Tiene nad Veligradom - Ivana Jungová, Slovart, 2016

13,21 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Tiene nad Veligradom

Prvá časť trilógie Legenda o Braslavovi je oslavou priateľstva, lásky a vernosti. Po boku smrteľníkov žijú v príbehu i nadprirodzené postavy, v ktoré verili naši predkovia.... Čítať viac

1. diel série
Legenda o Braslavovi
Vek
10+
Vydavateľstvo
Slovart, 2016
Počet strán
352

Prvá časť trilógie Legenda o Braslavovi je oslavou priateľstva, lásky a vernosti. Po boku smrteľníkov žijú v príbehu i nadprirodzené postavy, v ktoré verili naši predkovia. Ocitneme sa na území Veľkej Moravy v druhej polovici... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,95 €

13,21 €

-12 %
U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 7 – 12 dní

Dostupné v 54 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Rebecca Yarros. Všetkými zmyslami. Lindeni, 2024

Viac o knihe

Tento titul nájdete v našej ponuke aj v kolekcii za skvelú cenu.

Prvá časť trilógie Legenda o Braslavovi je oslavou priateľstva, lásky a vernosti. Po boku smrteľníkov žijú v príbehu i nadprirodzené postavy, v ktoré verili naši predkovia.Ocitneme sa na území Veľkej Moravy v druhej polovici 9. storočia, v okolí Veligradu, hradiska obkoleseného rozvetvenou riekou Moravou. V blízkom lese Dobrogu sa na mohutnom skalnatom brale usídlilo zvláštne zviera - bájny gryf. To miesto vzbudzuje strach, nik sa tam neodváži. Jedného dňa však presvedčí syn vládnuceho kniežaťa dvoch pastierov Bojana a Rodana, aby mu k obávanému miestu ukázali cestu. Stretnutie s gryfom vyvolá celý sled udalostí, ktoré už nemožno zvrátiť. Podarí sa chlapcom zvládnuť dary od gryfa, ktoré nechtiac dostali? Utají Bojan pred ostatnými svoj nový dar rozumieť reči zvierat a Rodan schopnosť vidieť nadprirodzené bytosti? Navyše si na Veligrad už dlhú dobu brúsia zuby Frankovia. Kupecké výpravy so soľou prepadávajú lupiči a počas dlhej zimy ľudia podľahnú chorobám, strachu a neistote. Zdá sa, že jediné riešenie ponúka legenda o bájnom Braslavovi, ktorý v časoch núdze prisľúbil ľuďom pomoc. Poslovia sa však môžu vydať za ním iba vtedy, keď sa Lesná brána v Dobrogu otvorí. No tá zostáva naďalej zatvorená.

Trilógia Legenda o Braslavovi isto zaujme deti, ktoré milujú dejiny a záhady či dobrodružné príbehy plné napätia. V tejto časti Tiene nad Veligradom sa prenesú do obdobia Veľkej Moravy.

Tento titul nájdete v našej ponuke aj s podpisom autora.

Čítať viac
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×230 mm
Hmotnosť
653 g
ISBN
9788055623665
Rok vydania
2016
Vekové odporúčanie
10+
Naše katalógové číslo
247409
Jazyk
slovenčina
1. diel série
Legenda o Braslavovi
Vydavateľstvo
Slovart
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Tiene nad Veligradom - Ivana Jungová, Slovart, 2016
Zrodená z ohňa - Sarah J. Maas, Slovart, 2016
28,20 €
Ušetríte 3,70 €

Hodnotenia

4,4 / 5

11 hodnotení

6
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

4

Som študentká gymnázia, ktorá svoj voľný čas okrem hudby a štúdia trávi hlavne čítaním kníh, najmä tých slovenských, aby som podporila aj tú našu tvorbu, ktorá je skutočne kvalitná

