Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018

11,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018

RAJc je preč

Pavel Vilikovský je v každej svojej knihe ten istý, ale zároveň je aj vždy iný – objavný. Takáto iná, objavná je aj rozsiahla novela RAJc je preč, na ktorej pracoval autor dva... Čítať viac

Vydavateľstvo
Petrus, 2018
283 strán
4 hodiny čítania

Pavel Vilikovský je v každej svojej knihe ten istý, ale zároveň je aj vždy iný – objavný. Takáto iná, objavná je aj rozsiahla novela RAJc je preč, na ktorej pracoval autor dva roky. Názov zvádza k chápaniu knihy ako... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,99 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 24 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Vianoce v Sniežkove - Eliška Kramerová, Bambook, 2023
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018
11,99 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Pavel Vilikovský je v každej svojej knihe ten istý, ale zároveň je aj vždy iný – objavný. Takáto iná, objavná je aj rozsiahla novela RAJc je preč, na ktorej pracoval autor dva roky. Názov zvádza k chápaniu knihy ako bilancovania prežitého, je to však pravdou iba do určitej miery. Dielo treba skôr vnímať ako mozaiku príbehov väčších i menších, vlastných aj odpozorovaných, smiešnych i smutných. Príbehy sú v knihe radené nie podľa časovej postupnosti, ale podľa toho, ako sa ich autor rozhodol vsunúť do deja – podobne ako keď výtvarník kladie kamienok do vznikajúcej mozaiky. Takto sa mu knihou podarilo vytvoriť mimoriadne zaujímavú kompozíciu.
Vilikovský píše i s múdrym odstupom, vnímavým porozumením a humorom, ale i iróniou a sebairóniou, napriek tomu je ľudský a chápavý.
Kniha je výnimočná aj po výtvarnej stránke – je celá autorská. Využili sme autorovu umeleckú všestrannosť a ako ilustrácie sme použili 25 gvašov z Vilikovského voľnej tvorby a na obálku koláž z autorovej dielne.

Sto kusov publikácie vychádza v špeciálnej úprave, číslovaných a s podpisom autora.
Čítať viac

Citáty

„V Prahe a ešte na niektorých iných miestach som sa naučil byť sám. Byť sám sebou som sa doteraz nenaučil. Sám viem byť aj v dlhom rade na kapry. Ide to bez námahy, nemusím sa na to ani sústredí - pokiaľ si ma nevšímajú, na množstve ľudí okolo nezáleží. No na to, aby sme boli sami sebou, potrebujeme druhých.“

Počet strán
283
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×158 mm
Hmotnosť
307 g
ISBN
9788089913213
Rok vydania
2018
Edícia
Arcus
Naše katalógové číslo
450537
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Petrus
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018
Počítanie na prstoch (modrá pevná väzba) - Dušan Dušek, Petrus, 2018
16,99 €
Ušetríte 4,99 €

Hodnotenia

3,7 / 5

7 hodnotení

4
1
0
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9
O sebe - Kornel Földvári, 2017
Práve čítam
O sebe

Mgr.art,ArtD., Maliarka, Hračkárka, lektor Ateliéru Maľby, Ateliériku Octopus pre najmenších v Stromčeku, Učiteľka kresby a výtvarnej prípravy na odelení Móda a odev SŠ Tokajícka, Odborný asistent Maľby na VŠVU (11r) na Akademii umení v BB 2r., milovník divadla a tanca, knih, filmov, fotografie, dizajnu a frankofil, a tiež milovnik Indie

Michaela Rázusová Nociarová
Overený nákup
28.9.2019
Niečo na čo sa chytá pamäť.
Citlivé opisy prezrádzajú dobu v ktorej sme prežili žiarivé momenty iba nášho života. Pre mňa až intímne nite pamätí. Tak ako prázne miesto v soche má svoj tvar, tak aj nevyslovené chybajúce iskry prezrádzaju tvar autora. Čítať viac
Katarina Szulenyiová
Overený nákup
17.5.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nedávno som v jednom liste americkej autorky Kristy Tippett narazila na vetu, ktorou opisovala, čo pre ňu znamená čítanie: “To read is to take a stranger’s hand and plunge into experiences you want and don’t want, learning all the while to navigate the unexpected places real life will take you.”

Kniha Rajc je preč od Pavla Vilikovského je pre mňa priamym stelesnením tohto výroku.

Či to chceme počuť alebo nie, väčšina z nás zostarne, zmysly nám zoslabnú a nadšenie zo života sa pomaly ale isto vytratí. A či to chceme počuť alebo nie, spolu so starnutím sa nám budú čoraz častejšie ponúkať otázky o tom, kam vlastne ten “rajc” zmizol a čo po ňom ostalo.

