Slúžka - Hana Lasicová, Ikar, 2023

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Slúžka

Druhé vydanie s obrazovou prílohou z nakrúcania

Príbeh Slúžky sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka,... Čítať viac

3,5 63 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2023
208 strán
3 hodiny čítania

Príbeh Slúžky sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, kto Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 4 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 19 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Slúžka - Hana Lasicová, Evitapress, 2013
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2013
Vypredané

Služka - Hana Lasicová, Motto, 2013
Brožovaná väzba
Čeština, 2013
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Rozhovory o vesmíre - Norbert Werner, Samuel Kováčik, N Press, 2024

Viac o knihe

Príbeh Slúžky sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine.

Otázkou je, či dokáže zvládnuť nielen množstvo otrockých pracovných povinností, ale aj stratu domova a svoje menejcenné postavenie v spoločnosti. Okrem toho na ňu ako na mnohé slúžky čakajú pokusy zvodcov z vyšších kruhov, ktorí sú ochotní sľúbiť hocičo, aby si mohli užiť s naivnými dievčatami túžiacimi po lepšom živote.

Na motívy knihy vznikol rovnomenný film Mariany Čengel Solčanskej. Aktuálne vydanie Slúžky z dielne IKAR vychádza s obrazovou prílohou z nakrúcania a s autorkiným predslovom.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
306 g
ISBN
9788055180090
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1814381
Štýl
filozofický, duchovný, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

