Rok magického myslenia - Joan Didion, BRAK, 2023

16,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
FlagRok magického myslenia - Joan Didion, BRAK, 2023
FlagRok magického myslenia - Joan Didion, BRAK, 2023

Rok magického myslenia

Kniha Joan Didion osciluje na pomedzí eseje, autobiografie a románu. Autorka v nej mapuje jeden rok od smrti svojho muža Johna Gregoryho Dunnea. Vťahuje nás do svojho... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2023
184 strán
3-4 hodiny čítania

Kniha Joan Didion osciluje na pomedzí eseje, autobiografie a románu. Autorka v nej mapuje jeden rok od smrti svojho muža Johna Gregoryho Dunnea. Vťahuje nás do svojho „magického“ myslenia, ... Čítať viac

  • Kniha
  • Slovenčina

16,50 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Reportáž a biografia

Naši škriatkovia odporúčajú

Dáma z Milkweed Manoru - Julie Klassen, i527.net, 2024
Rok magického myslenia - Joan Didion, BRAK, 2023
16,50 €
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Kniha Joan Didion osciluje na pomedzí eseje, autobiografie a románu. Autorka v nej mapuje jeden rok od smrti svojho muža Johna Gregoryho Dunnea. Vťahuje nás do svojho „magického“ myslenia, ktoré sa pre jeho stratu stalo myslením vychýleným, odkloneným od reality. V období takmer štyridsiatich rokov s ním zdieľala nielen rodinu s adoptovanou dcérou (o ktorú prišla o dva roky po smrti Johna), povolanie spisovateľky a publicistky, ale predovšetkým spoločne prežitý čas života: „dvadsaťštyri hodín denne, čo zostávalo zdrojom bujarého veselia aj zlej predtuchy pre moju mamu a tety. ,V dobrom aj v zlom, ale nikdy nie celý deň,‘ hovorievali mi v prvých rokoch manželstva. Nedokážem spočítať, koľkokrát za deň, celkom obyčajný deň, sa objavilo niečo, čo som mu nutne musela povedať. Toto nutkanie ma neprešlo ani po jeho smrti. Už mi však nemal kto odpovedať.“

So stratou sa nevyrovnáva, ale ju cez krátke spomienky vkladané do pradiva svojho života opätovne prežíva a zakomponováva do novej, nevyžiadanej etapy bytia bez Johna. Vťahuje nás do rozličných období a prostredí, sme svedkami veselých i smutnejších príhod i osudov rôznych ľudí.

Text Joan Didion sa číta aj nečíta ľahko, je boľavý aj liečivý, môže byť návodom, porovnávacou štúdiou, odkazom z minulosti alebo prípravou na budúcnosť.

Rok magického myslenia
sa stal takmer okamžite klasikou a denník Guardian ho zaradil na 2. miesto v rebríčku 100 najlepších non-fiction kníh všetkých čias.
Čítať viac
Originálny názov
Year of Magical Thinking
Počet strán
184
Rozmer
140×206 mm
Hmotnosť
310 g
ISBN
9788082860217
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1833289
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
BRAK
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

