Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Tiene raz pominú - Lynn Austin, Kumran, 2024

14,93 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Tiene raz pominú
Výpredaj

Invázia nacistov do neutrálneho Holandska dramaticky zmení životy troch žien. Každá z nich musí prekľučkovať zložitou spleťou rozhodnutí a ich následkov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Kumran, 2024
464 strán
6-7 hodín čítania

Invázia nacistov do neutrálneho Holandska dramaticky zmení životy troch žien. Každá z nich musí prekľučkovať zložitou spleťou rozhodnutí a ich následkov... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,93 €

-21 %
Pôvodná cena 18,96 €
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Do boja! - Terry Pratchett, Slovart, 2024

Viac o knihe

Invázia nacistov do neutrálneho Holandska dramaticky zmení životy troch žien. Každá z nich musí prekľučkovať zložitou spleťou rozhodnutí a ich následkov.

Lena si spokojne nažíva na vidieckej farme so svojou rodinou. Odjakživa sa riadila kompasom viery; zachová sa však správne aj zoči-voči nečakane zložitým dilemám, ktorých riešenie môže rozhodnúť o živote alebo smrti?

Lenina dcéra Ans, ktorá sa nedávno presťahovala do rušného Leidenu, má hlavu plnú ideálov o novej práci a romantických predstáv o istom mladom policajtovi. Po zapojení sa do odboja však naráža na nepríjemnú realitu, že boj proti nepriateľovi môže byť nebezpečný.

Miriam je mladá huslistka židovského pôvodu, ktorá v Holandsku hľadá útočište. V novej krajine nachádza životnú lásku, ale udalosti, ku ktorým v Leidene dôjde, preskúšajú ju i jej rodinu spôsobom, o akom sa jej nesnívalo.

Životné cesty týchto troch žien sa v dôsledku nacistickej invázie nečakane a neraz aj dojímavo pretnú. Román je povznášajúcim svedectvom o prekvapivej odolnosti ľudského ducha a sile viery a lásky, ktoré nás dokážu previesť aj tými najťažšími skúškami.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
2372065
Originálny názov
Chasing Shadows
Počet strán
464
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
135×210 mm
Hmotnosť
547 g
ISBN
9788089993888
Rok vydania
2024
Štýl
vojnový, duchovný, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Kumran
Pre koho
pre ženy, pre kresťanov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

7 hodnotení

5
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Eva Chocholackova
Overený zákazník
10.4.2024
Keď dvoch milujúcich sa ľudí postaví vojna na opačné strany barikády
Román Tiene raz pominú mi otvoril oči, čo sa týka toho, ako bežní ľudia prežívali v okupovaných oblastiach, aké dilemy museli riešiť, pod akým tlakom boli. Pri čítaní knihy som mala možnosť na vlastnej koži zažiť vojnu ako skrývajúca sa Židovka či farmárka na okupovanom území. Toto nás v škole nenaučili. Holanďania počas vojny jedli cibule tulipánov, rúbali nábytok, aby mali čím kúriť, zomierali od hladu či udávali susedov za 10 guldenov. Židia sa zasa skrývali u ochotných ľudí, kde sa dalo v kuríne či s falošnými dokladmi ako služobné. Autorke Lynn Austinovej sa podarilo aj na takto ťažkom pozadí priniesť viacero nádherných hlbokých myšlienok, ktoré nás nútia premýšľať, ako to máme vo svojich životoch my. Dokázali by sme sa obetovať za iných neznámych ľudí ako Lenin otec? Zvolili by sme si menšie zlo ako policajt Erik a pracovali pre nacistov hoci s nimi nesúhlasíme? Spolupracovali by sme s odbojom a žili v strachu z prezradenia, aby sme pomohli bezbranným? Takéto situácie by preskúšali našu vieru i presvedčenie, že sme dobrí ľudia. Ak čítame s otvoreným srdcom román nás nenechá ľahostajnými a budeme si podobné otázky klásť v našich bežných životoch, hoci ani z ďaleka nie sme v takých extrémnych podmienkach ako hlavní hrdinovia. Čítať viac
21
Overený zákazník
31.3.2024
Príbeh sa odohráva v neutrálnom Holandsku počas invázie nacistov.
Vďaka trom hlavným ženským postavám Lene, Ans a Miriam máme tri uhly pohľadov na postupujúcu vojnu v Holandsku.

Sledujeme čo sa deje na dedine, konkrétne na farme u Leny. Ďalej môžeme sledovať,čo sa deje v meste Leiden, kam sa presťahovala Lenina dcéra Ans. Ans sa v meste neskôr zapojí aj do odboja.
A v neposlednom rade sledujeme Miriam, ktorá prišla do Holandska so svojim otcom z Nemecka. Sú židia, ktorí sa budú musieť neskôr ukrývať aj v tejto krajine. Osudy týchto troch žien sa v jednom bode pretnú a spoja.