63 hodnotení

21
12
13
11
5

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
7.1.2024
Veľmi dlho som sa rozhodovala, či knihu čítať, alebo nie. Odrádzalo ma množstvo negatívnych recenzií, z ktorých som nadobudla dojem, že ide o avantgardný experimentálny text. Napriek tomu ma to k nej stále ťahalo, tak som sa rozhodla, že jej predsa len dám šancu a som rada, že som to urobila. Najčastejšia výčitky boli, že je rozprávanie chaotické, niektoré časti sa viackrát opakujú a pri niektorých udalostiach si rozprávačka ani nie je istá, či sa naozaj stali. Nerozumiem týmto výčitkám. Veď ide o spomienky 91-ročnej ženy na smrteľnej posteli, takže vďaka vyššie spomenutému jej rozprávanie pôsobí autenticky, aj keď je do veľkej miery fikciou. Veľmi oceňujem skvelé vystihnutie atmosféry obdobia odumierajúcej podunajskej monarchie a empatické vcítenie sa do postavenia tých najnižšie postavených v nej. Pre mňa bola Slúžka nie len veľmi príjemným, ale aj poučným čítaním, ktoré zanechalo hlboké dojmy ešte dlho po zavretí poslednej strany. (Z knihy, podľa mňa, mohli byť sklamaní snáď len tí čitatelia, ktorí, pravdepodobne na základe filmu, očakávali šokujúce erotické scény alebo lacný príbeh v duchu "červenej knižnice".) Je taká skvelá, že päť hviezdičiek na jej ohodnotenie je určite málo.
Čítať viac
Dana
Neoverený nákup
2
7.7.2013
Tak som sa tesila, ze to bude nieco normalne, nieco kde sa dozviem same zaujimave veci z davnych cias, ale to by tu knihu musel napisat niekto iny, nie Hana Lasicova. Pise desne, je to napisane totalne chaoticky, raz hlavna postava o sebe hovori v 1. osobe, vzapati v 3. osobe...neviem, kto sa v tom ma vyznat. otrasny CHAOS.
Čítať viac
Eva Eliášová
Neoverený nákup
12.2.2024
Ľúbivé dielko
Knihu som zhltla takmer na jeden krát. Je to nežne a láskyplne napísaný príbeh ženy, ku ktorej osud nebol ani nežný, ani láskyplný.
Film som zatiaľ nevidela, ale kniha určite čítania hodná a vhodná aj na zopakovanie dejepisu.
Čítať viac
19.1.2024
Slúžka očami starej ženy
Knižka je písaná slovami starej ženy na smrteľnej posteli.
Dajú sa akceptovať opakujúce sa vety, myšlienky, celé odseky. Pochopiteľné sú aj časové nezrovnalosti či neuveriteľne dlhé vety presahujúce občas aj tri riadky.
Keď som sa na knihu pozerala takto, pochopila som (asi) autorkin zámer. Dalo by sa povedať, že na mňa knižka pôsobila autenticky.
No viem, že sa k nej nevrátim. Bol to práve spôsob písania, ktorý ma odrádzal a nenútil čítať dlho do noci.
Dozvedela som sa niečo o dobe v ktorej žila, nezúčastnene spomenula zopár udalostí, ktoré nútia zamyslieť sa ...
Som rada, že som ju čítala ... no ako vravím, viackrát nebudem a veľmi rýchlo ju posuniem ďalej ...
Čítať viac
7.1.2024
Veľmi dlho som sa rozhodovala, či knihu čítať, alebo nie. Odrádzalo ma množstvo negatívnych recenzií, z ktorých som nadobudla dojem, že ide o avantgardný experimentálny text. Napriek tomu ma to k nej stále ťahalo, tak som sa rozhodla, že jej predsa len dám šancu a som rada, že som to urobila. Najčastejšia výčitky boli, že je rozprávanie chaotické, niektoré časti sa viackrát opakujú a pri niektorých udalostiach si rozprávačka ani nie je istá, či sa naozaj stali. Nerozumiem týmto výčitkám. Veď ide o spomienky 91-ročnej ženy na smrteľnej posteli, takže vďaka vyššie spomenutému jej rozprávanie pôsobí autenticky, aj keď je do veľkej miery fikciou. Veľmi oceňujem skvelé vystihnutie atmosféry obdobia odumierajúcej podunajskej monarchie a empatické vcítenie sa do postavenia tých najnižšie postavených v nej. Pre mňa bola Slúžka nie len veľmi príjemným, ale aj poučným čítaním, ktoré zanechalo hlboké dojmy ešte dlho po zavretí poslednej strany. (Z knihy, podľa mňa, mohli byť sklamaní snáď len tí čitatelia, ktorí, pravdepodobne na základe filmu, očakávali šokujúce erotické scény alebo lacný príbeh v duchu "červenej knižnice".) Je taká skvelá, že päť hviezdičiek na jej ohodnotenie je určite málo. Čítať viac
21.11.2023
Slúžka
Kniha písaná zaujímavo zvláštnym spôsobom. Presne takým, ako len stará pani môže rozprávať, keď na sklonku svojho života spomína a snaží sa pospájať všetky spomienky, ktoré jej však unikajú jedna cez druhú.
Život mladej Anky, bol ťažký odvtedy, čo sa prvýkrát nadýchla. Žila život, v ktorom bola nenávidená za niečo, za čo ani nemohla, presvedčená o tom, že inak to vlastne ani nemôže byť. Že vlastne za nič nestojí. Je smutné, ako v tých časoch žili. Ako Anku odstrihli od jej života, aby nezavadzala. Dostáva sa do cudzieho prostredia, kde si zvyká na nový život. No môže mať slúžka, v tej dobe, vlastne nejaký svoj život? Naučila sa. Zvykla si. Prežila 2 svetové vojny, technický pokrok, niekoľko zmien systému... Keď som sa nad týmto všetkým zamyslela, prišlo mi smutno. Síce toto všetko prežila, no vlastne nežila. Prišlo mi, že celý život sa trestala sama, že bola bastardom. Strašné slovo. Ktoré počúvala odmalička z každej strany. A mamičku, ktorá ju tiež trestala za svoj vlastný "hriech", napriek tomu ľúbila nadovšetko. Toto sa mi na tej knihe páčilo, toto mi vohnalo slzy do očí.
