Postsedliaci - Juraj Buzalka, mamaš, 2023

13,54 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Postsedliaci TOP #64

Slovenský ľudový protest

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci:... Čítať viac

3,4 48 hodnotení
Vydavateľstvo
mamaš, 2023
272 strán
4-5 hodín čítania

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci: Slovenský ľudový protest sa nemilosrdne pozerá na Slovákov... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,99 €

13,54 €

-10 %
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Pre hltačov faktov a reportáží

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Populárno - náučná literatúra a literatúra faktu

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024
Postsedliaci - Juraj Buzalka, mamaš, 2023
13,54 €
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci: Slovenský ľudový protest sa nemilosrdne pozerá na Slovákov, vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe i naše utkvelé predstavy o fungovaní sveta. Kľúčové udalosti slovenských dejín aj súčasného života glosuje s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom. A kto sú postsedliaci?

Postsedliaci sú moderní Slováci, ktorí veria v ideál domoviny z agrárnych čias a podľa toho sa aj správajú. Vyznávajú svoje vidiecke hodnoty, ktoré považujú za „tradičné“, volia populistických vodcov a sú často geopoliticky popletení. Cestujú po svete, ovládajú moderné technológie a žijú najkvalitnejší život, aký kedy žili príslušníci ich rodokmeňa. A aj tak majú pocit, že svet je k nim neláskavý, neberie ich vážne, a oni sa mu nemienia doprosovať. Melancholicky smútia za svetom, ktorý nikdy nebol. Ich stratégiou prežitia je nemať názor, teda pochopiteľná hra na istotu s cieľom udržať status quo – „len aby horšie nebolo“. V tejto knihe Postsedliaci hľadáme spôsob, ako s nimi budovať spoločnú pokrokársku záhradu.
Čítať viac
Počet strán
272
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
415 g
ISBN
9788082680655
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2086253
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,4 / 5

