Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Simon Ďuran

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
Simon Ďuran

Simon Ďuran získal odznak Máte čitateľský profil

24.04.2023 01:13

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
3
3

Simon Ďuran napísal recenziu

23.04.2023 23:09

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na úvod by som chcel dodať, že knihu som čítal v pôvodnom jazyku (angličtina) hneď po publikácii. Xiran Jay Zhao som spoznal vďaka sociálnym sieťam a ich obsah na YouTube ma veľmi zaujal, čo ma samozrejme navnadilo aj na ich autorský debut. Moje očakávania boli pomerne veľké na základe toho, čo autor sami hovorili o tomto diele - téma bola zaujímavá, unikátna a žánrovo mi to padlo ako uliate (teda, aspoň tak som si to myslel).

Keď som sa napokon pustil do čítania tejto knihy, bol som nemilo prekvapený na viacerých frontoch. V prvom rade mi nesadol štýl, v akom bolo dielo napísané. Miestami som sa cítil, akoby čítam priemernú fanfikciu z AO3 alebo Wattpadu a je citeľné, že Xiran potrebuje výrazne svoj autorský hlas vycibriť. Žeby zlyhali v tomto prípade editori a vydavateľstvo? Ťažko povedať. Každopádne, próza autora si vyžaduje ešte nejaký ten čas dospieť do vypracovanejšej podoby.

Poďme však priamo k samotnému deju. Zetian je pomerne zvláštna postava, a nie vždy v dobrom slova zmysle. Jej feministický pohľad na svet mi pripadá príliš zjednodušený a až neprirodzený pre prostredie a spoločnosť, ktoré jej charakter formovali (kniha sa nevenuje dostatočne tomu, ako sa hlavná hrdinka dopracovala k svojim ideám o role žien v spoločnosti). Okrem iného mi prišlo absolútne čudné, že žiadna iná ženská postava (alebo aj neženská) nevyjadrovala podobné myšlienky ako revolučná Zetian.

Keď už je reč o ženských postavách v tejto knihe, s výnimkou Zetian všetky spadajú do nasledovných 2 kategórií - a) mŕtve ALEBO b) mizogýnne mrchy posadnuté mužmi. Žiadna nuansa v tomto ohľade neexistuje a aj jedna postava, ktorá sa javila ako potenciálna výnimka (Xiuying), sa napokon vykľuje ako žena kategórie B.

Žiadna z postáv mi neprišla dostatočne rozvitá, vrátane hlavnej hrdinky. V stovkách stranách textu, kedy čitateľ strávil dosť času v hlave hlavnej hrdinky, sa nedá naraziť na príliš veľa informácií o Zetianinej sestre, ktorú chce pomstiť (jej osobnosť a konkrétny vzťah k Zetian sú obrovské otázniky). Podobne je to aj s Yizhi-im a pozadím jeho vzťahu so Zetian. Romanca medzi Zetian, Yizhi-im a Li Shiminom mi taktiež prišla absolútne čudná, plytká a nerozvinutá, takmer akoby si ju autor vycucal z prsta na poslednú chvíľu.

Worldbuilding a celkovo fiktívny svet tejto knihy by som označil ako nedotiahnuté a nepremyslené. Nepopieram, že sa tu nachádzali zaujímavé prvky, ktoré ma ako čitateľa zaujali. Avšak tento fiktívny svet potreboval dodatočné prepracovanie, hlavne čo sa týka fungovania spoločnosti v Huaxii a celkového systému konkubín-pilotiek (tie počty dievčat, ktoré tento systém zabil, sú až komicky vysoké a tá ohrozená populácia ľudí v Huaxii by garantovane po rokoch vojny s hundunmi vymrela). Hunduni, Huaxia, program Chrysalisov a ich fungovanie boli všetky "nedopečené" a nepremyslené, čo je obrovská škoda, lebo práve tieto elementy mohli knihu ešte ako-tak zachrániť.

Nedá mi nevyjadriť sa aj k polyamornému vzťahu medzi Zetian, Yizhi-im a Shiminom. Ako som už spomínal, romanca v tejto knihe je skutočne uponáhľaná a vyžadovala viac prepracovania. Yizhi a Shimin sú sami o sebe nezaujímavé postavy, ktorých celá existencia sa točí len okolo Zetian, čo ich charakterom akurát tak ubližuje a výrazne ich redukuje.

Aby som túto recenziu zakončil na nejakej lepšej nôte, tak by som rád spomenul niektoré pozitíva. Myslím si, že prvotná idea príbehu je mimoriadne zaujímavá (príbeh prvej vládnucej cisárovnej Číny zasadený do sci-fi dystopického prostredia) a pokus o zobrazenie "ženského hnevu" (feminine rage) stojí za zmienku aj napriek tomu, ako nešikovne je tento aspekt zvládnutý. Tiež nepopieram, že som miestami žral to, ako hrdinka rázne jednala so svojimi nepriateľmi, ale po hlbšom reflektovaní ma tieto pocity opustili. Obálka je tiež pekná a chválim Xiran za vydarenú online kampaň, ktorá nalákala na túto knihu veľa čitateľov (vrátane mňa).

Vnímam to, že nespočetne veľa ľudí má pravdepodobne úplne opačný názor a chápem, že určité aspekty tejto knihy môžu masovo zaujať čitateľov (a hlavne čitateľky). Ale osobne si myslím, že táto kniha jednoducho mala ešte zostať "v šuplíku" a byť hlbšie prepracovaná takmer vo všetkých aspektoch.

Čítať viac

3
Simon Ďuran

Simon Ďuran získal odznak Winter is coming!

16.12.2018 20:23

Získať všetky knihy zo série Game of Thrones by bol dôvod na oslavu... ale tie sa v týchto knihách zväčša končia neslávne, tak len gratulujeme a posielame odznak :-)

Winter is coming!
3
Simon Ďuran

Simon Ďuran získal odznak Plány do budúcnosti

10.05.2015 07:41

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti

„Ak vieš pozorne počúvať a sústrediť sa, môžeš vidieť oveľa viac, ako keby si mal oči otvorené.“

Môj dedko je čerešňa - Angela Nanetti, 2007
Môj dedko je čerešňa
Angela Nanetti