Anka drahá, keby som ti tak mohla povedať, že si krásne stvorenie, že si zaslúžiš všetku lásku sveta...
Čítať viac
Val
Neoverený nákup
2.10.2023
sklamanie
Prvý krát v živote som nedokázala dočítať knihu. A pritom som sa na ňu tak tešila.
Otrasný štýl písania. Naozaj som sa premáhala, no vzdala som to.
Čítať viac
Alena Sedláková
Neoverený nákup
23.9.2023
Jemný príbeh nostalgie a skutočnosti...
Kniha sa mi vcelku páčila, neprekážalo mi ani opakovanie úvodu, je to niť, ktorá prepája príbeh života a akási metafora pohybu z minulosti do novšieho obdobia. Má jemný príbeh, ktorý sa snúbi s nostalgiou nad neprežitým a iným životom, no skutočnosť je nad tým oveľa dôležitejšia. Podobný rámec má samotný príbeh hlavnej hrdinky, je tu zdôraznené blaho iných než samotnej hrdinky, čo je dôsledok samotnej podstaty slúžky. Pekné fotografie z filmu dotvárajú život slúžky v minulosti, nový celok vo fotografiách dodáva knihe iný rozmer. Pekné a jemné spracovanie príbehu rozprávania ženy, ktorá pracovala ako slúžka. Čítať viac
Lenka
Neoverený nákup
13.4.2023
Hrôza
Tak takúto hroznú knihu som dávno nezačala čítať. Nemohla som napísať, že som dávno nečítala, lebo túto knihu som ešte nedočítala a pravdepodobne ani nedočítam, lebo sa k tomu nedonútim. Nudné, nudné, nudné. Štýl písania absolutne nevie vtiahnúť do deja a aj do tých 50 strán som sa musela max. siliť a vôbec nemám chuť pokračovať. Veľké sklamanie pre mňa Čítať viac
1.4.2023
Byť slúžkou, na prvý pohľad vysnívané povolanie, mať strechu nad hlavou, mať čo jesť, pracovať v domácnosti a dostať za to i zaplatené. Ak si k tomu ešte zoberieme ružové okuliare a opätovne sa pozrieme na povolanie slúžky, tak možno ešte uvidíme bezstarostný život, laškovanie s nejakým urodzeným pánom, darčeky… Skutočnosť? Byť neustále poruke, nemať osobný život, nemať žiadne vyhliadky do budúcnosti, len na osamelú starobu…
Slúžka bola poslednou marcovou knihou, ktorú som prečítala a ktorá zamestnala na niekoľko dní moju hlavu. Kniha sa čítala ľahko, aj keď štýl, ktorým bola písaná by som nenazvala práve štandardným, ale zvykla som si (hoci občas som sa cítila ako mucha lapená v mede). Moje očakávania boli naplnené tak spolovice - dostala som strohý príbeh slúžky, ktorá ako trinásťročná išla pracovať do Viedne a očakávala som kvetnatý príbeh slúžky, ktorej život autorka rozoberie na drobné, jej radosti, starosti, dievčenské sny, klebety, škandály, veľkomestký život. I keď z deja vyplynulo, že von, do mesta snov, Viedne sa dostalo služobníctvo zriedkakedy, vo vnútri, medzi múrmi sa v tých dobách viedol rušný život. Je mi jasné že na ca. 200 stranách sa nedá dopodrobna rozpovedať život jedného človeka, ale chcela som viac, chcela som spoznať Anku do hĺbky, nielen skĺznuť po povrchu a mierne pod kožu. Chcela som objať celú tú atmosféru v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, všetky tie excesy, škandalózne prešľapy pomaly zanikajúcej šlachty, chcela som čítať o najtajnejších myšlienkach a pocitoch služobníctva. Chcela som…
Vo februári t.r. prišiel do kín rovnomenný film, ktorý natočila Mariana Čengel Solčanská. Tento sa však v mnohých veciach odkláňa od knihy. Predpokladám, že zámerom scenáristky a režisérky bolo urobiť film príťažlivým pre dnešného, náročného diváka. Film som zatiaľ nevidela, ale rozhodne si ho nenechám ujsť.
A komu by sa mohla páčiť kniha? Všetkým, ktorí neočakávajú prácu patológa, ktorý všetko rozpitve do detailov, ale stačí im čistý chirurgický rez, všetkým, ktorí chcú nahliadnuť do minulosti.
Čítať viac
14.3.2023
Slúžka
Krásna téma , nesprávny štýl spracovania knihy. Išlo o spomínanie starej osoby , ktorá mala problém si vybaviť určité útržky zo svojho života slúžky alebo si ich neuvedomovala , alebo zabudla či ich už spomenula.... vety a myšlienky sa neustále opakovali . Útržkové rozprávanie príbehu narúšalo dejovú líniu , bolo to rozvláčne, nie celkom dotiahnuté, občas nezrozumiteľné.

Pre mňa bola táto kniha veľkým sklamaním. Vôbec ma nezaujala. Kniha ma 208 strán s obrázkovou prílohou z nakrúcania filmu., ale mala som pocit že ju ani nedočítam.
Čítať viac

Hana Lasicová

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Never hviezdam, že nám svietia, never slnku jeho smer, never pravde, čo lož splieta, iba mojej láske ver!“

Hamlet - William Shakespeare, 2006
Hamlet
William Shakespeare