Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
451 stupňů Fahrenheita - Ray Bradbury, Milan Malík (ilustrátor), Kniha Zlín, 2022

11,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední... Čítať viac

4,4 61 hodnotení
Vek
15+
Vydavateľstvo
Kniha Zlín, 2022
184 strán
3-4 hodiny čítania

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
451 stupňů Fahrenheita - Ray Bradbury, Plus, 2015
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2015
Vypredané

451 stupňů Fahrenheita - Ray Bradbury, Baronet, 2001
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2001
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky…
Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1640261
Originálny názov
Fahrenheit 451
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
317 g
ISBN
9788076623408
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
15+
Ilustrácie
Vydanie
druhé
Štýl
mysteriózny, filozofický, napínavý
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Kniha Zlín
Pre koho
pre dospelých, pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

61 hodnotení

27
16
5
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Kultový román vydalo tento rok s predslovom autora, revidovaným prekladom a parádnou obálkou vydavateľstvo Plus. 451 stupňov Fahrenheita je teplota, pri ktorej horí papier. V temnej vízii budúcnosti existujú požiarnici, ktorí ohňom ničia knihy. Príbeh požiarnika Montaga, ktorý sa vzoprel systému, vás zasiahne svojimi myšlienkami a pointou, prinúti zamyslieť sa a hľadať paralely v dnešnom svete.

Čítať viac

Dnes, keď existujú e-knihy, sa stále viac sa učíme, že kniha nie je len zhluk písmen vytlačených na papieri: je to dielo nezávislé od toho, v akej forme (fyzickej, elektronickej) existuje. No je určite jednoduchšie a intenzívnejšie predstaviť si horiacu knihu (štátom regulovaný biznis) ako symbol sveta, ktorý rezignoval: požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú, a najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sú zrazu bežnou súčasťou života. Ako milovníkovi kníh sa mi myšlienka knihy naozaj páčila, ale jej štýl ma za srdce nechytil. Vám ju ale odporúčam, najmä preto, aby ste si názor utvorili sami.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
20.11.2023
Vďaka knihe My od Zamiatina som sa dostala aj ku tejto klasike a som rada. V recenzii na My pár ľudí spomenulo aj toto. Som za to nesmierne vďačná, pretože inak by som dielo neúmyselne prehliadla. Niečo mi hovorilo, no nikdy som sa naň nepozrela bližšie. Teraz ma ale zaujalo.

Asi každý už zachytil, že sa v príbehu pália knihy. Áno, je to pravda. Mala som z toho zimomriavky ako z 1984. Iný princíp, no ten istý pocit. Antiutópia, ktorá prekročila svoju dobu. Každý je už unavený z informácií, ktoré musí absorbovať. Akoby nás chcel svet zmiasť, a tak nám dáva prebytok poznatkov. Má to však zmysel? Sme zahltení, odvšadiaľ na nás niečo vyskakuje, pociťujeme pretlak myšlienok. Nevieme, čomu môžeme veriť. Ženieme sa za niečím, ani nevieme čím. Sme šťastní? V tejto knihe sú ľudia odbremenení od „zlých“ informácii, ktoré by mohli spôsobovať problémy a žijú v „sladkej“ nevedomosti. Ale je to správne?

Autor bol taký prezieravý, že to predpokladal skôr, ako to nastalo. Z jeho myšlienok až mrazí. Túto knihu určite precítite, lebo je opäť nadčasová. Do čoho sa to rútime? Alebo sme už dávno tam? Táto klasika vám nedovolí spať. Ponúkla mi veľa podnetov na zamyslenie a ja som ich prijala.
Čítať viac
13.8.2023
Bradburyho dystopia, súčasná utópia
Autor krátky, ale významný román napísal po tom, ako bol inšpirovaný svojou vlastnou skúsenosťou, v ktorej mu bolo odopreté právo nočnej prechádzky.
Ako by vyzeral svet, keby nám bolo odopreté právo vzdelávať sa, čítať a kriticky uvažovať? Keby sa poslední intelektuáli museli schovávať a prežívať prenasledovaní, na úrovni vyhnancov? Nejaká paralela so súčasnou dobou?
Ďalšia vec, ktorá má na knihe oslovila, bola autorova veľmi presná predpoveď budúcnosti z hľadiska technického pokroku, čo ju z môjho pohľadu spomedzi najznámejších dystopií (Orwell, Huxley) činí najzaujímavejšou.
Fun fact: Keď sa Bradbury snažil zistiť presnú teplotu topenia papiera, viď titul knihy, údaj mu bol schopný poskytnúť jedine hasičský zbor. Čo je vzhľadom na obsah knihy vtipná náhoda.
Smutné je, že čo Bradbury pokladal za dystopiu, ktorá bola spôsobená násilím a odopieraním práv, je v súčasnosti naša vlastná, dobrovoľná utópia.
Čítať viac
19

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
11.7.2022
4.5
"Bez vyspelé technologie se civilizace v nejhorším případe obejde, ale bez kultury ne, bez ní přestane být civilizací." Čítať viac
Marie
Neoverený nákup
27.9.2021
Na tuto knihu jsem narazila náhodou. Jednou jsem ji uviděla v knihovně a vzpomněla, že už jsem o ni někde slyšela, přesněji z recenze na instagramu. Po krátkém přemýšlení jestli kniha stojí za přečtení, jsem se rozhodla jí dát šanci a. A byla jsem mile překvapená.