Lucia Hasáková
Overený zákazník
12.3.2024
Už nie som dieťa...
Fúha, no... Kniha je určená čitateľom 9+, takže limit splňujem. Priznám sa, že mi v poličke leží od roku 2017, dostala som ju ani neviem od koho, mala pekný prebal, takže to bol jasný dôvod kúpiť ju bez čítania recenzie o čom je. Som za ňu však rada. Posledných pár mesiacov má skutočne láka história Slovenska, špeciálne dávnych Slovanov. Tie tradície, niektoré zachované dodnes, sa diali tisícročie nazad a my ich stále dodržiavame, no nie je to úžasné?
Opis Slovanských bohov, pôvodné územia i historické postavy. Tento príbeh mal všetko. Kapitoly sa krásne čítali, plynule, dej bol nabitý akciami, zápletkami, nemusíte sa báť, že by ste sa nudili. Ako dospelá som už v mnohých veciach videli hlbší význam, než keby som ju čítala ako dieťa.
Veľkým mínus je pre mňa koniec, je totižto otvorený. Chápem, niekomu to nevadí, ja tým fanúšikom moc nie som, pretože pokiaľ sa chcem dozvedieť pokračovanie, musím čítať ďalšie dve knihy z tejto trilógie a neviem, či sa mi do toho práve chce.
Akokoľvek, ak máte deti, či idete kupovať darček niekomu, kto je v rozmedzí od 8-15 rokov, myslím, že siahnuť po tejto knihe nebude chyba. Neznáme slová sú jednoducho vysvetlené, nestane sa, že aj menší čitatelia nepochopia.
Celkovo nemám čo dodať. Kniha obsahuje aj grafiku, ktorá je poňatá za mňa skvelým spôsobom. Obrázok, ktorý znázorňuje číslo kapitoly som ešte nikdy nevidela.
Čítať viac
Andrej
Neoverený nákup
28.11.2020
Parádne
Je to parádna kniha a veľmi zaujímavá. Mal som to ako povinné čítanie v škole. Odporúčam to aj mladším aj starším čitateľom lebo je to výborná kniha z histórie. Čítať viac
Arpa Stanislav
Overený zákazník
3.1.2019
veľmi pekná knižka. nedávno som čítal knižky od Michelle Paverovej, čo sú podobného žánru a myslím, že táto bola ešte o čosi lepšia. možno troška bližšia nám slovanom a našim dejinám. Čítať viac
Lubica
Neoverený nákup
3.1.2017
Názor čitateľa
Fantasticka knizka, nevedela som sa od nej odtrhnut! Napinave a putave citanie nielen pre mladsich citatelov, ale aj pre dospelych. Velmi sa tesim na pokracovanie. Čítať viac
8.10.2016
Názor čitateľa
Bol som pri predstavovaní knihy na Istrocone a debatil o nej v besede s autorkou. Keďže som sa najviac zapájal do diskusie, knižku mi darovali. Za čo veľmi pekne ďakujem. A takisto za autorkine venovanie.
Snažil som sa knihu čítať ako násťročný čitateľ, ktorý je cieľovou skupinou autorky. Musím sa priznať, že nie som si celkom istý, či sa mi to podarilo po celý čas.

Pozitíva: text je napísaný veľmi slušne, čo je len dokladom toho, že autorka má už čosi na rováši (publikačne). Veľmi sa mi páči, že autorka diskutovala historické reálie 9-10. storočia s odborníkmi, sama navštívila historické skanzeny a prečítala faktografickú literatúru. Je to na knihe vidieť. Ďalej kvitujem, že sa nachádza v knihe mapka, i keď som tam nenašiel zobrazenie Latnabrogu a lesnej brány, ale si to bolo úmyselne.
Takisto sa mi veľmi páčia anotácie pod čiarou na strane, kde sa slovo či pojem, ktoré nemusí byť čitateľovi známy, vysvetlí.
Hra s tieňmi obrázkov pri názve a čísle kapitol je tiež fajn. Niektorému čitateľovi môžu vadiť trošku dlhšie, miestami romantizujúce, opisy, i keď mne neprekážali.
Oceňujem, že autorka sa snažila do textu vložiť nejaké to morálne posolstvo, múdrosti, pekné životné prirovnania a ponaučenia.
A humor. Musím sa priznať, že sa mi stalo, že som sa asi dvakrát naozaj nahlas zarehlil. Super.

