Čo okom nevidíš
E-kniha

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v... Čítať viac

4,8 40 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2023
312 strán
4-5 hodín čítania

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v dedine zomrie... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,80 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Angie Argalášová:Skutočné prázdniny.Branislav Argaláš,2024

Viac o e-knihe

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v dedine zomrie. Nie je však isté, kto to bude, a tak sú obyvatelia Westerwaldu ustavične v strehu. Možno je to ich posledná príležitosť nájsť odvahu a vysloviť zamlčané alebo nasledovať svoje srdce bez ohľadu na prekážky.

Rozprávačkou príbehu je Selmina vnučka Luisa, ktorá tiež čelí smrti blízkeho. Zároveň v priebehu desaťročí odkrýva portrét dediny, kde je všetko zázračným spôsobom prepojené. Viac ako o smrti je však Luisino rozprávanie o láske a strate, ktoré formujú človeka, a o odvahe hľadať svoje miesto vo svete...
Čítať viac
Originálny názov
Was man von hier aus sehen kann
Počet strán
312
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1946327
Štýl
duchovný, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

40 hodnotení

34
6
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

30.3.2024
Rozosmiala ma, aj rozplakala, určite sa k nej ešte niekedy vrátim.
Láskavá starostlivosť niekedy spočíva v tom, postarať sa o blízkych bez toho, aby ste sa ich dotkli. Nech sa nerozsypú na prach. Nechajte ich rozprávať, pripraviť vám jedlo, alebo vás poslať nevrlo preč. Priatelia, susedia, rodina v tomto malom mestečku sa navzájom poznajú asi lepšie, ako si to oni sami myslia. Hlavná hrdinka Luisa opisuje povery, malé zázraky, aj tie väčšie, tajné lásky, aj tie verejné. Má najlepšieho priateľa, ktorý ju zodvihne vždy, keď mu to povie. A babku Selmu, ktorej sny o zvláštnom zvierati, africkej okapii, ktoré nikdy nevidela naživo, vždy len v sne, znamenajú, že niekto zomrie. Preto sa prepíli posed, a preto sa posed aj opraví. Preto sa píšu listy plné slov "nikdy" a "vždy", ktoré doteraz neboli vyslovené, a potom sa zase vyťahujú z poštárovho vreca, keď nebezpečenstvo pominie. Smrť je opísná s neskutočnou ľudskosťou, bolesť je znesiteľná, keď ti ju pomôžu niesť najbližší... a to doslova. Babička s vnučkou sú si nesmierne blízke. Magickosť tejto knihy je maličkostiach, v jemnom humore, v poznaní slov, na ktoré majú odvahu. Aj keď sú si vzdialení tisícky kilometrov, dobrodružstvo si nemôžu vždy vybrať, no pustiť k sebe kúsok svet áno. Bezpodmienečná láska je tu, keď sa hľadá Aljaška, opravuje sa prepadnutá podlaha, alebo keď sa zapletá do vencov, či dvíha sa k nebu. Navonok niečo nesúrodé, no funguje perfektne. (Ako okapia.) Rada som si vypočula zaručené rady od poverčivej Elsbeth, prečítala začiatky vyznaní v listoch od optika, ktorý sa snaží vidieť to, čo v budhizme ostáva skryté, plašila srnku, nech ju nezastrelia, či nechávala odkazy na nevyspytateľnom odkazovači.
Ak sa vám páčila kniha Tři jablka spadlá z nebe (cz) alebo Z neba spadli tri jabká (sk), túto knihu si zamilujete. Ja som si ju šetrila a čítala na dovolenke niekoľko dní. Rozosmiala ma, aj rozplakala, určite sa k nej ešte niekedy vrátim.
Čítať viac
magdi
Neoverený nákup
31.3.2024
Krásna recenzia, vďaka Čítať viac
11.2.2024
Čarokrásna
Och toto bola veľmi krásna kniha.
Plná lásky v mnohých podobách, magickosti, starostí, radostí aj krásnych a hlbokých myšlienok. Odohráva sa v malej dedine kde sú poprepájané životy obyvateľov, ktorých si hneď zamilujete :)
Ja som ju mala v odporučených knihách od martinusáckych škriatkov a bola to dokonalá zhoda :)
Prečítajte si ju, dostanete niečo veľmi pekné, nad čím sa dá zamyslieť a hlavne to pohladí dušu :)
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
15.1.2024
Kde bolo, tam bolo, bola jedna malebná nemecká dedinka obklopená prírodou. Jej obyvatelia boli svojskí, no túžili milovať tak ako ostatní. Ich predstavivosť, poverčivosť a láskavosť nepoznala hraníc. A práve tu sa odohráva náš magický príbeh. V objatí prírody, ľudskosti, žiaľu a starostí.