Líbil se mi svět, který autor vytvořil a jak děsivě vystihl dnešní dobu, která k tomu pomalu ale jistě spěje. Svět, ve kterém lidé neznají nic jiného než umělé obrazovky a nemají žádný život. Svět, který místo aby poháry hasil, schválně oheň zakládá a trestá tak každého kdo má u sebe knihy. Ano, přesně tak. Ty krásné věci bez kterých by si mnoho z nás nedokázala představit život byli vládou prohlášené za hloupé a urážející. Osobně bych v tomto světě žíti nechtěla. A nejen z tohoto jednoho důvodu.

Kniha vypráví příběh o jednom z těch lidí, kteří zakládají požáry a pálí knihy. Ze začátku je to pro něj rozkoš, pálit. Později však, díky několika náhodným setkáním s jednou dívkou, zjišťuje, že nic není takové, jaké se to dříve zdálo. Poznává opravdovou hodnotu knih a dochází mu, že v tomto světě je něco v nepořádku. A rozhodne se s tím něco dělat...

Čtyři hvězdičky dávám z důvodu lehce zmateného a zvláštního stylu psaní, který není úplně můj styl. Jinak ale knihu můžu ve všech směrech jen doporučit. A na závěr přidávám krátký citát z této knihy.

"Máme všechno, co potřebujeme ke štěstí, ale šťastní nejsme."
Čítať viac
3

Optimista, idealista, altruista, individualista Osobnostní typ: INFP Enneagram Tritype: 485 =================================== Moderní aristokrat, mystik, ezoterik, budoucí filmový režisér a cestovatel mezi světy.

Michal Knězek
Overený zákazník
24.8.2021
Tohle Bradburyho dílo musí být noční můrou všech spisovatelů a nejenom jich. Obecně je to varování před stále uspěchanější dobou, kdy lidé více a více konzumují a méně myslí a uvažují. A když se podíváte, jak jsme na tom dnes, kdy během pár let konzumenti místo dvouminutových nebo delších videí začali preferovat párvteřinové skeče na TikToku, musí se vám z toho dělat zle. Abych ale nemluvil jenom o tom špatném, tak je tato kniha také oslavou knih samotných a všeho, co nám přináší. A takové myšlenky nikdy nezemřou, alespoň dokud tu bude poslední člověk, který by je nesl. Čítať viac
22
Vzpomínka na Zemi - Liou Cch´-Sin, 2019
Práve čítam
Vzpomínka na Zemi

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený zákazník
20.9.2020
Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky. Čítať viac
Maja Dianova
Neoverený nákup
6.12.2018
Kult
Skvelá, dych vyrážajúca kniha . Konečne som sa rozhodla si ju znovu prečítať (po ix rokoch). A znovu ma dostala jej múdrosť a nadčasovosť. Táto kniha je jedným z pokladov mojej knihovničky. Musíte si to prečítať !!! Čítať viac
Pavel Stránský
Neoverený nákup
28.7.2016
451 stupňů Fahrenheita jsem si chtěl přečíst už dlouho. Mám rád tyto antiutopie, které jsou prostě nadčasové a aktuální v jakékoliv době. Bohužel.
Lhostejnost lidí, která zde byla dobře vystižena, dokonce i o své nejbližší, mě opravdu vyděsila. Pro mě osobně je to jedna z nejhorších věcí, která může někoho potkat.
Celkově ten chlad byl velice hmatatelný. Lidé, kteří byli obecně přestaveni v osobě Mildred (manželkou hlavního hrdiny), se zajímali jen o televizi a tupou zábavu. Když se jim toto sebralo, začali být nesví.
Technika zde hrála velkou roli ve společnosti. Přispívala k manipulaci s veřejností a to i během spánku. Z lidí se stali na půl roboti bez emocí. Vytratila se láska, manželství fungovala spíš tak ze zvyku.
Ta uniformita lidí, jejich zájem o nic, to jak si nechají všechno líbit a podřídí se. Strašidelné.
Není to ale tak lehké čtení, vyplatí se udělat si na knihu čas. Text je dobré číst pozorně, ať pochopíme myšlenky a vnitřní spory hrdiny. Někdy je to obtížné, a je to velice důležité. Jinak varování této knihy ztrácí smysl.
Závěr knihy mě zarazil. Čekal jsem, že to dopadne nějak konkrétněji. Ale asi ani samotný autor si netroufal hádat konec.
Poslední věc, kterou chci říct...
Jak řekl kdysi jeden moudrý člověk: „Tam kde se pálí knihy, se začnou nakonec upalovat i lidé.“