A teraz pokus o konštruktívnu kritiku zo strany subjektu čitateľa. Respektíve o možné vyvolanie diskusie:
Miestami mi dialógy medzi postavami pripadali silené a neprirodzené, len aby sa hodili autorke do kontextu.
Žiaľ, text sa len tak hmýri alogizmami, ktoré možno detskému čitateľovi neudrú do oka, ale dospelému asi určite. Uvediem niekoľko príkladov:
-Medvedobog - pastier, ktorý má možno všetko možné na starosti okrem skutočného pastierstva? Keď na pašu vyvedie ovce len na jar a potom to všetko nechá na starosť svojim pomocníkom. Keď na začiatku mieria k Latnabrogu, nechá on zháňať ovce niekomu inému, ovciam neznámemu. To je náročná úloha. Pastier na ktorého hlas a prítomnosť sú ovce zvyknuté pôjdu samé. Za cudzím ani bohovi.
-Poloha Latnabrogu - prečo o ňom vedel len Medvedobog? Čakal som, že to bude neskôr v knihe nejako vysvetlené, ale nebolo. Predsa knieža Blahoslav by malo poznať každú piaď svojho relatívne malého panstva ako svoju dlaň. Čo je to za panovníka, ktorý ani nevie, čo a kde sa v jeho panstve nachádza? Najmä, ak je to vzdialené ani nie pol dňa pochodu od jeho sídla?
-ak mal Bojan poranení hrudník a rozkašlal sa, pochybujem, žeby jeho myšlienky smerovali k tomu, že neprišiel domov, skôr by som očakával, že bude zamdlievať bolesťou.
-nemôžem si pomôcť, ale keď sa prvý raz objavil na scéne hopkáč - biely zajačik o hovoril o odvahe - hneď mi preblesol hlavou killer bunny z monty python. A potom sa objavil na scéne havran Arrrturrr a hovorím si aha - Artur nemotorník z toho kresleného večerníčka Bol to autorkin zámer? Pochybujem.
-Írsky dušník musel byť veru asi sebevrah alebo pomätenec, keď sa chcel v zime vybrať ďalej na východ. A k tomu Bojan ho naučil výborne strieľať zo skladaného luku za pár dní resp. týždňov. V normálnom živote to trvá roky, dokedy sa človek naučí strieľať ako tak obstojne. Apropo luk: Bojan mal neustále no ňom napnutú tetivu? To by mu to lučište veru dlho nevydržalo. A sám si dokázal vyrábať kvalitné šípy? Neuveriteľné. Dokonca použil pri tom minipierka z brehule (vtáčik drobnejší od vrabca)? Nereálne.
-bola v 9. storočí medzi slobodníkmi na Morave rozšírená ako hudobný nástroj gitara?
-korčule zhotovené z ovčích kostí - zaujímavý nápad, rád by som vedel, či to je naozaj aj historicky doložený artefakt.
-ak sa boh v knihe volá Perún, potom tam „novodobé“ spotvorené zakliatie - do paroma - nemá čo hľadať.
- Bojanov a Rodanov let na Gryfovi mi pripomenul scénu z HP, inšpirovala sa odtiaľ autorka? Rozmýšľam, načo tam vlastne leteli, keď Žiarovíta vyslobodil aj tak len sám Gryf a chlapci mu vlastne boli len na obtiaž.
-Blahoslav,ktorý vládne mocnému hradisku, žiada o pomoc a poskytnutie bojovníkov svojho brata Duchoslava, ktorý sa utiahol na nejaký výstrkov a riadi kameňolom? Skôr opak by bol logickejší.
-sedlá Moravanov v 9 stor. z kože? Čože?
-jazdci idú vystopovať lúpežníkov a pripnú koňom spiežovce - zvončeky?
-ľudí v zime na nedostatok soli pomrelo vo Veligrade strašne veľa, že ich potom bolo plné hradisko, keď tam zavítal Rastislav?
-opis boja s lúpežníkmi - ja viem je to pre násťročných, ale aj tak by sa patrilo trochu viac realistickejšie.
-Lesná brána - kde sa tam vzala, prečo bola aj v zime stále zelená, prečo je taká dôležitá, kto sa o ňu staral, kto ju otváral? Žiaľ v tejto knihe sa to nedozvieme.
-brehule sú sťahovavé vtáčiky, ktoré prilietavajú do našich končín od polovice apríla do konca mája, autorka ich nechala priletieť ani nie v marci, chúdence, ešte že nepomrzli. S príletom bocianov to ale celkom trafila.
-súhvezdie pod menom legendárneho bojovníka Orión bolo u Slovanov známe?
-poplach a neexistujúci prepad na stranách 312-313 som nepochopil ale že vôbec.
-príchod vojska Rastislava : 30 pešiakov a 10 jazdcov? No neviem.
-Rastislav vyrastal na franskom dvore a dostal tam aj výchovu, a žeby neovládal reč Frankov a ani latinčinu, keď musel diktovať Arnulfovi (ktorý mal problém sloviensky vôbec rozumieť) list v slovienčine? Navyše tým by len riskoval nedorozumenia v liste nedokonalým prekladom. Toto naozaj nemôže sedieť.
-Z dôležitého zasadnutia a porady mal vyzvedačského mnícha omnoho skôr poslať preč. Ináč na tom pláne, ktorý potom vyzradil svojej rade, keď poslal mnícha preč, vlastne ani nebolo nič také neobvyklé...

Slovanské božstvá: -Morenu zobrazovanú ako starenu s kosou som veru ešte v žiadnej publikácii o slovanskej mytológii nevidel. Veles - darovala autorka ženskú podobu, no povedzme, s tým ako sa to obhajovala v diskusii na istrocone. I keď otázne je, či Veľkomoravania uctievali Veles, a či Veles nebol(a) uctievaná Slovanmi viac na východ. Gryf - toto je veru asi prvý krát, čo sa dozvedám o Gryfovi v spojitosti so slovanskou mytológiou, keďže skôr patrí do egyptskej? Ja viem je to fantasy, ale ak to ma byť slovanská fantasy, tak? Prečo nie trebárs Smargl. To by už k Slovanom pasovalo omnoho viac. Navyše detskí neznalí čitatelia si ešte začnú myslieť, že panstvo sa namiesto Veligradu mohlo pokojne premenovať na Gryfindor.