Rajc je preč je dielko kratučké, zosnované z útržkov pamäte a krátkych situačných momentov, ktoré Vilikovský v hlave preberá zo všemožných uhlov pohľadu a snaží sa pomocou nich čitateľovi načrtnúť, ako prežíva všedné dni staroby. Dejová línia v podstate neexistuje, ale jednotlivé časti spolu zväzujú tri hlavné motívy: smrť (ako sa dá vnímať s odstupom času, akým spôsobom nás ovplyvňujú mŕtvi príbuzní, ako sa vysporiadať s jej nevyhnutnosťou v našich vlastných životoch), diskutabilná kompletnosť našej výchovy a Hamlet.

Aj keď je pravdepodobne neveľmi vhodné porovnávať Vilikovského životopis so životopisom Becoming od Michelle Obama, práve téma kompletnosti výchovy je výraznou vodiacou niťou pre oba z nich. Existuje moment, keď naša výchova oficiálne skončí, a sme plne ukončenými “výtvormi” našich rodičov? Alebo sa neustále meníme pod vplyvom vonkajších okolností, a sme až do konca života tvarovateľní? A ako sa tieto vonkajšie vplyvy podpisujú pod naše vnímanie sveta a zmenu našich názorov a hodnôt, o ktorých sme si mysleli, že sú v nás pevne zakorenené? Táto téma, vôbec nie jednoduchá, otvára v mysli čitateľa množstvo pomyselných cestičiek, ktorými skúmavo putuje aj po dočítaní knihy.

Najzaujímavejším bolo pre mňa autorovo (ne)zakomponovanie svojich spisovateľských aktivít do tohto samozvaného životopisu. Písanie ako svoju hlavnú záľubu spomenul len námatkovo, takmer ku koncu knihy, a okrem toho, že jeho matka týmto sklonom nebola naklonená, sa nedozvieme takmer nič viac. Napriek tomu sú to práve Hamlet a Ofélia, skrz naskrz literárne postavy, ktoré mu slúžia ako metaforický rámec na posudzovanie každodenného ľudského správania. A takto, nepriamo, nám Vilikovský ukazuje, aký veľký mala literatúra vplyv na jeho vnímanie sveta - poskytla mu totiž nástroje, akési modely správania, vďaka ktorým sa dokázal s väčším porozumením posúvať životom vopred.

Na záver, cez stránky knihy “Rajc je preč” ako čitatelia vidíme úprimný, neľútostný a trpkokyslý pohľad autora samého na seba a na starobu ako priestor pre “ľudí s budúcnosťou v minulosti.” Hoci to nie je práve najpríjemnejšie čítanie, je rozhodne jedným z tých, ktoré nás prinúti pozastaviť sa nad spôsobom, akým náš život žijeme, a naučiť sa, ako navigovať vo vodách neočakávaných miest, kam nás ozajstný život jedného dňa neoblomne zaveje.

Krista Tippett mala pravdu.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
28.2.2019
Vrelo odporúčam
Bola som na krste tejto knihy, ale neodznelo tam, aké je toto dielo vtipne! Pri jeho čítaní som si musela držať ústa, aby som svojím neustálym chichúňaním nepôsobila na ostatných pasažierov v MHD rušivo. Nik nemá taký nadhľad ako Pavel Vilikovský. Už po prvých stranách som vedela, že túto knihu nebudem chcieť nikdy dočítať, lebo je úžasná.
Monika :0)
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
26.2.2019
Vrelo odporúčam
Bola som na krste tejto knihy, ale neodznelo tam, aké je toto dielo vtipne! Pri jeho čítaní som si musela držať ústa, aby som svojím neustálym chichúňaním nepôsobila na ostatných pasažierov v MHD rušivo.
Nik nemá taký nadhľad ako Pavel Vilikovský. Už po prvých stranách som vedela, že túto knihu nebudem chcieť nikdy dočítať. Úžasná knižka.
Monika :0)
Čítať viac

Pavel Vilikovský

Čítať viac
Kúpte spolu
RAJc je preč - Pavel Vilikovský, Petrus, 2018
Počítanie na prstoch (modrá pevná väzba) - Dušan Dušek, Petrus, 2018
16,99 €
Ušetríte 4,99 €

„Láska je hmla a vzdych ju odveje. Láska je v oku iskra nádeje, ale aj more sĺz - tak čo chceš ešte? Láska je múdre šialenstvo, je z bied pomáhajúci liek, i prudký jed.“

Romeo a Júlia - William Shakespeare, 2006
Romeo a Júlia
William Shakespeare