Škodlivá medicína - Gunter Frank, Skalná ruža, 2013

11,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Škodlivá medicína

Kniha plná rozhorčenia

Je pacient stredobodom pozornosti? Určite nie. Najprv sa musí poslúžiť celkom iným záujmom. Gunter Frank, všeobecný lekár s dvadsaťročnou praxou, žaluje... Čítať viac

Vydavateľstvo
Skalná ruža, 2013
Počet strán
272

Je pacient stredobodom pozornosti? Určite nie. Najprv sa musí poslúžiť celkom iným záujmom. Gunter Frank, všeobecný lekár s dvadsaťročnou praxou, žaluje... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

11,00 €

Na sklade 1 ks
  • Osobný odber 30. 5.
  • Na vašej adrese 30. 5.

Osobný odber

Kníhkupectvá
30. 5.
balíkovo
30. 5.
AlzaBox
30. 5.
Packeta
30. 5.
Slovenská pošta
(na poštu)
30. 5.
BalíkoBOX
30. 5.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
30. 5.
Kuriér GLS
30. 5.
Slovenská pošta
(na adresu)
30. 5.

Dostupné v 14 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Putovné kino pána Saita - Annette Bjergfeldt, Premedia, 2024
Škodlivá medicína - Gunter Frank, Skalná ruža, 2013
11,00 €

Viac o knihe

Spiegel bestseller

Je pacient stredobodom pozornosti? Určite nie.
Najprv sa musí poslúžiť celkom iným záujmom.


Gunter Frank, všeobecný lekár s dvadsaťročnou praxou, žaluje: Mnohí pacienti sa systematicky stávajú obeťami škodlivej medicíny. Hoci veľa lekárov a zdravotných sestier robí to najlepšie, čo vie, neetické mechanizmy medicínskej praxe čoraz častejšie presadzujú škodlivú medicínu. Namiesto toho, aby sme boli chránení pred chybnými diagnózami, škodlivými liečebnými postupmi a nevhodnými liekmi, ako aj pred zlou prevenciou, mnohé zodpovedné a mienkotvorné osoby na lekárskych fakultách a v priemysle profitujú z miliónov chybných liečebných postupov.

Táto kniha kritizuje situáciu, keď za liečebným postupom nie je pacientovo blaho, ale čisto finančné záujmy obrovských zdravotníckych sietí. Kritizuje nekompetentnosť mnohých odborných skupín a tých, ktorí sa dajú zatiahnuť do diskriminujúcej morálky zdravia. Medicína je škodlivá, ak jej úlohou je iba rozširovanie okruhu zákazníkov, zabezpečovanie kariéry a stigmatizácia slabších.

Pre viaceré segmenty zdravotníckeho systému je výhodnejšie, keď ste chorý.
Ak treba, tak vás za chorého vyhlásia.

V Nemecku sú milióny ľudí, ktorí sú systematicky nesprávne liečení. Najmä v oblasti preventívnej medicíny a závažných ochorení, počínajúc srdcovo-cievnymi ochoreniami cez cukrovku až po rakovinu, sa stále vo väčšej miere presadzujú zbytočné lieky a liečebné postupy, ktoré svojimi vedľajšími účinkami pacientom viac škodia, ako pomáhajú.
Heidelberský lekár Gunter Frank poukazuje na to, ako sú v rôznych oblastiach zdravotnej starostlivosti porušované pravidlá prospešnej medicíny takými nežiaducimi javmi, ako je honba za ziskom, nekompetentnosť či nepreverené dogmy. A za to všetko zaplatí pacient – bolesťou, utrpením a príliš často aj životom. Autor vo svojej knihe opisuje, čo je škodlivá medicína, ako dochádza k tomu, že namiesto poslania pomáhať medicína pacientovi skôr škodí. Vychádza z vlastných skúseností v domovskej krajine, ale nešváry, ktoré odhaľuje, prerastajú do svetového kontextu. Nabáda k všeobecnej reflexii, vychádzajúc z presvedčenia, že prirodzenou snahou ľudskej spoločnosti by malo byť vybudovanie vyváženého zdravotníckeho systému, ktorého prvoradým cieľom je prospech pacienta.

