Auroville - Katarzyna Boni, Absynt, 2022

14,73 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Auroville

Život bez peněz a majetku. Bez náboženství a politiky. V komunitě, která všechno sdílí. Katarzyna Boni se rozhodla na vlastní kůži zjistit, jak se v indickém utopickém městě... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2022
433 strán
6 hodín čítania

Život bez peněz a majetku. Bez náboženství a politiky. V komunitě, která všechno sdílí. Katarzyna Boni se rozhodla na vlastní kůži zjistit, jak se v indickém utopickém městě Auroville po padesáti letech od jeho založení žije.... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština

14,73 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 12 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024

Viac o knihe

Život bez peněz a majetku. Bez náboženství a politiky. V komunitě, která všechno sdílí. Katarzyna Boni se rozhodla na vlastní kůži zjistit, jak se v indickém utopickém městě Auroville po padesáti letech od jeho založení žije.

Ideály šedesátých let se rozpustily velmi rychle. Jen Auroville zůstalo. Město úsvitu založené v roce 1968 Matkou, která o něm řekla: „Auroville bude místem nekonečného vzdělání, neustálého pokroku a nikdy nekončícího mládí.“ První osadníci přišli na neúrodnou půdu a město stavěli z ničeho. Vlastníma rukama a dohromady. Projektované je pro padesát tisíc lidí, žije jich v něm pár tisíc. V ulicích města nejezdí auta, všechno je udržitelné a spravedlivé. Všichni mají stejně. Nikomu nechybí jídlo ani střecha nad hlavou. Peníze ve městě neexistují. Až na to, že bez peněz by město neexistovalo. Od založení ho podporuje UNESCO i indická vláda a soukromí dárci po celém světě. Takže jak je to s tou soběstačností ideálního města? Skutečně jsou si v něm všichni rovni? Nebo ta rovnost platí jen v jeho hranicích, ale chudých obyvatel okolních vesnic, kteří zajišťují řadu služeb, už se netýká? Do Auroville přijíždějí ročně tisíce turistů, včetně těch českých, aby našli sami sebe. A také čisté ideje, z nichž město vyrostlo. Někteří zůstávají jako dobrovolníci, stejně jako reportérka Katarzyna Boni, kterou znáte jako autorku skvělé knihy Ganbare! Workshopy smrti. Co našla ona?
Čítať viac
Počet strán
433
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
383 g
ISBN
9788082033345
Rok vydania
2022
Edícia
Prokletí reportéři
Naše katalógové číslo
1408543
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

28.6.2022
Opäť ďalšia výborná Absyntovka!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Poľská reportérka a spisovateľka Katarzyna Boni nás vo svojej reportážnej knihe zavedie na miesto, kde je medzi realitou a utópiou len veľmi tenká hranica a záleží na čitateľovi, na ktorú stranu sa prikloní alebo bude na pomyselnej hrane balansovať aj po dočítaní knihy. Čo je vlastne Auroville? Ako funguje a akým problémom musí čeliť? Na tieto i ďalšie otázky sa autorka snaží nájsť odpovede prostredníctvom príbehov obyvateľov Aurovillu, no tiež osobných skúseností, ktoré tam ako dobrovoľníčka zažila.

Na okraji púšte v Tamilnáde, neďaleko bývalej francúzskej kolónie Puduččéri vyrástlo mesto, ktoré malo patriť všetkým a zároveň nikomu. Jeho zakladateľkou bola Mirra Alfassa, zvaná tiež Matka, ktorá sa už v detstve odlišovala od iných svojím veľkým duchovným zanietením. Verila, že je predurčená na veľké veci. Auroville v jej víziách malo byť mesto, kde by rozdielne kultúry mohli vytvoriť novú civilizáciu žijúcu v harmónii a kde základom bude uvedomelosť a duchovno, ktoré sa v dnešnom svete už vytráca. Auroville malo byť miesto pokúšajúce sa naplniť ideály ekologického a duchovného života, miesto kde sa hmota spojí s nehmotným a vznikne nový, lepší, dokonalý svet.

Katarzyna vo svojej knihe však nič neidealizuje. Rozpráva príbehy obyvateľov, staviteľov, prišelcov, ktorí v honbe za lepším životom obetovali všetko. Aj keď zdá sa, oni to za obetu nepovažovali. Kniha, rozdelená do troch častí, prináša čitateľovi komplexný obraz mesta postaveného uprostred ničoho. V úvodnej časti sú to práve príbehy konkrétnych Aurovillanov, ktoré nám ako tak umožnia pochopiť vznik a fungovanie mesta. V tej druhej sa autorka na vlastnej koži ocitá v meste ako dobrovoľníčka a snaží sa hľadať odpovede na nespočetné otázky, ktoré v nej Auroville vyvoláva. Posledná časť je venovaná samotnej zakladateľke Aurovillu - Matke - a obsahuje prierez jej života a pôsobenie v meste, ktorého polohu sama určila na základe svojej vízie. Nebolo tomu tak dávno, kedy Auroville oslavoval 50. výročie vzniku. Idylickosť tohto mesta je však len zdanlivá, pretože o pokoji, duchovne, láske, pokroku, nezávislosti či energickej samostatnosti sa vždy ľahšie hovorí než sa vykonáva.
Čítať viac
22.6.2022
Kniha
Kniha Auroville bola zaujímavým čitateľský zážitkom o utopistickom meste v Indii. Autorka ľudským pohľadom vykresluje mesto, kde spochybňuje či obdivuje život obyvateľov Aurovillu. Troska som očakával filozofickejsie dielo ale musím pochváliť autorkinu snahu poukázať na knihy či ludi, ktorí stáli za vybudovaním takéhoto experimentu. Taktiež sa mi páčilo poďakovanie všetkým ktorý jej s knihou pomáhali. Zaujímavá kniha ktorú som si užil a odporúčam ju každému čitateľovi. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej...“

Slepé oko - Stuart MacBride, 2013
Slepé oko
Stuart MacBride