Čítať viac
Ellie Smith
Neoverený nákup
27.4.2016
Keď požiarnici podpaľujú
Je až neuveriteľné a desivé, ako Ray Bradbury v roku 1953 odhadol, akým smerom sa bude uberať spoločnosť. Samozrejme, knihy sa zatiaľ nepália, ale obrovské množstvo ľudí žije presne takým životom, ako žila Montagova manželka. Bradbury svojou novelou dokázal, aká múdrosť sa nachádza v knihách a ako sa z ľudí môžu stať len ovce bez názoru, ktoré sa ľahko vedú, keď všetky knihy zmiznú a nahradia ich iné médiá. Táto kniha sa právom radí medzi klasiku, ktorú by mal prečítať každý. Nie je až tak známa, ale rozhodne nie je nudná a ešte dlho nad ňou budete premýšľať.
Celá kniha je napísaná veľmi úsporným a strohým rozprávaním. Sám autor to vysvetľuje tak, že knihu chcel napísať rýchlo a jednoducho, čo ešte viac zdôraznilo hlavnú myšlienku celej knihy. Veľmi zaujímavé je takisto sledovať, ako autor pracuje s iróniou, napríklad, že požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú alebo že najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sa stali bežnou súčasťou života. Je to naozaj z mnohých ohľadov veľmi zaujímavá kniha, ktorú prečítate na jedno posedenie, ale určite s vami ostane navždy, pretože vás nikdy neprestane strašiť, že raz niekto príde a spáli vám všetky vaše knihy.
Čítať viac
Fantasy Svet.net
Overený zákazník
8.1.2016
Ray Bradbury a jeho 451 stupňov Fahrenheita
V tomto prípade je bezpredmetné, ako budete k Bradburyho knihe pristupovať. Ak patríte k fanúšikom vedeckej fantastiky, a nielen tej populárnej, odhalíte autorov zámer poľahky. Ak ste len labužníckym čitateľom, ktorý má rád výzvy, chvíľu vám potrvá, kým si jednotlivé vôdzky pospájate dokopy a vytvoríte si konečný obraz Bradburyho fiktívnej skazy. Nič to však nemení na tom, že predkladaná antiutopická vízia vzdialenej budúcnosti, ktorá je ešte aj dnes vyzdvihovaná a chválená, vám neprinesie nič, čo ste nemali možnosť už niekde čítať (výnimku, bohužiaľ, netvorí ani YA literatúra). Mení sa len prístup autora k spracovaniu témy, voľby typu rozprávača aj výberu prostriedkov umeleckého štýlu a jeho štýlotvorných činiteľov.

Bradburyho predlohou pre tento román bola jeho krátka poviedka Chodec, ktorú vlastne upravil a doplnil. Na štruktúre románu je to, bohužiaľ, vidieť. Väčšina jeho pasáží je zbytočne podrobná, trošku umelo držaná pri živote, len aby sa dokázala prispôsobiť štruktúre románu a aby autor mohol zopakovať to, čo je čitateľovi už dávno jasné, a, ako na potvoru, rozladiť ho otvoreným koncom.

Bradburyho román 451 stupňov Fahrenheita sa radí ku klasickej vedeckej fantastike, preto je, pochopiteľne, náročný. V duchu iných velikánov vedeckej fantastiky sa snaží čitateľovi odovzdať hodnotný odkaz. Dvíha varovne prst nad tým, kam dnešná spoločnosť smeruje, prehovára čitateľovi do svedomia, a tak trochu si dovolí aj predpovedať, čo nám vzdialená budúcnosť prinesie. Svojou schémou však vôbec nevybočuje zo žánrovej roviny. Sem-tam vás dokonca zbytočne rozčúli naivným vnímaním kultúrno-spoločenských vzťahov, alebo odmietaním opustenia územia USA – územia veľmoci, ktorá práve v tejto fiktívnej realite vládne zvyšku svetu.

Talent Raya Bradburyho nespochybňujeme. Aj reedícia vydavateľstva Plus (Albatros) sa až na doslov Františka Novotného naozaj vydarila. Dvakrát si však dobre premyslite, či vám 451 stupňov Fahrenheita naozaj stojí za to, aby ste potom neľutovali, že ste svoj voľný čas mohli stráviť aj o trošku lepšie. Napríklad v spoločnosti Asimovho Azazela či Čapkovej Heleny Gloryovej. (Veronika Inglotová / Fantasy-svet.net)
Čítať viac

„Osud nechystá prekvapenia. Robí prípravy, dáva znamenia a vysiela aj zvedov, no len málokto má oči, ktoré to vidia, uši, ktoré to počujú, a um, ktorý to chápe.“

Štyri hostiny - Meir Shalev, 2012
Štyri hostiny
Meir Shalev