Kniha Guntera Franka sa výborne číta, je napínavá, poučná, napísaná fundovane a ilustroval ju Svetozár Mydlo.
Čítať viac
Originálny názov
Schlechte Medizin
Počet strán
272
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
215×135 mm
Hmotnosť
300 g
ISBN
9788097001476
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
158766
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Skalná ruža
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Katarína
Neoverený nákup
26.1.2014
Témy, ktoré nás zaujímajú
Prečítala som si knihu Guntera Franka, skúseného a úspešného praktického lekára v Heidelbergu, ktorý si kladie elementárne otázky o účinkoch medicíny na pacienta. Považuje sa za rodinného lekára a cíti svoju zodpovednosť za úplne bežných pacientov, ktorí sa musia spoľahnúť na lekárov a na zdravotnícku politiku. Zaujíma ho, čo pacientovi prospieva, a čo mu, naopak, škodí. Nerieši (na Slovensku všadeprítomnú) otázku nedostatku peňazí. Zdravotnícky systém v Nemecku je v súčasnosti dostatočne financovaný. Autorov záujem je orientovaný na podstatu veci. Oceňuje množstvo obetavých zdravotníckych pracovníkov a lekárov, ktorí sa pomocou najnovších postupov usilujú liečiť, a ak je to len trochu možné, i vyliečiť aj tie najťažšie ochorenia. Vyzdvihuje dobré skúsenosti s medicínou, avšak kritizuje situáciu, keď za liečebným postupom nie je pacientovo blaho.

Autor vo svojej knihe opisuje, čo je škodlivá medicína, ako dochádza k tomu, že namiesto poslania pomáhať medicína pacientovi skôr škodí. Škodlivú medicínu odkrýva v každodennej lekárskej praxi, poukazuje na to, ako sa porušovanie pravidiel stáva normou, komu v skutočnosti slúži mienka univerzitnej medicíny, ako kúpení mienkotvorcovia riadia každodennú medicínu, ako si lekári pestujú povýšenecké predstavy o vlastnej vševedúcnosti, ako sa betónujú omyly, ako nás škodlivá medicína robí duševne chorými a manipulovateľnými, ako morálka zdravia diskriminuje ľudí, ako likvidácia vedy ohrozuje našu slobodu.

Kniha má širší záber, opiera sa o seriózny investigatívny prieskum, vyslovené tézy sú fundovane podložené. Autor si kladie za cieľ zvýšiť šance na existenciu zdravotníckeho systému, ktorý by bol výkonný, účinný a blahodarný – systému, v ktorom by lekár mohol realizovať svoju stavovskú povinnosť na úrovni skutočne profesionálnej starostlivosti o zdravie jednotlivca a spoločnosti v súlade so zásadami ľudskosti, v duchu úcty
k ľudskému životu. V tejto rovine sa vyznenie knihy prekrýva s etickým kódexom Slovenskej lekárskej komory.

Témy, ktoré Gunter Frank vo svojej knihe otvára, sú identické s tými, ktoré zaujímajú aj nás a odborná spoločnosť o nich diskutuje. Som toho názoru, že pre mnohých lekárov, nielen pre tých, ktorí píšu recepty, by mohlo byť jej čítanie inšpiratívne a viesť ich k zamysleniu alebo hodnoteniu aj vlastných postojov a prístupov k liečbe.
Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
7.1.2014
neznáme podoby informačnej asymetrie v zdravotníctve
To, že informačná asymetria v zdravotníctve nie je len o vzťahu "pacient - lekár", ale má aj svoje mutácie v priamo vo vnútri zdravotníckeho systému, mnohí tušili.

Ale mať na faktoch preukázané, ako sa v mnohých prípadoch odbornosť zdravotníckych pracovníkov schováva len za tisíckrát opakovanú lož, bohapustý marketing, nepriznané skryté komerčné záujmy a často aj úplnú profesionálnu nekompetentnosť a že lekári samotní často doslova nevedia, čo činia a sami sú mienkotvorcami vo svojich odboroch zavádzaní a to dokonca v takom rozsahu, ako G. Frank dokumentuje, to je trochu silná káva.

