Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Ľudácka čítanka - Anton Hruboň, Premedia, 2019

14,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ľudácka čítanka

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2019
Počet strán
328

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom času, prenášajúci nás do doby, keď demokracia bola v Európe v ofsajde... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v 15 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Hlbina & Láska - Werkstatt Lab, 2023

Viac o knihe

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom času, prenášajúci nás do doby, keď demokracia bola v Európe v ofsajde a pravidlá hry určovali fašistické mocnosti.
Texty v antológii na jednom mieste demonštrujú celé spektrum ľudáckeho myšlienkového sveta: jeho najvnútornejšie svetonázorové pravdy, zakladateľské a budovateľské mýty Slovenského štátu, podoby kultu osobnosti, napodobňovanie propagandy národnosocialistického „veľkého brata“, ako aj bizarné formy povojnového legendarizovania štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa.
Sprievodný výklad čitateľovi demonštruje, ako sa prostredníctvom politického jazyka menil duch pôvodne nacionalisticko-autoritatívneho režimu, ktorý sa pod vplyvom domácich a zahraničných faktorov premenil na režim národnosocialistického typu, až napokon zmutoval do hybridného režimu bez jasnej politickej identity.
Je to výpoveď o mentalite politickej kultúry, ktorá po roku 1945 prežila svoju klinickú smrť a v slovenskej spoločnosti prežíva dodnes.
Čítať viac
Počet strán
328
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
511 g
ISBN
9788081597619
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
674193
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Ľudácka čítanka - Anton Hruboň, Premedia, 2019
Alexander Mach - Anton Hruboň, Premedia, 2018
34,90 €

Hodnotenia

5,0 / 5

5 hodnotení

5
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.4.2020
Autor pubikácie je mladý, ambiciózny a úspešný historik. Z jeho pera môžeme pozorovať niekoľko kvalitných výskumov.
Ľudácka čítanka približuje najmä laickej verejnosť metódy a silu propagandy ľudáckeho režimu v obdobi Slovenského štátu a sprítomňuje tieto metódy do súčasnej geopolitickej a spoločneskej situácie. Po prečítaní kapitol nakoniec zistíte, že nie tá minulosť nie je tak dávna a to, čo uvádzajú ukážky, vám nie je ani tak cudzie.

Publikácie ponúka najmä autentické dobové články a prejavy politických činiteľov s krátkym predslovom autora, ktorý to kriticky zhodnotí. Výroky bližšie komentuje v poznámkach pod čiarou, ale jeho osobný zásah do výpovede je minimálny, aby tak nechal prehovoriť autentickosť textu.

Odporúčam nie len nadšencom historie a záujemcom o tématiku Slovenskeho štátu, ale pre mladým a laickej verejnosti, aby sme sa obzreli, kde sme za tie desaťročia pokročili, ak vôbec.
Čítať viac
31.1.2020
Ľudácka čítanka fascinuje a zároveň desí. Vybrané texty režimu, ktoré mali dávno ostať v minulosti a nie ešte v 21.storočí mať svojich obdivovateľov
Ak máte chuť a veľký záujem pozrieť sa do etapy našej histórie s ktorou nie sú všetci vyrovnaní, veľmi odporúčam knihu.
*podobné archívne texty by mali vychádzať jedine s komentármi odborníkov.
Čítať viac

Anton Hruboň

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Ľudácka čítanka - Anton Hruboň, Premedia, 2019
Alexander Mach - Anton Hruboň, Premedia, 2018
34,90 €

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor), 2019
Malý princ
Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)