Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Šesť cudzincov - Marek Vadas, Koloman Kertész Bagala, 2021

10,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Šesť cudzincov - Marek Vadas, Koloman Kertész Bagala, 2021
Šesť cudzincov - Marek Vadas, Koloman Kertész Bagala, 2021

Šesť cudzincov

Zlo nie je otázkou psychických úchyliek. Tie najväčšie zverstvá majú na svedomí úplne obyčajní ľudia, stačí, aby sa im naskytla príležitosť. Tak ako pri protirómskom pogrome v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2021
Počet strán
128

Zlo nie je otázkou psychických úchyliek. Tie najväčšie zverstvá majú na svedomí úplne obyčajní ľudia, stačí, aby sa im naskytla príležitosť. Tak ako pri protirómskom pogrome v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928. Dovtedy bezúhonní občania tu... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

10,00 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Kúzelné Vianoce s Albi - Albi, 2023
Šesť cudzincov - Marek Vadas, Koloman Kertész Bagala, 2021
10,00 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Zlo nie je otázkou psychických úchyliek. Tie najväčšie zverstvá majú na svedomí úplne obyčajní ľudia, stačí, aby sa im naskytla príležitosť. Tak ako pri protirómskom pogrome v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928. Dovtedy bezúhonní občania tu pri nočnom lynčovaní zvlášť brutálnym spôsobom zavraždili šesť nevinných spoluobčanov.

Marek Vadas sa po troch knihách odohrávajúcich sa v africkej kulise vrátil domov, aby sa voľne inšpiroval touto historickou udalosťou a na scénu sa pozrel očami priamych či nepriamych obetí, svedkov i páchateľov.

,,Šesť cudzincov,, nie je dokument, no i tak vytvára mozaiku dejinnej kauzy, s ktorou sme sa doteraz nevyrovnali. Je to príbeh o obyčajnom šialenstve alebo šialenej obyčajnosti. Rovnako dobre by sa mohol odohrať včera, dnes i zajtra.
Čítať viac
Počet strán
128
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×180 mm
Hmotnosť
166 g
ISBN
9788089973576
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1323357
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

6 hodnotení

1
3
0
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

29
Overený zákazník
15.7.2022
Odcudzená téma protirómskeho pogromu koncom dvadsiatych rokov minulého storočia sa nereportážnou formou odkrýva ako memento odloženého prípadu.
Malomestské poviedky, ako miniséria myšlienok vraha, majú psychologický charakter a profilujú krutú ľudskú hlúposť a chladnokrvnú vražednosť.
O téme ako takej som sa viac faktov nedozvedel (čo zrejme ani nebolo cieľom knihy) a miestami mi prišla krčmovo čiernokomediálna. Z rozčarovania ma stále vytiahol smutný fakt, že skutočne šlo o zlú vytesnenú časť slovenskej histórie.
.
Veľmi ma bavil Vadasov spôsob písania (toto je môj prvý knižný stret s ním) a zvolený formát spracovania námetu čo nápadito podškrtáva knižné prevedenie, ktorého všetky strany sú v dvojstranách spojené akoby v sebe ukrývali čosi utajené a zakázané.
.
Vadas ako ďalší nominant v čarovnej finálnej desiatke A.Litera celkom dobre dopĺňa spektrum súčasnej slovenskej open mind tvorby (teda aspoň ja si to takto zbožne interpretujem…).
.
Čítať viac
24.5.2022
Osem desivých ozvien
Šesť cudzincov je súbor navzájom prepletených poviedok. Zovňajškom nenápadný, námetovo znepokojujúci. Možno ho čítať ako fragmentárny román, keďže sa viaže na prostredie „mestečka P.“ a osciluje okolo prachom zabudnutej dejinnej udalosti. Od roku 1928, kedy sa udial protirómsky pogrom v Pobedime, ubehlo takmer storočie a xenofóbna nálada je stále nemiznúcou burinou. S takto aktuálnou spoločenskou témou naložil autor po svojom. Odmietol historický žáner, serióznu reportáž alebo čosi iné. Napriek tomu, z príbehu vážnosť neubúda, dokonca by som povedala, že k nej Vadas pridal pomyselný výkričník. Memento hromadného násilia zapracoval do fiktívnych výpovedí postáv z malomesta. Prehrabávaním tohto pošliapaného lístia sa čitateľ zoznamuje s ich názormi a intímnymi zákutiami. Vraždenie je symbolicky zatlačené na okraj. Dokonca aj láska sa nachádza len na okraji. Ale práve motív lásky je veľmi efektným rámcovaním celku. A tak sme svedkami odvekých kontramotívov lásky a nenávisti, lásky a smrti, strachu a nenávisti. Nie je to bohvieaký pocit, ale to bol jasný zámer Vadasovej spoločenskej kritiky. Čítať viac
Lucia Ťapuchová
Neoverený nákup
24.3.2022
Kniha voľne inšpirovaná nezmyselnými vraždami spred storočia. Ukazuje, akí sme na priestore obce a udalosti. Popieranie a postoj "to nie je moja starosť" sa vinie touto útlou knihou. Fyzické prevedenie diela len umocňuje výnimočnosť obsahu. Čítať viac

Marek Vadas

Čítať viac

„Láska je, keď sa nám niekto zdá jedinečný. Taká láska nemusí byť výhradne erotická, telo v nej nemusí spievať prvý hlas, no zistil som, že aj ona má obmedzenú trvanlivosť - ako dlho nám človek pri každodennom styku vydrží byť jedinečný? Zistil som, že je to podobne ako zaľúbenosť iba fáza, ako každý vonkajší náter, aj jedinečnosť sa časom ošúcha.“

Letmý sneh - Pavel Vilikovský, 2014
Letmý sneh
Pavel Vilikovský