Závislosť na drogách, problém rozšírený od šesťdesiatych rokov, dnes nadobúda ešte hrozivejšie rozmery. Do kontaktu s drogami prichádza väčšina detí. Ako môžeme pomôcť svojim deťom, aby odolali tomuto pokušeniu?
Povzbudiť dieťa aby „jednoducho povedalo nie“ je jedna z možností ako sa postaviť k tomuto problému. Podľa Dr. Rossa Campbella je však účinnejšie usilovať sa spoznať potreby, osobnosť a obmedzenia svojho dieťaťa. Toto poznanie nám pomôže rozoznať nebezpečné signály u nášho dieťaťa predísť problému s drogami. Tým, že so svojim dieťaťom trávime čas, aby sme ho lepšie spoznali, mu dávame veľmi zreteľne najavo, že ho milujeme. Dieťa cíti našu vrúcnu lásku a nemusí sa utiekať k drogám, aby sa cítilo dobre.
MUDr Jozef Kraus (psychiater)
Predslov ku knihe Tvoje dieťa a drogy
Problém drogovej závislosti v dnešnom svete patrí medzi najdiskutovanejšie témy, nakoľko ohrozuje stabilitu ľudskej spoločnosti. I keď niektoré prírodné drogy ľudia užívali už v starých dobách pri rôznych rituáloch, išlo vtedy skôr o jednotlivcov a dospelých jedincov. Dnes drogy užíva, resp. zneužíva veľké množstvo súčasnej populácie na našej planéte, a čo je najhoršie, závislosti na drogách prepadá najmä mládež.
Do roku 1989 sa u nás na Slovensku tomuto problému nevenovala dostatočná pozornosť, nazdávali sme sa, že je to skôr problém „západného sveta“ – USA a krajín západnej Európy, i keď v 70-tych rokoch minulého storočia sa už u nás liečili závislí mladiství na rôzne prchavé látky (toluén, čikuli, acetón a iné riedidlá). Otvorenie hraníc v roku 1990 umožnilo okrem voľného pohybu osôb a tovaru i nárast obchodu s nelegálnymi drogami aj u nás. Problémy s nelegálnymi drogami sa u nás začali výraznejšie prejavovať po roku 1991. Výskyt liečených drogovo závislých sa na celom Slovensku od roku 1994 postupne každý rok zvyšuje. Slovensko patrí medzi krajiny s vysokou spoločenskou toleranciou tzv. legalizovaných drog. Tabak a alkohol sú u nás stále najčastejšie užívanými drogami. Deti a adolescenti radi nasledujú určité vzory dospelých, a tak sa u nich fajčenie a pitie alkoholu stáva odrazovým mostíkom pre užívanie tvrdých drog.
Príčiny vzniku závislosti sú zložité a nemožno ich vysvetľovať len jednou príčinou. V každom jednotlivom prípade je podiel jednotlivých faktorov iný. Faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku závislosti sú: samotná droga, somatické, psychické a osobnostné danosti jedinca, prostredie – rodina, škola, kamaráti, ulica, díleri a tiež podnet – ponuky kamarátov, identifikácia sa s členmi partie alebo únik pred depresiou. Najohrozenejšou skupinou spoločnosti sú deti a tínedžeri. Rodičia často ani netušia, že ich dieťa berie drogy, alebo už je aj na nich závislé. Často si kladú otázku prečo sa práve ich dieťa dostalo do drogového problému a veľakrát ani samotný mladistvý naisto nevie prečo užíva drogy.
Kniha doktora Rossa Campbella „Tvoje dieťa a drogy“ na konkrétnych prípadoch analyzuje základné príčiny vzniku drogovej závislosti u mladej populácie a zároveň poukazuje na to, že okrem správnej diagnózy príčin závislosti, si jej liečba vyžaduje komplexný prístup. Musia sa na nej podieľať nielen zdravotníci, ale aj rodičia, škola, poradne a aj duchovní. Veríme, že táto publikácia na našom knižnom trhu pomôže nielen mnohým rodičom porozumieť tomu, prečo sa ich dieťa stalo drogovo závislým, ale bude i dobrou preventívnou pomôckou pre našu ohrozenú mládež, aj pre prácu psychológov a pedopsychiatrov.
MUDr. Jozef Kraus