5 hodnotení

5
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
16.1.2024
Výborné
,,Viem, prečo sa snažíme mŕtvych udržať nažive: aby sme si ich udržali pri sebe.
Viem tiež, že ak máme ďalej žiť svoj život, nadíde čas, keď musíme mŕtvych nechať ísť.
Dovoliť im, aby boli fotografiou na stole."
Lenže ľahké to nie je nikdy. Kým si to všetko autorka uvedomila, prešla jedným dlhým rokom po smrti manžela, počas ktorého niekedy nespoznávala ani samú seba a konala i myslela ináč, než za bežných okolností. Aké je to stratiť milovanú osobu? Bolestivé, utrpujúce, dovádzajúce k šialenstvu, prípadne do letargie a úplnej apatie. Autorka sa s manželovou smrťou vyrovnávala po svojom, vysvetľuje svoje vlastné vnímanie a chápanie traumatizujúcej udalosti, alebo ako to chcela všetko pochopiť. Náročné to bolo aj kvôli tomu, že v tom čase mala starosti aj o chorú dcéru. Spomienky ju stále vracali do minulosti, mala rôzne pochybnosti a zrazu aj strach z vlastnej smrti. Postupne si však uvedomila, že sa musí pohnúť ďalej i napriek náročnej ceste.
Mne osobne sa podarilo knihu prečítať s nadhľadom, pretože som vedela, o čom asi bude a musím skonštatovať, že autorka píše výborne. Nad mnohými jej názormi a myšlienkami budete aj vy premýšľať a clivo vám bude najmä vtedy, ak si predstavíte, že by sa to mohlo stať aj vám. Autorkina analýza a miestami prúd myšlienok vás vtiahnu do jej prežívania a budete ju z väčšej časti chápať. Ide o skvelú knihu, ktorá vo mne síce nevyvolala až také obrovské emócie, ale pevne verím, že sa do SJ ešte preloží viacero autorkiných diel, pretože píše skvelo. 9*/10*
Čítať viac
30
Overený zákazník
11.12.2023
Ako zvládnuť stratu najbližšieho človeka? Čím vyplniť prázdnotu v srdci a neprítomnosť v priestore? Ako uniesť váhu okolností a udržať duchaprítomnosť, keď sa všetko naokolo zdá byť rozmazané a nedôležité?
.
Rok magického myslenia je autobiografickým memoárom, ktorý nesie tieto chúlostivé témy. Joan Didion v ňom po strate manžela dokumentuje svoje obdobie trúchlenia prelínajúce sa s dcérinou ťažkou chorobou. Všíma si psychologické aspekty smútenia, ale aj to, čo smútok robí s telom. Pomenúva každú emóciu, analyzuje každý detail, selektuje spomienky, pozoruje asociácie z kníh, hudby, filmov a triedi myšlienky, ktoré preskupuje podľa času a oblastí. Ponory do seba sú tak precízne sprocesované, akoby zostavovala recept na vysporiadanie sa so smútkom pozostalého. Jej výpoveď tak pre ňu samotnú naberá hlboký a terapeutický účinok.
.
Musím povedať, že v niektorých momentoch to na mňa neobyčajne doliehalo. V zápätí tú žalostnosť neutralizoval akýsi krásne citlivý a pragmatický prístup. Pôsobilo to odľahčujúco, ako keď sa človek zbaví veľkej časti váhy zo smútivej ťažoby, len čo veci pomenuje a popíše.
.
O autorke som doposiaľ nevedel, napokon toto je prvý slovenský preklad z jej tvorby, ktorého sa výborne zhostila prozaička Jana Juráňová. Osobnosť Joan Didion v doslove knihy približuje Tomáš Hučko a potvrdzuje jej výnimočnosť slovami, že okrem výberu špecifických tém bola u Didion príznačná intimita a otvorenosť, s akou o nich vo svojej širokej tvorbe referovala a nebála sa zachytiť krehkosť vlastnej existencie.
Dúfam teda, že si z diela tejto americkej spisovateľky, esejistky, memoáristky a žurnalistky ešte budeme môcť u nás niečo prečítať.
.
Skvelé.
Čítať viac
7.12.2023
Zaujímavá kniha o smútení v podaní inteligentnej autorky, ktorá všetko, čo sa jej deje reflektuje a dáva do súvisu. Nečakajte preto bolesť, zúfalstvo, ničotu, ochromenie, ale naozaj zamýšľanie sa, láskavé spomínanie na manžela a snahu pochopiť to všetko, čo sa stalo - a to všetko počas prekonávania ďalších životných výziev.

Kniha je smutná, ale nie depresívna a ja verím, že má potenciál pomôcť ľuďom po strate blízkeho posunúť sa ďalej - alebo minimálne pochopiť, že cestu, ako sa posunúť ďalej, musia objaviť sami v sebe.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Napínavá… živá a ostrá, nezabudnuteľná kniha… Presný, úprimný a prenikavý opis pocitov smútenia potom, ako autorka ovdovela… knihe nechýba vtip, pretože sa nebojí pravdy.“ Robert Pinsky, The New York Times Book Review„Ohromujúco úprimná kniha plná prenikavých detailov… Nezmazateľný obraz straty a smútku.“ Michiko Kakutani, The New York Times„Neviem o inej knihe, ktorú by sme potrebovali viac než túto… Nedokážem si predstaviť umieranie bez tejto knihy.“ John Leonard, New York Review of Books

„Rozdiel medzi románom so šťastným koncom a románom bez neho tkvie iba v tom, kedy autor prestane rozprávať príbeh. “