Rusko a Európa - Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Európa, 2016

11,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Rusko a Európa

Z Denníka spisovateľa

Denník spisovateľa patrí k pozoruhodným a málo preskúmaným dielam F. M. Dostojevského. Je kľúčom k duši skutočného Dostojevského aj k mnohým z jeho slávnych románov. Vznikol ako... Čítať viac

Vydavateľstvo
Európa, 2016
144 strán
2 hodiny čítania

Denník spisovateľa patrí k pozoruhodným a málo preskúmaným dielam F. M. Dostojevského. Je kľúčom k duši skutočného Dostojevského aj k mnohým z jeho slávnych románov. Vznikol ako spontánna výpoveď bez autocenzúry k spoločenským, kultúrnym a politickým... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

11,99 €

Na objednávku
Dodanie môže trvať viac ako 30 dní

Dostupné v 30 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Rusko a Európa - Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Európa, 2010
Pevná väzba s prebalom
Slovenčina, 2010
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Rusko a Európa - Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Európa, 2016
11,99 €

Viac o knihe

Nové vydanie úvah slávneho spisovateľa.
Denník spisovateľa patrí k pozoruhodným a málo preskúmaným dielam F. M. Dostojevského. Je kľúčom k duši skutočného Dostojevského aj k mnohým z jeho slávnych románov. Vznikol ako spontánna výpoveď bez autocenzúry k spoločenským, kultúrnym a politickým udalostiam v Rusku, predovšetkým v rokoch 1876 – 1877. denník je skôr záznamom prúdu vedomia než kompozične prísne racionálne premysleným dielom, je snahou autora zachytiť súčasne vznikajúce myšlienky obrazy, idey, názory usilujúce sa predrať na povrch v zhmotnenej podobe, čo predurčuje aj na prvý pohľad zmätočný, chaotický rozprávačský štýl denníka. Svoj spôsob písania denníka sám Dostojevskij vyjadril slovami: „Verný svojmu naturelu začnem od konca, a nie od začiatku, hneď vyjadrím celú myšlienku. Nikdy som nedokázal písať postupne, približovať sa k veci a vyjadriť ideu, až keď ju už stihnem celú vopred predžuť a podľa možnosti dokázať. Nemal som dosť trpezlivosti, prekážal mi v tom môj charakter." Výber predstavuje Dostojevského ako komentátora aktuálnych a pálčivých problémov doby, ako učiteľa, kazateľa, proroka, ako ironického a niekedy až sarkastického sudcu prostredníctvom jeho kontroverzných úvah o náboženstve, katolicizme, morálke, politike, vojne, ale najmä o mesianistickom poslaní ruského národa.
Čítať viac
Počet strán
144
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
240 g
ISBN
9788089666300
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
250901
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Európa
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Rusko a Európa - Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Európa, 2016
1984 - George Orwell, Slovart, 2013
24,94 €

Hodnotenia

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20.6.2023
Nedávno aj 100-ročný Henry Kissinger uviedol, že ak chceme rozumieť Rusku, mali by sme čítať Dostojevského. A čo iné je vhodnejšie ako jeho dobové politické komentáre?
Denník je z rokov 1876-77, kedy horúcou témou bola tzv. Východná otázka/kríza. A práve tej sa práca najviac venuje. T. j. úlohe ruských dobrovoľníkov (často predtým i významných armádnych dôstojníkov) v boji na pomoc Srbsku v srbsko-tureckej vojne, a reflexii tejto pomoci na Západe.

FMD kritizuje Európu pre nechápavosť "ruskej nezištnosti", ruskej povahy a vyššieho poslania pri pomoci slovanským bratom - v Srbsku i Bulharsku, kde domáce obyvateľstvo trpelo pod osmanskou vládou.

Veľa hovorí o veľkom duchovnom poslaní Ruska - o jeho ochrane Pravoslávia, ako jediného správneho a univerzálneho náboženstva; o ochrane slovanských národov - nie ich okupácii ale materskej ochrane, ktorú sami deti žiadajú; o jednote, oddanosti a ochote Rusov preliať krv za správnu vec - za Pravoslávie, za Slovanstvo.

Túto periódu považuje za historicky významnú a zlomovú, za čas kedy sa Rus prebúdza po 200 ročnom spánku, po ubití neruskými prozápadnými ideami, nastolenými Petrom I. a ďalšími.

Neraz spomína i to, ako Európania Rusmi pohŕdajú, ako ich majú za barbarov. Ako nerozumejú ich hlbokému duchovnému prežívaniu - toto pripomína o 150 rokov novšie práce A. Dugina.
Čítať viac
Marian
Neoverený nákup
8.12.2014
Názor čitateľa
Knihu od klasika Ruskej literatury ktory obhajuje Slovanstvo by si mal kazdy Slovak precitat. Nebyt velkeho Ruska nehovoril by ziadny slovansky narod svojim slovanskym jazykom. Rusko vzdy obhajovalo Europu a najma Slovanske narody. Čítať viac
Palo
Neoverený nákup
7.12.2022
Máš pravdu, Rusko vždy obhajovalo Európu a slovanské národy...najviac v roku 1956, potom v 1968 a teraz na Ukrajine... Čítať viac

Kúpte spolu
Rusko a Európa - Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Európa, 2016
1984 - George Orwell, Slovart, 2013
24,94 €

„Ja som však chcela úctu. Chcela som si vybudovať vlastnú cestu, vlastný život, na ktorý by som bola hrdá.“

Listy do neba - Lisa Wingate, 2015
Listy do neba
Lisa Wingate