Šachinšach - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016

11,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Šachinšach - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016
Šachinšach - Ryszard Kapuściński, Absynt, 2016

Šachinšach

K záhube ho doviedlo aj to, že nepoznal vlastnú krajinu

Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a... Čítať viac

4,3 40 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Blízky Východ
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
160 strán
2-3 hodiny čítania

Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a mocnej krajiny k vládnutiu by bol možno aj vtipný, keby ruka v ruke s jeho... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 37 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dáma z Milkweed Manoru - Julie Klassen, i527.net, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a mocnej krajiny k vládnutiu by bol možno aj vtipný, keby ruka v ruke s jeho túžbou po silnej krajine nešiel aj krutý teror a väznice plné mučených odporcov. Irán bol štátom, ktorý patril „kráľovi kráľov“ a niekoľkým jeho najbližším dvoranom. Štát plný korupcie a bezohľadnosti so všemocnou tajnou políciou však nemohol vydržať dlho.

Ryszard Kapuściński v knihe Šachinšach s chirurgickou presnosťou popisuje, ako samoľúbosť iránskeho vládcu doviedla Irán krok za krokom až k revolúcii. Kapuściński popisuje mechanizmy a fungovanie nielen tejto revolúcie, ale využíva aj skúsenosti z iných nepokojných krajín, v ktorých sa počas svojej reportérskej kariéry stal svedkom štátnych prevratov – skúma príčiny i dôsledky revolúcií, ktoré sa na seba častokrát veľmi podobajú. V knihe Šachinšach našiel opäť svojský a osobitý kľúč k rozprávaniu a čitateľ tak dostane okrem poznania aj skvostný literárny zážitok.

Kniha vychádza vo výbornom preklade Karola Chmela.

Ešte v ten istý týždeň som odletel do Teheránu, kde už bola revolúcia v plnom prúde – prvé manifestácie, prvé výstrely, prvé obete, zmätok, aký svet v tom čase nikde inde neprežíval. Táto revolúcia bola pre médiá veľmi atraktívna, stala sa témou titulných strán veľkých novín na celom svete. Nikto nemal poňatia, čo to predznamenáva a ako sa to všetko skončí.
Neobmedzil som sa len na sledovanie aktuálnych udalostí, študoval som tiež knihy o Islame. Mojím zámerom bolo opísať ľudí, ich mentalitu i spôsob vnímania sveta. Skúsenosti ma naučili, že z každého miesta našej planéty vyzerá svet trochu inak. Obyvateľ Európy vidí svet inými očami ako Afričan. Bez neustále sa opakujúcich pokusov vniknúť a pochopiť inú percepciu cítenia a opisovania, zostane pre nás svet navždy neznámy.

Ryszard Kapuściński


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Počet strán
160
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
110×185 mm
Hmotnosť
160 g
ISBN
9788089845712
Rok vydania
2016
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
257344
Štýl
filozofický, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Séria
Prekliati reportéri - Blízky Východ
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

40 hodnotení

19
8
6
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
7

Volajú ma Chella a som študentka medzinárodných vzťahov. To, čo ma najviac vystihuje je zvedavosť, a preto nikdy nie som nasýtená novými zaujímavými informáciami a odpoveďami. Žijem vo viere, že raz zmením aspoň kus sveta k lepšiemu a som zástancom kritického myslenia nad emóciami a pocitmi.

Michaela Štefániková
zamestnanec
23. marca 2017
Neodolateľná

Veľké dielo veľkého reportéra. Kniha zaujme aj človeka, ktorý nie je zainteresovaný do diania v Iráne a do jeho dejín. Realistickým spôsobom Vás čítanie vtiahne priamo do tejto islamskej krajiny a s otvorenými ústami prijímate to prekvapenie, keď zistíte, aký je skutočne v Iráne život. Kniha prináša nie len literárny zážitok, ale aj množstvo zaujímavých a užitočných faktov.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

3

Niesom síce veľký knihomoľ, no vždy si rád niečo dobré prečítam. Nemám obľúbený žáner...