48 hodnotení

23
5
2
5
12

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
4.2.2024
Buzalkovú knihu určite nemôžeme viniť z jednoduchosti. Autor je koniec-koncov sociálny antropológ a tak sa jeho jazyk bežnému čitateľovi často vzďaľuje. Zanevrieť však kvôli tomu na Postsedliakov by bola chyba.
Výnimočný je spôsob, ktorým kniha pristupuje k spoločenským problémom. Buzalka neuletel mimo svojej expertízy a preto nám ponúka to najlepšie z remesla. Analýzou sociálnych archetypov a ideálov Slovákov, ktoré sú pre nich samých prítomné len kdesi v podvedomí, čitateľovi lepšie umožňuje porozumieť svojmu okoliu a krajine. Pozornosť, ktorú si kniha vyžaduje, sa určite vyplatí.
Čítať viac
Radovan Pado
Neoverený nákup
2
8.2.2024
Knihu som kupoval s tým, že mi trochu objasní dianie a príčiny diania vecí na Slovensku. Je pravda, že som si pred kúpou neprečítal úryvok, len popis. Autor je antropológ preto som čakal trochu odbornejšie vysvetlenie javov. Ale až tak som to nečakal. Strašné množstvo latinských slov, ktoré nie sú v knihe vysvetlené a medzi to zamiešané aj anglikanizmy a neviem čo všetko. Celkovo ma kniha sklamala. Nie žeby bola absolútny odpad, alebo číra propaganda. Ale na základe čoho sa stala knihou roka? Čakal som viac. Od knihy roka som čakal minimálne pútavé čítanie.
Čítať viac
Mária Siváková
Neoverený nákup
pred tromi dňami
Postsedliaci
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je príjemné čítať text s ktorým sa absolútne stotožníte, sú to vlastne "vaše"myšlienky, len niekto iný to dokonale sformuloval. Čítať viac
Radovan Pado
Overený zákazník
8.2.2024
Kniha roka?
Knihu som kupoval s tým, že mi trochu objasní dianie a príčiny diania vecí na Slovensku. Je pravda, že som si pred kúpou neprečítal úryvok, len popis. Autor je antropológ preto som čakal trochu odbornejšie vysvetlenie javov. Ale až tak som to nečakal. Strašné množstvo latinských slov, ktoré nie sú v knihe vysvetlené a medzi to zamiešané aj anglikanizmy a neviem čo všetko. Celkovo ma kniha sklamala. Nie žeby bola absolútny odpad, alebo číra propaganda. Ale na základe čoho sa stala knihou roka? Čakal som viac. Od knihy roka som čakal minimálne pútavé čítanie. Čítať viac
4.2.2024
Zložité, no podstatné
Buzalkovú knihu určite nemôžeme viniť z jednoduchosti. Autor je koniec-koncov sociálny antropológ a tak sa jeho jazyk bežnému čitateľovi často vzďaľuje. Zanevrieť však kvôli tomu na Postsedliakov by bola chyba.
Výnimočný je spôsob, ktorým kniha pristupuje k spoločenským problémom. Buzalka neuletel mimo svojej expertízy a preto nám ponúka to najlepšie z remesla. Analýzou sociálnych archetypov a ideálov Slovákov, ktoré sú pre nich samých prítomné len kdesi v podvedomí, čitateľovi lepšie umožňuje porozumieť svojmu okoliu a krajine. Pozornosť, ktorú si kniha vyžaduje, sa určite vyplatí.
Čítať viac
11.1.2024
Použitých zbytočne veľa cudzích slov. Dalo sa to určite aj jednoduchšie napísať. Knihu som kupoval na základe recenzií v médiách. Nezvyknem čítať ukážky z kníh pred samotnou kúpou, ale po tejto knihe asi pár strán vždy prelistujem. Už po prvých stranách som zistil, že to bude náročné dočítať. Už roky sa mi nestalo, že by som knihu nedočítal, no túto som asi po 50 stranách odložil. Čítať viac
Lena gundová
Neoverený nákup
30.12.2023
Škoda, sajnos
Začala som čítať úprimne zvedavá a chtivá dopátrať sa k niečomu, čo si po prečítaní novín vo svojej hlave nespojím. Dočítala som rozčarovaná.
Snáď je autor fundovaný, neviem, nie som sociológ. Ale nie som ani lekár, ani psychiater a napriek tomu knihy takej kapacity akou je Gábor Maté ku mne prehovárajú. V origináli. Z každej strany dýcha na čitateľa chuť byť zrozumiteľný a snaha byť pochopený. O knihe p. Buzalku nemôžem tvrdiť to isté.
Napriek tomu, že sa opiera o rozum a vedu, presakuje na povrch príliš veľa srdu,
o ktorom sa domnievam, že tam nemá čo robiť. Mala to byť racionálna štúdia? Irónia? Text prístupný širokej verejnosti alebo výkladná skriňa svojej exkluzivity? Odkaz ku mne neprišiel. Škoda, nádejala som sa, že tu máme niekoho, kto dokáže bez zbytočných
emócií a bez zbytočnej nadradenosti uchopiť danú tému a že ja sa budem môcť zrkadliť. Neudialo sa.
Niektoré myšlienky zarezonovali, avšak prevalcoval ich iracionálny náboj a pre mňa
neochota byť zrozumiteľný.
Vadila mi aj syntax s agramatickými súvetiami, napríklad:
"Ani v Československu však pre väčšinu roľníkov, ktorí v Karpatoch zostávali tvoriť väčšinu obyvateľstva, ku kvalitatívnej zmene dochádzalo len postupne" (str. 165)
"...uvažuje, či sa niekto ako Rachel Dolezal môže vydávať a byť identifikovaná ako predstaviteľka afroamerickej komunity, aj napriek pôvodu a výchove ako beloška." (str. 182) Chcela sa vydávať alebo vydávať za člena afroamerickej komunity? Ide o anakolút (vybočenie z väzby) alebo o neúplnú informáciu?
"Internet nie je len tak zrazu zrodený postfaktuálny diabol. Buduje na ľudských parametroch." (str. 204) Buduje čo?
"Planéta trpí, no na akom morálnom základe chceme brániť v univerzálnej potrebe, ktorú si donedávna užívala len časť sveta a najmä vyššie vrstvy?" (str. 220)
Nejaká časť sveta si užívala univerzálnu potrebu? Čo to je? O to viac ma to štve, že si ju asi môžem užiť aj ja, len som taká sprostá, že neviem, o čo ide.
Kniha ako počin sociálneho antropológa ma sklamala. Alebo je to o tej jazykovej redakcii? V každom prípade, nekupujte, vďačne vám tú svoju podám.
Čítať viac
Tomas80
Neoverený nákup
23.12.2023
Presné a nemilosrdné analýzy rôznych štádií vývoja a súčasného stavu samostatnej slovenskej spoločnosti písané vo forme článkov a analýz. Fundované a zasadené do kontextu (nielen) strednej Európy.

