Miroslav Mizantrop

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2022
2017
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
Miroslav Mizantrop

Miroslav Duško získal odznak Šťastných 7

17.09.2022 09:46

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

13.12.2021 14:15

Prečítané v časoch dávno minulých, niekedy okolo r. 2007. Odvtedy ma Červenákova slovanská fantasy ne(o)pustila. Áno, je to jedna z jeho prvých kníh. Áno, je tam plno preklepov a gramatických chýb. Áno, je to sčasti naivné (veď Rogan je Černobogov vyvolenec). Ale, ...
(1) je to tak svižné a vtiahne vás to do deja, ktorý sa odvíja len kúsok od vás - stačí len preletieť pár storočí.
(2) len málo ľudí sa odvažovalo čerpať z našich pôvodných slovanských mýtov a pretaviť ich do nosnej témy celej ságy.
(3) Červenák už tu ukázal, že vie zaujať (viď hlavne jeho historický románový cyklus Bohatýr). Odporúčam.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

30.11.2021 03:16

Síce to nemá na Wisemanovu SAS príručku prežitia, ale každá snaha sa cení. Kniha je viac plná obrázkov, ilustrácií a kresieb, ako opisom samotných techník prežitia. Niekedy sa mi tie obrázky zdali až zbytočné a zbytočne veľké. Ale budiž! Kníh o prežití nikdy nie je dosť.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

28.11.2021 06:26

Zo začiatku budete mať chuť knihu zahodiť, lebo nebudete mať ani šajnu, o čom to Keith Lehrer vlastne hovorí. No ak sa k tomu postavíte s otvorenou mysľou a nebude vám vadiť, že si budete musieť niektoré pasáže prečítať viackrát a sem-tam si robiť poznámky, potom vás táto kniha povedie cez hmlisté a neisté územia ľudského poznania. Tento problém nie je doteraz uzavretý a ak si myslíte, že niečo viete, zistíte, že to nebudete schopní tak ľahko dokázať. Skrátka, buď knihu odhodíte do kúta alebo vás zaujme. Tretia možnosť nie je.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

26.11.2021 04:13

"Metro na iný spôsob" alebo "Nastupujúca apokalypsa z pohľadu ženy". Kniha je skvelá, to musím podotknúť ako prvé. Sledujeme tu osudy niekoľkých postáv, ktoré musia náhle čeliť tomu, čo ľudstvo sužuje už od konca druhej svetovej vojny. Tí, ktorí mali to šťastie, zaliezli do Glukhovskeho "Metra", tí ostatní sú vonku a niektorí z nich mieria k Vongozeru. Postavy v knihe sa skoro stále niekam presúvajú, takže sa nenudíte a celkovo je to napínavé a akčné čítanie. Otvorený koniec mi nevadí. Skôr naopak, máte možnosť premýšľať, čo sa s postavami udeje ďalej. Odporúčam.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

25.11.2021 13:57

Tento príbeh je asi vrchol Glukhovského tvorby! Metro síce zaujalo atmosférou stiesnenosti, ale v porovnaní s týmto dielom pôsobí Metro iba ako Glukhovskeho rozjazd. Budúcnosť v tejto knihe je opísaná v jej nie príliš nereálnej podobe. Ľudstvo bude preľudnené, potrava bude nahradená syntetickou, bohatí sa izolujú od lúzy a nad tým všetkým bude visieť neustále riziko násilia. Dystopia v jej dokonale mrazivej a zdá sa, že aj v nevyhnutnej podobe. Glukhovsky nevytvoril iba post-apokalyptickú akčnú sci-fi s hlavným (anti)hrdinom. Nie, Glukhovsky vytvoril futuristicko-politologicko-filozofickú zmes, kde na pozadí hlavného deja môžeme v úzadí nájsť pálčivé problémy dneška, ktorá sa prepletajú od toho, ako zabezpečiť prežitie niekoľkých miliárd ľudí, cez to, ako týchto ľudí udržať pod kontrolou až po otázky ľudskej osamelosti a hľadania zmyslu života.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

24.11.2021 15:04

Dmitry je späť, a s ním aj Arťom. Z klaustrofobických tunelov metra sa postupne dostávame do širších súvislostí a vyliezame na povrch. Pretože..., nie je to tak, ako sa to všetko zdá a ako sa to doteraz prezentovalo. Super nepredvídateľné a napriek tomu, že je to post-apo, je to neskutočne aktuálne. Otvorené zakončenie série hodnotím ako vynikajúcu voľbu.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

23.11.2021 14:07

Hmmm, stáva sa. Stáva sa, že druhý diel sa niekedy nepodarí. Dmitrymu sa to nepodarilo tak pol-na-pol. Keby to čítam hneď po 2033-ke, možno by to vyznelo inak. Takto som to čítal s odstupom dlhšej doby a atmosféra, ktorú som mal z prvej knihy sa nedostavila. Príbeh však nie je zlý, len tomu skrátka niečo chýba. Alebo som nebol správne čitateľsky naladený.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

22.11.2021 14:14

Áno, áno, áno! Konečne tu máme mrazivú post-apo knihu a dej nie je situovaný do žiadnej gýčovitej americkej lokality. Rusko sa na uväznenie v metre hodí dokonale. Dmitry Glukhovsky predstavil naozaj hutnú a vydarenú zápletku a atmosféru. Rôzne frakcie a zoskupenia tomu dodávajú nádych reality. A to, čo útočí zvonku,... no, prečítajte si. Odporúčam.

Čítať viac

11
11

Miroslav Duško napísal recenziu

21.11.2021 08:23

No a čo, že je to román! Kruto realistické vykreslenie postupnej straty pamäti počas Alzheimerovej choroby. Surovosť tejto choroby vás dostane. Napísané výsostne perfektne. Odporúčam.

Čítať viac

„Postupne som však zisťovala, že život nie je príbeh, ktorý o sebe rozpoviete vy, ale príbeh, ktorý o vás porozpráva niekto iný.“