Vianoce
Byť mužom - Nicole Krauss, Matúš Maťátko (ilustrátor), Artforum, 2021

12,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Byť mužom

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2021
176 strán
2-3 hodiny čítania

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 8 – 13 dní
Nestíhame do Vianoc :-(

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach.

Citlivo zobrazuje jemné detaily ľudského hľadania, pochybností, túžby po slobode, strachu zo samoty, ale aj nástrahy úplnej oddanosti milovanému človeku. Ukazuje nám krehkú rovnováhu medzi nehou a násilím, láskou a manipuláciou.

Poviedky, ktoré vznikali v rozpätí takmer dvadsiatich rokov, sú situované do New Yorku, Tel Avivu, Kyota, Ženevy či bližšie nemenovanej latinskoamerickej krajiny. Postupne odhaľujú útržky životných príbehov ambicióznej tanečníčky, bývalého profesionálneho vojaka, dcéry rozvádzajúcich sa rodičov, alebo vdovy, ktorá nájde nového manžela, hoci ho vôbec nehľadala.
Čítať viac
Originálny názov
To be a Man
Počet strán
176
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
341 g
ISBN
9788081503245
Rok vydania
2021
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
840517
Ilustrácie
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

6 hodnotení

3
0
2
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13

Ak raz knihu začnem čítať, nikdy ju nenechám nedočítanú. Čítam poéziu, prózu i drámu, novšiu, staršiu, i literárnu klasiku, pôvodom domácu i zahraničnú. Skrátka všetko bez rozdielu. Hrubšie knihy doma, tenšie v MHD a čakárňach. V posledných rokoch ma najviac tematicky zaujali knihy rozhovorov a životopisy, lúskam však aj severské thrillery. Čítam naozaj rozmanito. A predovšetkým, rád.

Dominik Kuchta
Overený zákazník
17.3.2023
5/10
Nevšedné poviedky zo židovského prostredia, často opisujúce aj vnútro postáv. Nejedna núti čitateľa k zamysleniu, autorka vhodným spôsobom približuje danú kultúru či nepriamo poukazuje na rozdiely v spoločnosti. Čítať viac
11.11.2021
Nicole hovorí hlasom nás všetkých!
Newyorská spisovateľa Nicole Krauss sa do povedomia mnohých čitateľov dostala prostredníctvom svojho úspešného románu "Dejiny lásky". Pochádza z rodiny židovských emigrantov čo sa často odzrkadľuje aj v jej dielach. Hlavnou témou jej románov je predovšetkým židovská kultúra v historickom a rodinnom kontexte. V novších publikáciách sa však zamierava aj na oblasť ženskej a mužskej totožnosti, vzájomných medziľudských vzťahov a rôznych dôležitých a často prelomových životných udalostí.

Jej najnovšia zbierka "Byť mužom" je súhrnom desiatich poviedok, ktoré sú rôznorodé nielen obsahovo, ale aj z hľadiska postáv či prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Prostredníctvom našich postáv sa ocitneme v New Yorku, Južnej Amerike či dokonca Tel Avive. Spoznáme životy matiek, manželiek, dcér, no tiež otcov, manželov, starých otcov. Jednotlivé príbehy sú vyrozprávané zo ženskej aj mužskej perspektívy čo nám dokáže pomôcť pochopiť jednotlivé myšlienkové pochody oboch pohlaví. Občas je až zarážajúce, ako realisticky dokáže Nicole písať o mužsko-ženských myšlienkach a pocitoch.

Čo všetko znamená byť ženou či byť mužom? A čo sa stane v prípade ich vzájomných vzťahov? Aká komplikovaná spleť pocitov dokáže medzi nimi vzniknúť? Odpovede na tieto otázky nám Nicole bravúrne predstavila v zmesi týchto mnohotvárnych osudov. Naši hlavní protagonisti prechádzajú vždy nejakou zložitou fázou v živote. Mladá žena sa stýka so starším mužom, ktorý ju začne obsedantne kontrolovať. Starší muž sa prebudí v nemocnici po operácii nádoru v čase, keď sa mu v tej istej nemocnici narodí vnuk. Zoznamujeme sa s dievčaťom, ktorému sa práve rozchádzajú rodičia, a ktorí aj napriek odlúčeniu zostali priateľmi. Azda najemotívnejšia poviedka s názvom "Amour" rozpráva o láske či neláske Sophie a Ezru z pohľadu mladého muža, ktorý sa so Sophie stretol po rokoch v utečeneckom tábore. Rovnomenná poviedka "Byť mužom" sa brilatne dotýka mužnosti prostredníctvom príbehov nemeckého boxera.

Kniha je zaujímavým pohľadom do najhlbších zákutí ľudskej duše, ženskej i tej mužskej, boľavé, citlivé, emotívne, zdôrazňujúce ľudskú prirodzenosť a intimitu. Skvelá Nicole Krauss hovorí hlasom nás všetkých.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Schopnosť prijať zložitosť druhých je meradlom vyspelosti a nevyhnutnou podmienkou na utváranie autentických, zmysluplných vzťahov.“