Tomu, kto čaká lacne populárnu knižku, bez potreby trochu potrápiť mozgové závity, čítať neodporúčam. Nakoniec, niektoré kapitoly sú svojim spôsobom nudné, najmä keď autor rozoberá biedny stav rôznych medicínskych štúdií a rôzne formy kamufláže, ktoré majú zastrieť skutočnosť, že štúdie východiskové hypotézy nepotvrdili, prípadne potvrdili len v dôsledku nedodržania riadnej metodológie pri ich vykonávaní, či overovaní ich výsledkov.

Hoci sa s Frankom v mnohom nedá súhlasiť, resp. kritický čitateľ si ponecháva určitú mieru pochybnosti, keďže overiť správnosť jeho záverov by mohol len po rozsiahlom štúdiu a voči Frankovi stojí celá mašinéria "univerzitnej medicíny", predsa len bilancia ziskov a strát po prečítaní jeho knihy je vysoko pozitívna.

Frank totiž búra škodlivé mýty, vrátane aureoly okolo "bohov v bielych plášťoch", avšak bez toho, aby lacno útočil na svojich kolegov. Zároveň aj ukazuje na svetlo v tuneli, nie je to len prázdna kritika, ktorá nanajvýš zanechá v mysli zmätok. Frank pritom nie je žiaden alternatívny mastičkár, stojí na základoch normálnej medicíny, len pri hodnotení mnohých medicínskych praktík používa rozum a vysvetľuje súvislosti, ktoré môžu bez kritického úsudku uniknúť. Napríklad taká základná vec, že medicína by prinajmenšom nemala škodiť.

A že pacient by mal v mnohých prípadoch (v skutočnosti) experimentálnej a riadne neoverenej nepreverenej liečby o rizikách postupov, ktoré sa mu odporúčajú, vedieť. Medicína má byť založená na dôkazoch, nie mýtoch a pocitoch. O to viac, ak ide o dlhotrvajúce "preventívne" užívanie liekov proti chronickým ochoreniam, prípadne údajnému riziku ich vzniku.

Služba, ktorú autor poskytuje kriticky mysliacemu čitateľovi, je sprostredkovanie jeho špecifickej intelektuálnej skúsenosti s nešvármi vo sfére, ktorú zvnútra až tak nepoznáme, často voči nej chováme bázeň, hoci je plná chybujúcich ľudí a žiaľ, často fatálne chybujúceho systému. Medicína a zdravotníctvo vrátane tzv. verejného zdravotníctva je totiž konfrontovaná s mnohými očakávaniami, ktoré nemôže splniť, hoci sa to od nej (neho) očakáva. Výsledkom sú systémové zlyhania, ktoré mnohokrát, žiaľ, vznikli v "modernej dobe", pretrvali však viacero generácií a majú za následok zbytočné a často aj škodlivé liečebné terapie. Frank na konkrétnych príkladoch vysvetľuje, prečo tomu tak je a jeho vysvetlenia sú aj pre kritického čitateľa presvedčivé.

Inšpirujúce je aj poznanie o zneužívaní zdravotne poisteneckého systému v Nemecku samotnými poskytovateľmi a lekármi masívnym falošným vykazovaním výkonov, aj keď je to pre Franka skôr okrajová téma.

Trochu je však škoda, že sa vydavateľstvo nepotrápilo viacej s prekladom, lebo niekedy som pri odbornejších témach zablúdil v tuneli prekladateľkiných nepresností. Hoci išlo o detaily, ktoré ma však z profesijných dôvodov zaujímali. Celkový dojem je však výborný a teším sa na ďalšie autorove knihy na slovenskom trhu.
Čítať viac

„Alice stála uprostred kruhu a hľadela na tváre, ktoré ju obkolesovali tak tesne ako lupene nový púčik. Hoci narodeniny mala ona, tým, že sa podelila o svoj hlas, obdarovala všetkých naokolo.“