Ja som sa do tohto príbehu zamilovala. Kniha sa mi čítala sama a pri prológu som mala aj zimomriavky a slzy v očiach. Očakávala som takéto silné pocity aj počas toho ako sa táto invázia nacistov bude stupňovať, ale to sa nestalo. Nedotklo sa ma to až tak ako som očakávala. To my však až tak nevadí, pretože tam boli neskôr aj také situácie, pri ktorých som tŕpla a bála sa o hlavne hrdinky.
Bavilo ma sledovať všetky tri pohľady, ale aj tak som mala pocit, že najviac priestoru tam dostala práve Ans.

V knihe sa nachádzajú aj jemné romantické linky, ktoré sú však neni až v takom popredí, ale osviežujú príbeh. Zároveň autorka v deji dosť často spomína vieru v Boha. Táto téma sa mi páčila najmä prostredníctvom Leny a jej dcéry Ans.
Čítať viac
8

Veľmi rada čítam knihy všetkých možných žánrov a veľmi ma baví aj na ne písať recenzie a potom pomôcť vybrať tu správnu. Aj ja sama knihy a všetko ostatné kupujem na základe recenzii takže som rada, keď nejakú dobrú recenziu nájdem :)

Veronika Maťovčíková
Overený zákazník
23.3.2024
za mňa jednoznačne skvelé
Čítanie takýchto kníh by som odporučila zaviesť na stredných školách ako povinné. A síce preto, že ľudia bohužiaľ veľmi rýchlo zabúdajú, že sa niečo takéto hrozné dialo(nie až tak dávno). My ľudia bohužiaľ prirýchlo zabúdame a podobné smutné udalosti sa opakujú. Pri čítaní románu som videla mnohé podobnosti s vojnou, ktorá sa odohráva na Ukrajine. Bolo mi z toho až nevoľno.
Autorka veľmi verne vykreslila smutné situácie z tohto obdobia, čo ma často krát dohnalo k slzám. Napriek tomu je táto kniha výnimočná a to najmä ODVAHOU, ktorú v knihe nájdete v rôznych podobách. Toto je pre mňa veľmi inšpiratívne!
Teším sa na ďalšiu autorkinu knihu a dúfam, že táto si získa mnohých čitateľov.
Čítať viac
Ivana Gabrišová
Overený zákazník
13.3.2024
Výnimočná kniha
Silný príbeh.
Príbeh, ktorého sa stanete súčasťou.
Príbeh, ktorý sa Vám bude ťažko púšťať z rúk.
Áno, taký je najnovší román Tiene raz pominú. Lynn Austinová nás v ňom zavedie do obdobia druhej svetovej vojny, do krajiny, ktorá nám nie je až tak z dejín v tomto období známa. Budeme svedkami ako invázia nacistov do neutrálneho Holandska zmenila osudy troch hlavných hrdiniek tohoto románu.
Lena, Ans, Miriam tri ženy, ktoré však v sebe nesú pečať a skúsenosti mnohých žien v tomto období. A nielen žien, ale celých rodín. Židovských i tých, ktorí ich ukrývali alebo im inak pomáhali.
Tento román by som odporúčala prečítať naozaj každej žene, každému mladému dievčaťu, a možno by imtoto čítanie dalo viac informácii o danej dobe ako učenie sa o dejinách v škole. Tiež nás tnto príbeh vedie k vďačnosti za to, čo máme, pretože v čase vojny ani to málo nie je samozrejmosťou. A vojna je aktuálnou témou aj dnes.
Kniha je plná vzácnych myšlienok a sama som si mnohé z nich vypísala, aby ma sprevádzali aj v mojom živote. Aj vďaka nim, či pútavému príbehu si Vás tento román získa od prvých strán. Nie, nečíta sa ľahko, pretože postavy v ňom prežívajú ťažké situácie, ale Lynn Austinová Vás vtiahne aj do tohoto náročného obdobia svojim pútavým rozprávaním a živými dialógmi. Všetkými desiatimi Vám ju odporúčam. Určite Vás povzbudí, obohatí a posunie i vo Vašom vzťahu k Bohu.
Čítať viac
15.2.2024
Pre mňa najlepšia kniha od Lynn Austin!
Túto knihu som nemohla pustiť z rúk! Úplne ma uchvátila. S postavami som prežívala smútok, strach aj radosť. Veľmi sa mi páčilo holandské prostredie aj historické fakty o ktorých som nevedela. Pre milovníkov vojnových románov povinné čítanie, no rovnako pre tých, ktorí majú radi knihy prinášajúce nádej. V mojom srdci táto rezonuje ešte dlho po prečítaní... Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Túto knihu si nesmie nechať ujsť žiadny milovník románov z obdobia druhej svetovej vojny.“
Publishers Weekly

Vydavateľstvo Kumran

Čítať viac

„...nenávisť voči sebe je presne to isté ako hrubý egoizmus a napokon vyvoláva tú istú strašnú osamotenosť a zúfalstvo.“

Stepný vlk - Hermann Hesse, 2016
Stepný vlk
Hermann Hesse