Afrika - Silvester Trnovec, Hadart Publishing, 2021

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Afrika

Neznámy kontinent

Predstava Afriky ako temného kontinentu obývaného ľuďmi bez histórie, civilizácie či kultúry, je na Slovensku stále prítomná a tento fascinujúci kontinent ostáva málo známym a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Hadart Publishing, 2021
Počet strán
432

Predstava Afriky ako temného kontinentu obývaného ľuďmi bez histórie, civilizácie či kultúry, je na Slovensku stále prítomná a tento fascinujúci kontinent ostáva málo známym a najmenej pochopeným.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Rebecca Yarros. Všetkými zmyslami. Lindeni, 2024

Viac o knihe

Predstava Afriky ako temného kontinentu obývaného ľuďmi bez histórie, civilizácie či kultúry, je na Slovensku stále prítomná a tento fascinujúci kontinent ostáva málo známym a najmenej pochopeným. O Afrike a Afričanoch sa u nás šíria rôzne mýty či polopravdy, často zdedené ešte z čias kolonializmu. Afrika je pritom omnoho viac, než čo nám dokážu sprostredkovať hollywoodske filmy, cestovateľské blogy či stereotypné predstavy.

Kniha Afrika: Neznámy kontinent prináša poznatky o Afrike objektívnou, vyváženou a zároveň čitateľsky príťažlivou formou. Pripravili ju slovenskí a českí odborníci a odborníčky venujúci sa odlišným regiónom Afriky, spoločnosti, politike i dejinám. Experti z viacerých vedných disciplín upozorňujú, že budúcnosť Európy v 21. storočí leží práve v Afrike.
Čítať viac
Počet strán
432
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
852 g
ISBN
9788099941541
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1226657
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Hadart Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

10 hodnotení

9
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2

Neprečítam ročne desiatky kníh, ale hltám všetko, po čom náhle zatúžim. Ťahá ma len literatúra faktu, pohľady na skutočný svet, návraty do dejín či pohľady vpred.

Tomáš Blahuta
Overený zákazník
4.5.2022
Povinný sprievodca o Čiernom kontinente
Ak niekto tvrdí, že toto je najlepšia kniha o Afrike všeobecne, má pravdu. V obsahu prináša základný pohľad na všetky aspekty spoločenského života či geopolitiky tohto, pre Slovákov stále neznámeho, kontinentu. Keďže sa napríklad v slovenských školách o Afrike učí veľmi málo (alebo zbytočné témy), považujem túto knihu za kvalitnú náhradu chýbajúcich učebníc. A to nechcem napísať, že pôsobí stroho alebo nudne. Práve naopak. Čítať viac
3.4.2022
Veľmi precízne a kvalitne spracované
Aj keď momentálne svetu kraľujú sociálne siete a médiá, stále sa k nám, "bežným ľuďom", dostávajú o Afrike viacmenej tie isté obrázky či správy.
Večer v TV vidíme migrantov, ktorí utekajú z tohto kontinentu pred chudobou či vojnou alebo dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú liečiť, alebo vzdelávať tamojší ľud. Potom ideme mrknúť na mobil, kde na náš like už netrpezlivo čaká populárny influencer či influencerka. Musíš jej ho dať, veď dnes ráno pila kávu tri centimetre od žirafy a už ju poznajú aj Masajovia.
Naozaj nie je Afrika aj čosi viac, ako len krajina vojen, chudoby, chorôb a divých zvierat?
.
Aj v dnešnej dobe behá po svete veľa "supermanov, hrdinov, či iných nadľudí", ktorí pozerajú na Afričanov cez prsty. Akoby ako ľudia nemali takú hodnotu, ako my ostatní. A obraz národa, ktorý tak všemožne potrebuje spasiť, zo seba neurobili oni, ale my.
.
Ešte v 20. storočí fungovali ľudské zoo, kde si návštevníci nielenže obzerali, dokonca sa snažili obchytkávať, pričuchnúť si a boli aj takí, ktorých napadlo aj nakŕmiť vystavované osoby, ktoré sa tam mali chovať ako vo svojom prirodzenom prostredí.
.
Jeden nemecký filozof zase tvrdil, že otroctvo je čisté zlo, no človek "Afričan" musí byť najprv zotročený, aby si uvedomil, čo znamená sloboda (a ten bude asi príbuzný s tým, čo vymyslel a snažil sa obhájiť "špeciálnu vojenskú operáciu")
.
Táto publikácia je naozaj veľmi obsažná a mne ako laikovi dala obrovské množstvo nových informácií.
Prevedie vás dejinami, najmä tými novšími, no aj krajinou ako takou.
Rasizmus, kolonizácia, náboženstvo a s tým spojená mágia, konflikty, Arabská jar, Móric Beňovský, staroveký Egypt, vzdelávanie, postavenie žien, nezabudlo sa ani na Amazónky, politika a mnoho, mnoho ďalších tém ...
Oplatí sa prečítať a rozšíriť si obzory
Čítať viac
6
Podbrdské ženy - Jana Poncarová, 2020
Práve čítam
Podbrdské ženy