Mala som pocit, akoby som sa ocitla v rozprávke. Štýl rozprávania bol nádherný. Slovenský preklad tento zážitok iba umocnil. Ikar konečne dbal aj na kvalitný preklad, lebo táto kniha by iný nezniesla. Krajší magický realizmus som zatiaľ nečítala. Je ako balzam na dušu. Aj keď sa nevyhneme ani smrti a smútku, nad všetkým trpezlivo bdie láskavá rozprávačka, ktorá s citom pristupuje ku všetkým situáciám, ktoré nastanú. Humor, ktorý autorka použila, je nevtieravý, nádherný a zapadne na svoje miesto. Ja som občas zažívala výbuchy smiechu. Bolo to čarovné.

Otec rád komentoval výšku ľudí a zvierat. Pokiaľ ide o ľudí, jeho odhady boli častokrát nesprávne, ale nenechal sa opraviť. Mňa s Martinom považoval na náš vek za príliš nízkych, pričom sme mali normálnu výšku, a Selme, ktorá všetko a všetkých prevyšovala, ešte ako dieťa hovorieval: „Aká si maličká, mami“, keď sa k nemu skláňala.
(str. --)

Postavy mi prirástli k srdcu, lebo mi mali čo povedať. Z každého jedného človeka sálala ľudskosť, ktorá celý príbeh odela do mnohých pocitov. Raz sa smejete, raz sa vám do očí tisnú slzy a viete, že plač je blízko. Bola to emocionálna jazda, ktorú som si nesmierne užila. Toto je presne to dielo, ktoré vám v mysli zostane navždy. Je iné, nádherné, magické, a také rozprávkovo skutočné, že vám tým vyrazí dych. Budete mať dojem, že je určené len vám a nikomu inému. Je to prekrásna symfónia, ktorá vám bude ešte dlho znieť v duši. Je všetkým, čo potrebuje náročný čitateľ, aby bol šťastný.

Prichádzajúca láska si nárokuje na všetko, čo človek má, a povie: „Nič z toho ti už nepatrí.“
„Niečo si pletieš, Luisa,“ zopakovala Selma. „To nie je láska, ale smrť.“
(str. --)

5*/5
Čítať viac
@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
17.12.2023
Žánrovo zvyknem niektoré diela charakterizovať ako rodinnú drámu, v tomto prípade by to však bolo nesprávne, lebo toto dielo je dedinská dráma :) Jej postavy sú totiž súčasťou jednej nemeckej dediny Westerwald. Jedna z hlavných postáv je staršia žena Selma, ktorej vždy, keď sa v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v dedine do 24 hodín zomrie. Nie je však isté, kto to bude, a tak sú obyvatelia Westerwaldu ustavične v strehu. Rozprávačkou príbehu je Selmina vnučka Luisa, ktorá tiež čelí smrti blízkeho. Zároveň v priebehu desaťročí odkrýva portrét dediny, kde je všetko zázračným spôsobom prepojené.
V tejto knižke sa skrýva viac, než sa zdá, alebo teda, než je na prvý pohľad očami zrejmé :) Veľmi sa mi páčila ústredná myšlienka, že život sa môže hocikedy skončiť, a mali by sme preto žiť tak, aby sme na konci života neľutovali to, čo sme možno aj chceli, ale nespravili. A to si uvedomovali aj ľudia, keď sa Selme zjavila okapia v sne a v dedine sa to rozšírilo rýchlosťou svetla. Veľmi mi bolo ľúto, ktorá osoba musela zomrieť. Celý príbeh rozpráva Selmina vnučka Luisa, ktorú tá smrť najviac zasiahla. Mala vtedy asi 10 rokov, potom 22 a na konci príbehu už 30. A po celý čas sa jej postava vyvíja. A nielen jej, stretávame sa s rôznymi obyvateľmi dediny, pričom každý z nich si nesie vlastné trápenia, napokon však na záver dospejú k zmene.
V jazyku sa skrýva mnoho symbolov a metafor, od názvov zmrzlín po meno psa, írskeho vlkodava.
Ak by ste si chceli prečítať niečo s hlbšou myšlienkou, niečo, pri čom sa zamyslíte, toto dielo odporúčam.
Čítať viac
18
Ako sa rozhodujeme - Jonah Lehrer, 2022
Práve čítam
Ako sa rozhodujeme

