Čo keby? 2
E-kniha

Autor bestsellerov č. 1 denníka The New York Times Čo keby? a Ako na to? odpovedá na ďalšie mimoriadne čudné otázky, ktoré vám nikdy nenapadlo položiť... Čítať viac

2. diel série
Čo keby?
Vydavateľstvo
Ikar, 2024
368 strán
5 hodín čítania

Autor bestsellerov č. 1 denníka The New York Times Čo keby? a Ako na to? odpovedá na ďalšie mimoriadne čudné otázky, ktoré vám nikdy nenapadlo položiť... Čítať viac

  • PDF
  • Slovenčina

15,30 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Autor bestsellerov č. 1 denníka The New York Times Čo keby? a Ako na to? odpovedá na ďalšie mimoriadne čudné otázky, ktoré vám nikdy nenapadlo položiť.

Milióny ľudí na celom svete, ktorí si prečítali a zbožňujú knihu Čo keby?, kladú ďalšie otázky, navyše čoraz podivnejšie. Našťastie, na pomoc prichádza tvorca internetového komiksu xkcd Randall Munroe. Plánujete skĺznuť po hasičskej tyči z Mesiaca na Zem? Najťažšou fázou bude prežiť pristátie. Nádejate sa, že atmosféru možno ochladiť tým, že všetci majitelia chladničiek naraz otvoria dvere svojich spotrebičov? Možno nastal čas na krátky úvod do termodynamiky. Chcete zistiť, čo by sa stalo, keby ste sa viezli na liste vrtule helikoptéry, postavili budovu s miliardou poschodí, vyrobili lávovú lampu obsahujúcu skutočnú lávu alebo vyskočili na vybuchujúci gejzír? Dobre teda, ak na tom trváte.
Skôr ako sa vydáte na výlet do vesmíru, nakŕmite tyranosaura obyvateľmi New Yorku alebo naplníte všetky kostoly banánmi, nezabudnite nazrieť do tohto praktického sprievodcu nepraktickými nápadmi. Munroe sa nedá vyviesť z konceptu absurdnosťou a pri všetkom od fyziky hojdačiek cez návrh katapultov na štartovanie lietadiel až po odpovede na otázky čitateľov čerpá z najnovších výsledkov výskumu, pričom sa vyjadruje jasne a stručne a pripája objasňujúce a občas aj desivé ilustrácie. Ustavične demonštruje, že skúmaním, ako by svet fungoval za veľmi špecifických a extrémnych situácií, sa človek môže veľa naučiť.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21
Overený zákazník
25.1.2024
Ak patríte medzi večných zvedavcov, alebo máte takého niekoho vo svojom okolí – táto kniha bude tým pravým tipom. Je zábavná, prináša množstvo fascinujúcich faktov a to všetko zabalené v napohľad nezmyselných otázkach. Randall Munroe však predkladá aj zložité vedy a témy nezvyčajným spôsobom, pri ktorom vás bude čítanie rozhodne baviť. A určite si precvičíte svoje mozgové závity, že by vám to závidel aj Hercule Poirot.

Už názvy kapitol veľa napovedajú...a pekne vás vedia zmiasť. Napríklad Schudnite pomalých a nesmierne náročným spôsobom. Alebo Ako zjesť oblak, či Ako vdýchnuť človeka. A ako sám autor tvrdí, aj keby odpovede na takéto otázky vôbec neboli užitočné, oboznamovanie sa s nimi prináša zábavu. Inak, táto kniha váži asi toľko ako elektróny vo dvoch delfínoch skákavých. Hm, tak vidíte, už ste sa niečo nové naučili :)

Tolkien aj Lee Harper
V knihe Čo keby? 2 sa dozviete množstvo pútavých vecí. Napríklad že J. R. R. Tolkien napísal Pána prsteňov za jedenásť rokov. To znamená, že pracoval priemernou rýchlosťou stodvadsaťpäť slov za deň, čiže menej ako 0,085 slova za minútu. Harper Leeová napísala román Nezabíjajte vtáčika, ktorý obsahuje asi stotisíc slov, za dva a pol roka, postupovala teda rýchlosťou sto slov za deň alebo 0,075 slova za minútu. Za predpokladu, že dielo by predstavovalo jej jedinú vydanú knihu (v roku 2015 jej vyšiel aj román Postav hliadku) by jej celoživotný priemer bol 0,002 slova za minútu, čiže asi 3 slová za deň.
Niektorí spisovatelia dosahujú podstatne vyššiu rýchlosť. Corín Telladová od polovice až do konca 20. storočia publikovala tisíce ľúbostných románov, pričom vydavateľovi každý týždeň odovzdala jednu knihu. Počas značnej časti kariéry napísala vyše milióna slov za rok, takže v priebehu väčšiny života dosahovala priemernú rýchlosť dve slová za minútu.

Alebo...
„Niekedy sa ukáže, že odpovede na jednoduché otázky sú nečakane ťažké,“ vysvetľuje Munroe v knihe. „Prečo človeku stoja vlasy dupkom, keď si o ne trie balón? Zvyčajná odpoveď z hodiny fyziky je, že z vlasov na balón sa prenášajú elektróny, následkom čoho vlasy zostanú kladne nabité. Navzájom sa odpudzujú a vzpriamujú.“
Ibaže… prečo elektróny prechádzajú z vlasov na balón? Prečo nejdú opačným smerom?
Je to vynikajúca otázka, na ktorú nikto nepozná odpoveď. „Fyzici nepredložili presvedčivú všeobecnú teóriu, prečo sa niektoré materiály pri kontakte s ďalšími zbavujú povrchových elektrónov, zatiaľ čo iné látky ich priberajú. Tento efekt, známy ako triboelektrický jav, predstavuje predmet súčasného výskumu,“ dodáva autor.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Dáme si poriadne raňajky. To je lepšie ako všetky reči dokopy.“