Som Viki, vzdy ma zaujímal svet ľudí: geografia, dejepis, jazyky a kultúra, v 2 rokoch som chodila na angličtinu a v desiatich rokoch som sa učila hlavné mesta sveta. Študovala som prekladateľstvo a tlmočníctvo francúzsky jazyk a kultúru a ruský jazyk a kultúru a Medzinárodný obchod. Zaujíma ma prepájanie sociológie s dejinami a kultúrou a o súčasnú literatúru. Milujem cestovanie, dobré jedlo, spoločnosť a počúvanie príbehov.

Viktória Ballová
Overený zákazník
14.1.2022
vynikajuce
Pacilo sa mi paralela zredukovavania predstav o niecom na zaklade obmedzenosti prijatych informacii s TED prednaskou Chimamandy Adichie "The Danger of a Single story".
Dakujem za skvelu pracu, je to radost citat!
Čítať viac
21
Chvála pomalosti - Carl Honoré, 2024
Práve čítam
Chvála pomalosti

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
19.12.2021
Čo si predstavíte, keď sa povie Afrika?
Mnohí z nás majú o nej veľmi skreslené predstavy. A niet sa čomu čudovať, v našich končinách sa o Afrike šíria mnohé polopravdy, často Afriku zobrazujúce ako chudobný kontinent plný chorôb, divých zvierat a menejcenných ľudí. Dokonca v školských atlasoch býva niekedy Európa zobrazená väčšia, ako je v skutočnosti, v skreslenej mierke v porovnaní s Afrikou…

Práve preto, že sa nepovažujem za osvietenú výnimku, som sa veľmi potešila, že vyšla publikácia o Afrike, aká u nás doteraz chýbala ako soľ.

Chimamanda Ngozi Adichie sa veľmi trefne vyjadrila, že "problém stereotypov nespočíva v tom, že sú nesprávne, ale v tom, že sú neúplné. Z množstva príbehov vydávajú jeden za ten jediný. "Jediný príbeh", ktorý koluje o Afrike, je výsledkom päťsto rokov nerovného vzťahu medzi Európou a africkým kontinentom."

Problémom ale nie je len to, že my máme pokrivené vnímanie o Afrike, ale vnucujeme naše predstavy o jedinom správnom živote Afričanom. Vedeli ste o tom, že 3 zo 4(!!!) žien z Nigérie si kvôli západným ideálom krásy zosvetľuje pleť výrobkami obsahujúcimi toxické látky? A to je len špička ľadovca.

Toto by sme si mali všetci prečítať. Dozviete sa, ako Afriku vníma naša spoločnosť v priereze dejín, ale aj to, aká je Afrika z geografického hľadiska, niečo o jej obyvateľoch, ako fungovala do príchodu Európanov a čo všetko sa po ňom zmenilo a mnoho ďalších informácií, vďaka ktorým si môžete utvoriť lepší pohľad na to, čo je Afrika, akú má budúcnosť a možno budete prekvapení, aké veľké máte medzery.