Milujem knihy. Milujem žiť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Simona Pikus
Overený zákazník
12.10.2023
Zvláštne krásne dobrodružstvo
Autorka Mariana Leky pochádza z rodiny psychoanalytikov, možno aj preto sú v jej zvláštne krásnom literárnom dobrodružstve citlivo zastúpené témy ako smútok, láska, strata, tolerancia i náboženstvo.

Už na prvých stranách knihy sa zjaví záhadná exotická antilopa okapia – samozrejme som si jej existenciu ihneď overovala :-) - no hlavnou postavou je neveľká, na oko obyčajná skupina obyvateľov nemeckej dedinky, z ktorých mnohých nebudete poznať inak ako názvami ich povolaní. Čarovná atmosféra malého geografického miesta však knižným hrdinom poskytla veľa priestoru pre horko-sladké skúsenosti aj odvážne sny.

Síce v tomto románe nikto nezaspí na sto rokov, ani nie je vykázaný naveky putovať končinami temnoty, no vydarený preklad diela „Čo okom nevidíš“ dýcha skutočným rozprávkovým kúzlom.
Čítať viac
3.9.2023
krása tejto knihy je v maličkostiach
Láskavá starostlivosť niekedy spočíva v tom, postarať sa o blízkych bez toho, aby ste sa ich dotkli. Nech sa nerozsypú na prach. Nechajte ich rozprávať, pripraviť vám jedlo, alebo vás poslať nevrlo preč. Priatelia, susedia, rodina v tomto malom mestečku sa navzájom poznajú asi lepšie, ako si to oni sami myslia. Hlavná hrdinka Luisa opisuje povery, malé zázraky, aj tie väčšie, tajné lásky, aj tie verejné. Má najlepšieho priateľa, ktorý ju zodvihne vždy, keď mu to povie. A babku Selmu, ktorej sny o zvláštnom zvierati, africkej okapii, ktoré nikdy nevidela naživo, vždy len v sne, znamenajú, že niekto zomrie. Preto sa prepíli posed, a preto sa posed aj opraví. Preto sa píšu listy plné slov "nikdy" a "vždy", ktoré doteraz neboli vyslovené, a potom sa zase vyťahujú z poštárovho vreca, keď nebezpečenstvo pominie. Smrť je opísná s neskutočnou ľudskosťou, bolesť je znesiteľná, keď ti ju pomôžu niesť najbližší... a to doslova. Babička s vnučkou sú si nesmierne blízke. Magickosť tejto knihy je maličkostiach, v jemnom humore, v poznaní slov, na ktoré majú odvahu. Aj keď sú si vzdialení tisícky kilometrov, dobrodružstvo si nemôžu vždy vybrať, no pustiť k sebe kúsok svet áno. Bezpodmienečná láska je tu, keď sa hľadá Aljaška, opravuje sa prepadnutá podlaha, alebo keď sa zapletá do vencov, či dvíha sa k nebu. Navonok niečo nesúrodé, no funguje perfektne. (Ako okapia.) Rada som si vypočula zaručené rady od poverčivej Elsbeth, prečítala začiatky vyznaní v listoch od optika, ktorý sa snaží vidieť to, čo v budhizme ostáva skryté, plašila srnku, nech ju nezastrelia, či nechávala odkazy na nevyspytateľnom odkazovači.
Ak sa vám páčila kniha Tři jablka spadlá z nebe (cz) /Z neba spadli tri jabká (sk), túto knihu si zamilujete. Ja som si ju šetrila a čítala na dovolenke niekoľko dní. Rozosmiala ma, aj rozplakala, určite sa k nej ešte niekedy vrátim.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven, 2015
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven