Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilObľúbené literárne žánre
Moje aktivity
Priemerný slovenský fašista síce nevie trafiť na ten správny Kriváň, ale fašistická filozofia spravila od konca 2. sv. vojny hodný kus práce. To, že sa termín "fašista" rozplynul do priestoru a prestal mať jasné hranice vnímam ako najnebezpečnejšie čo sa mohlo udiať. Nemalú zásluhu na tom majú aj odporcovia fašizmu, avšak to, že fašista pokrikuje po iných, že sú fašisti a tým aktívne vyprázdňuje tento termín pokladám za geniálny ťah manipulácie. Pán Drábik a celý odbor komparatívneho fašizmu vytyčuje jasné hranice a vracia termínu fašista obsah. 648 strán síce môže znieť strašidelne, ale kniha je písaná komunikačným spôsobom, nechce sa točiť len v odborných kruhoch, chce komunikovať s laickou verejnosťou. Ak sú vaše vedomosti v oblasti politológie slabšie, odporúčam trošku prácu navyše a dohľadať si základné poučky jednotlivých politologických termínov, ktoré sa v knihe objavia. Pre mňa najdôležitejšie časti bola časť prvá, kde sa dozvedáme poučku fašizmu a časť tretia, kde sa píše o fašizme po roku 1945. Časť druhá, ktorá opisuje 4 mutácie fašizmu (talianský, nemecký, britský a československý) nebola pre mňa až tak dôležitá ale to neznamená, že nie je hodnotná. Pri čítaní tejto knihy pre mňa len nebola prioritou.
Všetkým rozhľadeným ľuďom knihu jednoznačne odporúčam
Knihu určite odporúčam. Autor píše pútavo. Z knihy je cítiť určité zarmútenie autora nad rozpadom Československa (česko-slovenska) a zlyhaním českej strany porozumieť slovenskej otázke. Tento motív podčiarkuje politický vývoj spoločnej republiky od samého začiatku.
Ak čitateľ chce hľadať paralely súčasného politického vývoja Slovenska v jeho histórii v 20. storočí, táto kniha je rozhodne dobrým začiatkom.