Záverom: knihe sa podarilo vyplniť medzeru na slovenskom trhu, čo sa týka slovanskej fantasy v YA sfére. Dúfam, že nasledujúce dve knihy trilógie, budú už len lepšie. Zároveň autorke doporučujem čítať nielen faktografiu, ale aj slovanskú fantasy. Je pre mňa, ako tiež autora, nepredstaviteľné, žeby som písal tento žáner, a nemal prečítaného Ďura Červenáka, Saš Pavelkovú a iných. Vrele to autorke doporučujem, nič tým rozhodne nepokazí ani nestratí, len získa.
Fazit hodnotenia: ako detský čitateľ som to videl tak na 4*, ako dospelý na 2*, takže priemer 3*.
Čítať viac
Fantasy Svet.net
Overený zákazník
4.9.2016
Ivana Jungová a Legenda o Braslavovi: Tiene nad Veligradom
Tiene nad Veligradom sú plné prekvapení. Väčšinou tých pozitívnych. Rozprávanie odsýpa rýchlo, ľahko, len na samom konci tak trochu stratí dych, čo však vieme odpustiť. Miesta a mestečká žijú vlastným životom a ponúkajú plejádu nádherných silných postáv, s ktorými vás autorka postupne zoznamuje. Vďaka nim sa dej posúva rezko dopredu a vy všetko intenzívne prežívate. Istým archetypom sa síce vyhnúť nedá, ale ich prítomnosť vyvoláva pocit, že všetko navôkol je reálne a kedysi sa odohralo presne tak, ako to autorka sama vyrozprávala.

Stredobodom príbehu je síce legenda o Braslavovi, jeden gryf a traja mladí hrdinovia so svojimi snami, ale práve rodina a okolie, v ktorom vyrastajú, z nich robí takých ľudí, akými sú a ďalej formuje ich charakter. Preto obyvatelia Veligradu, a to vrátane Bielej Baby, bylinkárky a dobrej čarodejnice tohto miesta, dostávajú v samotnom príbehu svoj priestor a prinášajú tak do prehovoru zaujímavé osudy a odbočenia od hlavnej dejovej línie, ktoré majú opodstatnenie a sú pre vývoj prichádzajúcich udalostí dôležité. Z tohto dôvodu sa môže zdať, že rozprávanie v istom bode stratilo svoj rytmus, alebo autorka zbytočne odbehla od podstaty veci a umelo príbeh roztiahla. Akcia je skôr statická, väčší dôraz sa kladie na vykreslenie medziľudských vzťahov a pomerov, ktoré v hradisku vládnu, ako aj na poverčivosť miestnych ľudí a schopnosť s ich strachom zručne manipulovať. Ide však o prvky príznačné pre knižné série. O také výstavbové postupy, ktoré musia udržať v napätí a majú za úlohu dôverne zoznámiť s prostredím a kľúčovými situáciami v ňom. Zároveň vás nútia zamyslieť sa, preskúmať istú pasáž oveľa viac pozornejšie, alebo začať pátrať po príčine, ktorá uvrhla Veligrad do neľahkej situácie.

Fantastická rozprávka z pera Ivany Jungovej môže s čistým svedomím konkurovať zahraničnej tvorbe. Spomedzi súčasných slovenských titulov určených pre deti a mládež vyniká. Lákavo dávkuje boj dobra so zlom, ktorý nie je výrazne kontrastný, pretože sa odvíja od intríg, o ktoré nebude v príbehu núdza. Láskavo sa pohráva s rôznymi typmi lásky, a to či už tej materinskej, otcovskej, súrodeneckej, prvej alebo iba priateľskej. Letmo sa pristavuje pri nadprirodzených bystrostiach číhajúcich v tráve, krčahu, studničke, na tráme, pred dverami, v korunách starých stromov, vo veľkých skalnatých masívoch, alebo v plápolajúcom ohni vo vašom malom príbytku. Unáša vás do reálneho sveta mýtov, bájí, legiend a povestí. Do sveta, ktorý vonia, dýcha, kričí aj plače, pretože Tiene nad Veligradom, prvý príbeh o Braslavovi, majú dušu. Sú vhodné pre každého, a tak, ako to už pri dobrých knižných sériách občas býva zvykom, neponúkajú vám iba samé šťastné konce. (Veronika Inglotová / Fantasy-svet.net)
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac
Kúpte spolu
Tiene nad Veligradom - Ivana Jungová, Slovart, 2016
Zrodená z ohňa - Sarah J. Maas, Slovart, 2016
28,20 €
Ušetríte 3,70 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob ako byť iný.“