Šimon Barta
Overený zákazník
25.8.2022
Kedysi som mal iránca ako priameho nadriadeného. O svojej krajine veľa nerozprával ale ak áno, tak len v dobrom - krásna, veľká, bohatá s historickými pamiatkami. Tak nejak som si potom Irán v hlave zafixoval... Potom som si prečítal knihu a otvoril oči :-) v niektorých častiach knihy som sa však strácal a zaspával.

Ale pravdu mali iste obaja, aj Kapuscinski aj môj exšéf...
Čítať viac
24.4.2022
smutne, no miestami komicke
autor velmi dobre opisuje vtedajsiu situaciu v Irane..niektore momenty su tak bizarne az su komicke..no situacia ako celok posobi skutocne smutne..
kniha je zamerana na sacha, teda na politicku situaciu a preto mi je trochu luto, ze som sa nedozvedela viac zo zivota obycajnych ludi..
Čítať viac
20.2.2022
Srdce mi krvácalo, keď čítam ako niekto dokáže zničiť niečo tak nádherné
Žiadna kniha ma tak nerozčuľovala svojou absurditou, ako táto. Absurdita moci, peňazí a neznalosti. Ako peniaze neznamenajú absolútne nič, ak sú v rukách blázna, diktátora, fantastu. Keď som bola malá, chcela som mať veľa peňazí, nie pre dôvod mať všetko, ale preto, že chcem zmeniť svet. K lepšiemu. Táto kniha ukazuje, ako veľmi ťa to môže zmeniť, ako ťa moc dokáže opantať. Nikdy ma neštvala kniha tak ako táto - ako môžeš zničiť svoju krajinu, kultúru, krásu, inteligenciu, vôľu, vieru, lásku, všetko. Len kvôli peniazom.

Any book hasn't made me that angry as this one. Absolutely absurd - man in power, with money and zero knowledge. How money mean nothing, if it's hold in hands of fool, dictator, fantast. When I was a child, I always wanted to have a lot of money, not because I wanted to have everything, but because I've wanted to change this world. Change it to be a better place. This book shows you, how much the power can change you.
None book has made me angry as this one - how you can destroy your country, culture, beauty, intelligence, will, faith, love, everything. Just because of money.
Čítať viac
Filip Bajtoš
Overený nákup
13.4.2020
Stabilná kvalita
Pri kúpe kníh od Ryszarda Kapuścińskeho už každý vie, čo čakať. Veľmi dobre napísaná reportáž, v tomto prípade o Iráne. Chýbal mi tam z časti opis revolúcie či rôzne opisy ciest Šaha po svete, jednoducho trochu viac obsahu. Okrem toho kniha obsahuje všetko, čo máme na poľskom reportérovi radi. Čítať viac
Danica
Neoverený nákup
25.7.2018
dobrá kniha
Vždy sa teším na knihu od tohto autora. Ešte ma nesklamal. Kúpila som si asi všetky knihy od neho a všetky boli výborné. Pri čítaní jeho kníh mám pocit ako by som cestovala s ním. Čítať viac
3.8.2017
Sachinsach
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Ryzsard Kapuściński bol významný poľský reportér, novinár a publicista, ktorý vďaka svojmu celoživotnému pôsobeniu na pozícii zahraničného korešpondenta v mnohých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky patrí medzi najprekladanejších poľských autorov, za čo obdržal viac ako 40 cien a vyznamenaní. Šachinšach popisuje obdobie vlády šacha Rezu Pahlavího, ktorý uveril a až do konca veril, že je milovaným vládcom svojho ľudi, pričom strieľaľ do davov a všetkých svojich odporcov väznil alebo rovno popravoval.

Šachinšach sa od Impéria a Ebenu značne odlišuje. Zatiaľ, čo v predchádzajúcich dielach Ryzsard takpovediac skladal celkový obraz kontinentu z jeho jednotlivých sklíčok (v podobe odlišných geografických lokalít), v tejto knihe sa zameriava na jednu krajinu počas štyroch dekád jej existencie. Ide o obdobie päťdesiatych až osemdesiatych rokov, obdobie vlády jedného z najkrutejších diktátorov Stredného východu - Mohammada Rezu Pahlavího.

Irán, ako pozostatok mocnej Perzskej ríše, bol počas vlád svojich predchodcov jednou z najvyspelejších a najmodernejších krajín regiónu. Ako to však býva, stačí jedna osoba s dostatočnou mocou, aby zmenila celú krajinu na nepoznanie.

