Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018

10,39 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018
Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018

Stratená voda

Stál za kampaňou „My sme les“, ktorá vzrušila a zasiahla celú krajinu, a jeho filmy videli desaťtisíce divákov. Erik Baláž je vplyvný ochranársky aktivista i vnímavý filmár. O... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt-Kalligram, 2018
90 strán
1-2 hodiny čítania

Stál za kampaňou „My sme les“, ktorá vzrušila a zasiahla celú krajinu, a jeho filmy videli desaťtisíce divákov. Erik Baláž je vplyvný ochranársky aktivista i vnímavý filmár. O čom však premýšľa, keď sa sám túla divokou prírodou? Čomu venuje svoju... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
10,90 €

10,39 €

-5 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Živelné knihy

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Zelené čítanie

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

S týmto mužom - Jodi Ellen Malpas, Ikar, 2024
Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018
10,39 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Stál za kampaňou „My sme les“, ktorá vzrušila a zasiahla celú krajinu, a jeho filmy videli desaťtisíce divákov. Erik Baláž je vplyvný ochranársky aktivista i vnímavý filmár. O čom však premýšľa, keď sa sám túla divokou prírodou? Čomu venuje svoju pozornosť? Aké otázky si kladie?

Odpoveďou je jeho osobná knižná esej Stratená voda, v ktorej nás pozýva na spoločné potulky a rozhovory s prírodou.

Pomedzi riadky textu sledujeme cestičky a osudy prameňov, potokov a riek v našej krajine a spolu s Erikom Balážom sa dostávame aj hlbšie, voda je totiž zdrojom všetkého života.

Sme schopní doceniť nesmierny význam vody pre naše životy? Dáme jej dostatok priestoru na to, aby naďalej prinášala život do našich hôr a nížin? To sú otázky, ktoré nám kladie Erik Baláž a vlastne aj príroda sama.

Stratená voda Erika Baláža je druhou knihou esejistickej edície Skica, ktorá vychádza vo vydavateľstve Absynt pod kultovou značkou Kalligram.
Čítať viac
Počet strán
90
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×220 mm
Hmotnosť
170 g
ISBN
9788089916269
Rok vydania
2018
Edícia
Skica
Naše katalógové číslo
302618
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt-Kalligram
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018
O zmysle ľudského života - Ladislav Kováč, Absynt-Kalligram, 2018
21,29 €