Skvelá publikácia, o ktorej by sa dalo dlho diskutovať.
Čítať viac
8.12.2021
Najlepšia kniha o Afrike v slovenčine
Je skvelé, že táto kniha na Slovensku vznikla. Po Číne (ktorá má stále ešte o trošku viac miliónov obyvateľov, ako celý Africký kontinent) tak vznikla v slovenčine ďalšia výborná publikácia, dielo viacerých autorov, ktoré sa zaoberá rôznymi aspektami pre nás málo známymi a mýtami opradenými miestami. Je to moderné, je to informačne korektné a obe knihy majú presah na to, prečo by to ľudí na malom Slovensku malo vôbec zaujímať.

Keďže ide o dielo viacerých autorov a autoriek, je ťažké hodnotiť celú knihu v pár vetách. Kapitoly sú napísané rôznym štýlom. Niektoré kapitoly mi pripadali príliš akademické (napríklad kapitola o africkej literatúre je síce veľmi hodnotná, ako dobrý prehľad literárnej tvorby na kontinente, no zároveň prakticky nečitateľná, hoci autorka sa veľmi snažila), iné boli priam dobrodružné (Móric Beňovský). Taktiež nie je úplne jasné, ako zostavovateľ vyberal jednotlivé témy, ktoré sa do knihy dostali, čo je ale pri tak rozsiahlom kontinente dosť komplikované. Predstavte si, že píšete knihu o Európe. Ani neviem, kde by som začal.

Čo v tejto publikácií oceňujem asi najviac (podobne ako pri Číne) je, že mnohé súčasné udalosti sú tu vysvetlené s kvalitným historickým kontextom a v tomto smere kniha prináša na Slovensko nesmierne cenné a určite málo známe skutočnosti, ktoré pomáhajú súčasný kontinent lepšie pochopiť.

Môj záver je, že to je skvelá jednotka a tešíme sa na dvojku. Prípadne, kedy dozrie čas na to, že budú jednotlivé krajiny Afriky pre nás natoľko významné a zaujímavé (a oni sú), že bude kniha o Nigérií, Etiópií, či ďalších fascinujúcich krajinách.
Čítať viac
Hana
Neoverený nákup
30.11.2021
Veľmi zaujímavá a cenná publikácia
V knihách o Afrike zvykneme nachádzať väčšinou iba krásne fotografie s ich stručnými popismi. Táto kniha však prináša cenné štúdie, ktoré približujú súčasnú aj dávnejšiu Afriku - a každý, kto sa o Afriku zaujíma, si nájde svoju tému, ktorá obohatí jeho vedomosti o tomto zaujímavom kontitente. Veľmi odporúčam! Čítať viac
Jano H
Neoverený nákup
26.11.2021
Vynikajúca kniha
Najlepšia kniha o Afrike vydaná na Slovensku, výborné texty, rôznorodí autori, odporúčam každému záujemcovi o tento kontinent. Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Kniha Afrika: Neznámy kontinent výrazne obohatí knižný trh o kvalitné a čitateľsky atraktívne podané informácie o afrických, zvlášť novodobých a súčasných dejinách a ich spojitosti s naším prostredím... Bude užitočná na Slovensku a určite si nájde čitateľov zaujímajúcich sa o Afriku tiež v českých krajinách."
Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc., Karlova univerzita v Prahe

"Kniha Afrika: Neznámy kontinent je nesmierne cenná. Vytrháva nás z lenivého myšlienkového stereotypu."
doc. PhDr. Jan Klíma, Univerzita Hradec Králové

„To, čo je viac ako láska, je totiž mlčanie plné porozumenia.“

Ako chutí moc - Ladislav Mňačko, 2016
Ako chutí moc
Ladislav Mňačko