Ryzsard popisuje genézu šachovej moci, pričom v úvode nás oboznamuje so situáciou v krajine za jeho predchodcu a s okolnosťami vedúcimi k šachovmu vzostupu. Následne spoznávame šachovu povahu. V tomto bode Ryzsard zapína svoj výnimočný opisný štýl na plné obrátky, príbeh sa stáva osobným a výstrelky zvrchovaného vládcu prežívame takpovediac spolu s obyčajnými ľuďmi. Šach sa dostal k takmer neobmedzeným finančným prostriedkom tečúcim z ropy, ktorá bola hlavným vývozným artiklom krajiny, navyše v období, kedy jej cena a produkcia určovali pohyby svetovej ekonomiky.

Ryzsard skvelo opisuje paradoxy iránskeho vládcu. Šach chcel napríklad urobiť z iránskej armády jednu z najmocnejších vo svete - objednal zo zahraničia tisíce tankov, stíhačiek a inej vojenskej techniky. Po ich dodaní však zistil, že tieto stroje vlastne nikto z iránskej armády nevie ovládať, tak zostali odparkované v púšti a nikdy sa nepoužili. Následne sa za túto nevzdelanosť nahneval na svojich poddaných (pričom v krajine neexistovali školy, ktoré by ich na to pripravili). A kolotoč sa rozkrútil.

Krátke zhrnutie:
Na 160 stranách menšieho formátu sa ocitnete v Iráne. Na rozdiel od iných Ryzsardových kníh nesledujete vzostup krajiny, ale jej postupný úpadok spôsobený samoľúbosťou a rozmaznanosťou jej šacha. Na rozdiel od iných Kapuścińskeho kníh sa nestretávate s množstvom rôznych ľudí na rozličných miestach; dej sa odohráva v jedinej krajine a jeho hlavnými hrdinami sú (okrem obyčajných ľudí) vládca a jeho dvorania.

Moje hodnotenie: 3/5
Z môjho pohľadu príbeh trpí geografickou a charakterovou uniformitou. Sledovať úzky okruh ľudí v jedinej krajine z môjho pohľadu (v porovnaní s inými Ryzsardovými dielami) bránilo autorovi v plnom rozvinutí jeho opisného majstrovstva. Na druhej strane, ešte som sa nestretol s tak pútavým opisom (de facto) historickej periódy hociakej krajiny. Kiežby takto boli písané učebnice dejepisu.
Čítať viac
11.7.2017
Dobra kniha, ale mohla by byt lepsia
Po tom, ako som z Absyntu cital ich prve knihy mam asi latku nastavenu prilis vysoko, ale aj pri tejto knihe som mal pocit, ze by sa to dalo spravit ovela poctivejsie -- nielenze je to utla knizocka, ale aj z nej je vela len vata ci osobne nazory autora. Kazdopadne ale dokaze zaujat, hoci len na jedno precitanie. Čítať viac
Ivana
Neoverený nákup
9.3.2017
Názor čitateľa
Je to kniha, ktoru , ked zoberiete do ruky, tak ju precitate na jeden dych. Je vidiet,ze autor poznal oblast a najma Iran vynikajuco a vysledkom je kniha,ktora je nabita faktami,na zaklade ktorych mozme pochopit vyvoj Iranu po vitazstve islamskej revolucie. Čítať viac
III
Neoverený nákup
28.1.2017
Názor čitateľa
Vynikajuce citanie, zaujimavy pohlad na dianie a udalosti z iranskej revolucie. Tento autor ma este so ziadnou knihou nesklamal. Vrele odporucam tuto aj ine knihy od tohoto autora!!!! Čítať viac

Recenzie, kritiky

Ryzsard Kapuściński – Šachinšach (Peter Rúfus), peterrufus.com

Ryszard Kapuściński

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Muž a žena by mali byť spomalení, ako keď kráčaš pod vodou, mali by sa venovať každej bunke, každému nádychu pomaly a bez náhlenia.“

Tri smrtky sa plavia - Vanda Rozenbergová, 2018
Tri smrtky sa plavia
Vanda Rozenbergová