Hodnotenia

4,9 / 5

9 hodnotení

8
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15.5.2022
Óda na vodu
Chladná odbornosť sa prelína s citlivou výpoveďou nielen odborníka na ekológiu, ale aj preukázateľného milovníka prírody. Baláž vychádza z princípov zdravého ekosystému a približuje proces fungovania jeho základného kameňa - vody. Terminológiu približuje cez bohatú zmes príkladov. Neskĺza ku kritike človeka, nabáda skôr k inšpirácii. Pretože Stratená voda je pre mňa viac než odborný text. Esencia lásky a rešpektu k prírode. Čítať viac
Monika Schnitzler
Overený nákup
21.1.2022
Sehr zufrieden
Sehr schön geschrieben, fachlich, fesselnd und herzlich. Es hat viel Spaß gemacht das Buch zu lesen. Čítať viac
19.4.2021
Skvelá kniha, ktorú som zhltla po ceste vlakom z Tatier do Bratislavy.
Skvelá kniha, ktorú som zhltla po ceste vlakom z Tatier do Bratislavy. Z hôr do nížiny. Je fascinujúce, aké premyslené riešenia navrhuje príroda už tisíce rokov, a hoci som človek, ktorý podporuje technológie a vývoj ľudstva, musím uznať ,že je až zarážajúce ako málo sa vieme z prírody učiť a ako veľmi si sami škodíme. Táto tenká knižka mi v zhutnenej podobe pripomenula množstvo myšlienok a názorov o tom, ako by sme mali prírode viac načúvať, ktoré nosím aj ja kdesi v sebe a zároveň ma naučila množstvu detailov o živote vody. Ak máš rád ten les, lúku, horu, jazero či potok zo spomienok z detstva či ten, ktorý si si obľúbil neskoršie a kam sa rád vraciaš, prečítaj si túto knižku a budeš si život, ktorý nám všetkým dávajú oveľa viac vážiť. Čítať viac
17.4.2021
spoznajme cestu vody
Kratka popularno-naucna kniha, ktora nam priblizi, preco je voda zakladom prirody.
Dozvieme sa, ake rozne cesty si Zivot nasiel, aby vodu zadrziaval a efektivne ju pouzival.
Erik Balaz fakty podava stylom pristupnym laikovi no vysvetlujucim aj odbornejsie suvislosti. Obcas sa objavi kratke osobne vyznanie ci zazitok ohladom vody a jej veldiela.
Čítať viac
kvet
Neoverený nákup
24.5.2020
krasna kniha o vode
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Erik už ako dieťa rád sedával pri potoku Dovalovec , zaujímal ho svet pod vodnou hladinou a do vedierka chytal drobné rybky . Ked bol starší , chodieval za pstruhmi k rieke Belá, ktorá bola jeho obrovskou inšpiráciou a práve ona ho priviedla aj k Tichej a Kôprove doline lebo tam pramení . Práve v týchto dvoch dolinách trávil najviac času, v poslednej pevnosti nedotknutej prírody- v objatí rozkvitnutých alpských.- lúk, kosodreviny, štitov ale aj medvedov, vlkov a jelenov. Jeden z najznámejších ekologov tvrdí, že život je spojený s vodou a voda je vzácny poklad. Dozvedela som sa vela užitočných informácií o bobroch, bobrie jazierka sú dôležité regulátori a vysávačmi oxidu uhličitého z atmosféry, takže bobry sú velmi užitočný eko-aktivisti :-)navyše ich jazierka pôsobia ako čističky vody,lebo z ich hrádze vyteká čistejšia prefiltrovaná voda.
Zivot pod vodou je velmi bohatý a rozmanitý ,tvoria ho aj plantkon ,riasy, ryby ,obojživelniky, žubrienky, raky....to kde sa aké druhy ryb vyskutujú zavisi od prudu a teploty a vody- v pomalšej nájdeme pstruhy, v teplejšej plíže. Na Slovensku máme aj vzácne rašeliniská na Belianskych lúkach. No voda je prepojená na pôdu- pôda viaže vodu preto znečistenie pôdy má vždy dopad aj na kvalitu vody, jedovaté látky s tovární, skládok odpadu, pesticídy sa žial častokrát dostanú aj do vodných tokov Kniha je vynikajúca, dozviete sa v nej vela nových informácií a určite ju doporučujem.
Až 71 % povrchu modrej planéty tvorí voda, ale len 3,5 % je pitná, 69 % pitnej vody je zamrznutej v ladovcoch 30 ˇ% je pod zemským povrchom a iba 1 % tvorí povrchová voda,50 % svetových rezerv pitnej vody majú Rusko, Brazilia,Kanada,Indonezia,čina, Kolumbia.Kedže v moriach a ocenoch je najväčie množstvo vody,moderné krajiny prišli s inovatívnym riešením-odsolovaním morskej vody.Jedna z najvyspelejších techník odsolovania je reverzná osmóza.medzi najväčšie odsolovacie stanice patrí destilačné zariadenie v Saudskej Arábii-Al Khobar IV- denne vyrobia až 272 000 metrov štvorcových pitnej vody
Ked vidím potok,jazero, rieku, termálny pramen-vidím najcenejšší poklad našej planéty, voda je viac ako zlato, perly, diamanty,peniaze, voda je zdroj života-každý živý organizmus, rastliny aj živočíchy sú závislé na vode.
No ale ešte jedna zaujímavá informácia- najviac pitnej vody je teda naviazanej v ladovcoch až 69 %- ak by sa všetky ladovce rozpustili hladina svetového oceánu by stupla o 70 m . Antarktída - je štvrtý najväčší kontinent- no a pod jej ladom sa skrýva viac ako 400 jazier, najznámejšie je jazero Ellsworth , je stará zhruba 500 000 rokov, v Jazere Vostok - našli ruský vedci baktérie neznámeho pôvodu...ale tým sa záhada len začína..satelitné snímky zachytili zvláštne stavby pripomínajúce pyramídy.....a tiež ma zaujala operácia Highjump - prieskum admirála Richarda Byrda-ktorý do výskumu zapojil až 4700 mužov- ale akciu ukončili 6 mesiacov skôr.On tvrdil že videl zváštne objekty lietať od jedného polu k druhemu....zaujimave.... antarktída je velmi tajomné miesto- vedci tam našli fosilie stromov, z konca permu-v tej dobe tam les s hustou vegetáciou a preto otázka znie, či tam žila nejaká civilizácia..... ako sa vraví možné je všetko,vela bádatelov túži rozlúšiť záhadu -kde sa nachádzala antlantída- ja si myslím, že je možné že na Antarktíde... Každopádne ma téma voda- zaujíma- je to velmi zábavná, poučná a podnetná téma- a vodu si velmi vážim, v podstate to najväčie bohatstvo mám každý den pohári a vo vodovodnom kohútiku.
Čítať viac
17
Zklamán Bohem - Philip Yancey, 2016
Práve čítam
Zklamán Bohem

Knihy ma už vytlačia z baráku, ešte dobre,že nejaká dobrá duša vymyslela čítačku elektronických kníh a e knihy.Vždy sa nájde kniha, ktorú na tajnáša prepašujem domov v papierovej forme,lebo si v nej chcem listovať,učiť sa z nej ,alebo iba tak obyčajne ľudsky tešiť.

