahko, ale štýlom akým ho autorka podala čitateľovi možno nazvať majstrovským. Počas čítania cítite podobne ako naše postavy - strach, bolesť, zúfalstvo, ale aj nádej v to, že daná "akcia" dopadne čo najlepšie, pričom autorka nasilu netlačí na city čitateľa, ale rozprávanie je prirodzené a pritom tak emotívne. Príbeh Ireny, ako aj všetkých ostatných, ktorí boli zapojení do odboja voči zlu, ktoré sa dialo, je vzdaním pocty ich osobnostiam a ich nezlomnej bojovnosti, viere, hrdinstvu a láskavým srdciam, ktoré zachránili tisícky životov, bez ohľadu na to, že ich vlastné mohli skončiť rovnako. Irena Sendler - Anjel z Varšavy - je citlivá výpoveď o tých, vďaka ktorým sa svet zmietaný zlom, stával o čosi lepším. 
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
16.6.2023
Silný príbeh statočných ľudí
Irena Sendler je sociálnou pracovníčkou a po vypuknutí 2. sv. vojny sa všetkými silami pokúša pomôcť Židom, hlavne ich deťom, prežiť. Zapojení sú do toho aj jej kolegovia a kamaráti a veľmi dobre si uvedomujú, že riskujú svoje vlastné životy. ,,Pašovanie" detí do bezpečia a ich záchrana sú však pre nich prvoradé, ale nastane chvíľa, keď bude musieť čeliť smrti aj samotná Irena. Strach o vlastný život však bude menší než strach o svojich blízkych. Záchrana mnohých životov ale možno stojí za všetku tú obetu.
Príbeh podľa skutočnej udalosti podala autorka veľmi pútavo. Pomalším rozbehom vás vtiahne do deja, v ktorom budete spolu s postavami prežívať ich bezmocnosť, smútok, hnev, odhodlanosť a bojovnosť. Obyčajným ľuďom nechýbala odvaha, museli prežiť zo dňa na deň a niektorí už ani len nepomysleli na budúcnosť. Transporty do koncentračných táborov, odlúčenie od rodín a len minimálna nádej na opätovné stretnutie v čitateľovi vyvolajú zmes emócií. Čítanie bolo miestami veľmi emotívne a mala som čo robiť, aby som nevyronila slzu, ale som veľmi rada, že nám autorka poskytla tento príbeh a priblížila nám osud ďalšej statočnej ženy a jej spolupracovníkov. Pekná bola aj romantická linka, ktorá bola podaná primerane dobe a situácii. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac z obdobia vojny, prečítajte si ďalšiu skvelú knihu zo série Významné ženy, ktoré menia svet.
Čítať viac
20
Overený zákazník
4.6.2023
Toto bolo silné čítanie. Všetci, čo čítajú vojnové príbehy určite vedia o čom hovorím.
Ja ani neviem, čo k tomu môžem povedať alebo čo by som mala.
K niečomu, čo sa kedysi dialo a bolo to hrozné sa nedá vyjadriť. Každú chvíľu som mala zimomriavky a slzy v očiach.

Páčilo sa mi ako sa autorka postavila k tomuto vypravaniu príbehu. Ako sa zamerala aj na iných odvážnych ľudí, ktorý zachraňovali nevinných ľudí. Oni všetci s Irenou Sendler na čele boli takými anjelmi strážnimi.

Príbeh vo mne vyvolával obavy, či sa im podarí pokažde úspešne doviezť záchranu dieťaťa dokonca. Znechutenie nad tým, čo stvarali ľudia iným nevinným ľuďom. Smútok keď sa lúčili rodičia s deťmi, aby ich zachránili pred smrťou. Nádej, že sa raz rodiny opäť uvidia. Hrdosť na ľudí, ktorí boli odvážni a zachraňovali nevinných.
Príbeh vo mne vyvolal mnohé emócie a ešte teraz niekoľko dní po dočítané nad ním stale premýšľam. Za mňa patrí kniha k tým najlepším za tento rok
Čítať viac

Vydavateľstvo NOXI

Čítať viac

„…uveriť, že milovať - milovať s nohami pevne na zemi a nie tak, ako sme si to predstavovali ako dievčatá - je zručné žonglérske cvičenie, permanentné obetovanie sa, prehĺtanie ropúch eleganciou. “

Náhodné úvahy - Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor), 2019
Náhodné úvahy
Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)