Avšak je dobré si ju prečítať, nakoľko odkrýva súvislosti, ktoré sú často opomenuté, či zabudnuté.

Kniha priťahuje kritiku extrémistov, zarytých konzervatívcov, klérofašistov i populistov a ich vstúpencov, nakoľko je to pohľad na Slovenskú spoločnosť bez prikrášlenia.
Čítať viac
Martina
Neoverený nákup
21.12.2023
Bolo to ako čítať daňové priznanie. Pomalé, bolestivé, asi bol v tom nejaký význam a zopár múdrostí, ale veľmi umne skryté, aby ich náhodou niekto na prvú nepochopil Čítať viac
Marian Jendrichovsky
Neoverený nákup
13.12.2023
Marian
Po trocha akademickom úvode sa to rozbehne a ide sa na hranu aktuálnosti, rez do živého bez upozornenia… vrelé odporúčam Čítať viac
Mária Mitaľová
Neoverený nákup
7.12.2023
Veľké sklamanie
Knihu som si kúpila (asi pod tlakom reklamy, lebo sa o nej veľa písalo v posledných týždňoch), ale po prečítaní asi 1/3 som sa rozhodla ju vrátiť, respektíve vymeniť za inú. (Absintovku Královec, výborná, tú odporúčam)
Teraz ku knihe Postsedliaci: Na obale je napísané, že kniha s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom glosuje udalosti slovenských dejín aj súčasného života. Podľa mňa sú to plytké a povrchné eseje bez náznaku vtipu.
Niekde som čítala recenziu, že kniha mohla vyjsť pokojne aj s prázdnymi stránkami a výsledok by bol rovnaký. Tejto knihe však urobili výborné promo (aj pán Šimečka napr) a napriek obsahu sa dobre predáva.
V spomínanej recenzii autorka písala, že pre mnohých pseudointelektuálov
čím je kniha menej zrozumiteľná, tým je podľa nich lepšia. Dávam jej za pravdu.
No a v nejakom rozhovore v posledných dňoch pán autor Buzalka vysvetľoval, že aj pani prezidentka robila kampaň v ľudovom kroji, aby oslovila slovenských postsedliakov. Čo je overiteľné klamstvo. Pani prezidentka sa v ľudovom kroji objavila iba raz, keď už v úrade privítala členov nejakého folklórneho súboru.
Za mňa je kniha Postsedliaci jedno z najväčších knižných sklamaní. Niečo podobné sa mi v dávnej minulosti stalo s knihou Davinciho kód, ktorú tiež všade ospevovali a mne sa zdalo, že "kráľ je nahý".
Čítať viac
Anton
Neoverený nákup
5.12.2023
Okydavacka od cloveka, ktory vidieku naozaj nerozumie, nezil na nom a ma potrebu vynadat "zaostalemu ruralu". Čítať viac
Bývalý zákazník
Neoverený nákup
23.12.2023
takých má martinus najradšej!:) Čítať viac

„Človek má toľko začiatkov, koľko je v živote dní a predsa sa niektoré veci už nikdy nezmenia.“