Mária Nagyová
Overený zákazník
29.1.2020
Zabijeme vodu a nastane koniec
Veľká vďaka za takúto knihu.Zrozumiteľným spôsobom vysvetlené ,čo robí príroda sama,keď jej dáme pokoj a ctíme jej múdrosť. Po prečítaní ,mi "voda je život "konečne nepripadá,ako večne opakované klišé,ale ma utvrdzuje v presvedčení ,že všetko so všetkým súvisí.Vyrúbeme hlava-nehlava lesy,oholíme kopce a potom sa čudujeme, sťažujeme, nechápeme a bojíme. Panika nastane,keď prší,lebo sa voda valí dolu kopcami a berie všetko,čo je v ceste.Gravitačný zákon platí a nezastaví ho pečiatka úradníka,čo dal súhlas k výrubu lesa.Z prečítaného som pochopila,že stav našich vôd je vážny,alebo skôr už kritický,ale pokiaľ zmiernime zasahovanie, máme šancu to ustáť. Inak nám hrozia otrávené rieky bez živočíchov čo žijú v nich a pri nich,vrátane nás. Ak necháme vodu žiť,odmení sa nám hojnosťou, presne tak,ako popisuje autor.Už asi všetko na zemeguli dokážeme vyrobiť synteticky potraviny,lieky,oblečenie,ale voda sa " vyrobiť" nedá.Kniha by mala byť v každej domácnosti,rovno vedľa Biblie,lebo ak nepochopíme posolstvo tejto knihy,z Biblie si môžme začať čítať Apokalypsu. Čítať viac
2
Mýty - Joseph Campbell, 1998
Práve čítam
Mýty

Baktérie vo mne majú radi čokoládu a knihy. Tak ich počúvam.

Peter Mikloš
Overený zákazník
26.9.2019
krátka, vecná a pútavá
Ak by som mal odporučiť jednu knihu o prírode školákom, bola by to táto. Učíme sa memorovať druhy, spôsob života a pritom nám unikajú súvislosti. V tejto knihe objavíte väzby, ktoré ste tak nejak hmlisto predpokladali. Ale až po prečítaní vám dajú zmysel. A budete sa na svet okolo seba pozerať inak. Na tú vodu, čo vám tečie z kohútika, na l=ky, kde chodíte na prechádzky, na stromy i kamene. Voda, ktorú pijeme, môže byť stará aj tisícky rokov. Len si jej pramene nezničiť. Čítať viac
Dominika Žáková
Neoverený nákup
19.7.2018
Stratená a znovunájdená voda
Čo som zatiaľ z edície Skica chytila do ruky, to naplnilo nádeje- krátke esejistické knižky, načrtávajúce zrozumiteľným spôsobom veľké témy dneška.
Balážova Stratená voda by pokojne mohla byť povinným čítaním v dobe, keď decká lepšie ovládajú iCloud ako to, kde sa v tých skutočných oblakoch berie voda. Takisto by som túto knihu dala prečítať každému jednému verejnému činiteľovi. (!)
Čítať viac
Peter Mikloš
Neoverený nákup
19.4.2018
Skvelá kniha
Lesy mám rád a problematika mi je veľmi blízka a známa. Táto kniha však bola prínosom aj pre mňa. Neuveriteľne prepojený pohľad na celú krajinu spojený pavučinami jedného elementu - vody. Ako ju zadržiava les a život v ňom, ako formovala našu krajinu a čo s ňou stvárame my teraz. Dal by som ako povinné čítanie na školách kľudne i namiesto klasík (prepáčte Martinovia, Jozefovia Gregorovia či Boženy). A najmä by si ju mali prečítať všetci úradníci na ministerstvách i ľudia zo Štátnej ochrany prírody.
Čítala sa ľahko, za pár dní ju zvládnete aj cestou do a z práce vo vlaku. Odporúčam.
Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
20.3.2018
Inšpirujme sa
Myslím, že nie je časté, aby na Slovensku vyšla kniha zaoberajúca sa témou ochrany prírody. Knihu som zvykla čítať na ceste do práce v MHD, ale mysľou som bola na brehu rieky popri bobrích hrádzach alebo v mokradiach uprostred lesa... Autor jednoducho vysvetľuje javy vyskytujúce sa v prírode, pričom núti čitateľa sa zamyslieť nad svojím ďalším konaním... viac takých kníh! Čítať viac

Kúpte spolu
Stratená voda - Erik Baláž, Absynt-Kalligram, 2018
O zmysle ľudského života - Ladislav Kováč, Absynt-Kalligram, 2018
21,29 €

„Člověk buď umí být šťastný, nebo to prostě neumí. Jestli nejsem šťastná teď a tady, je chyba ve mně a nebudu šťastná ani nikde jinde. “

Slepá mapa - Alena Mornštajnová, 2018
Slepá mapa
Alena Mornštajnová