Erika Telekyová Chichová

7

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Ahojte, volám sa Erika a venujem sa knižným recenziám a literárnej kritike. K tejto činnosti som sa dostala cez jednu autorku ktorej som robila hodnotenie knihy. Spolupracovala som s mnohými spisovateľmi ako externá čitateľka, pomáhala som pri vyhľadávaní súvislostí z viacerých kníh. Taktiež mám skúsenosti pri porovnaní originálu, či logických chýb. Čítam už malička a bez kníh a kávy si neviem predstaviť deň. Mimo to rada cestujem, spoznávam nové krajiny a maľujem.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Ahojte, volám sa Erika a venujem sa knižným recenziám a literárnej kritike. K tejto činnosti som sa dostala cez jednu autorku ktorej som robila hodnotenie knihy. Spolupracovala som s mnohými spisovateľmi ako externá čitateľka, pomáhala som pri vyhľadávaní súvislostí z viacerých kníh. Taktiež mám skúsenosti pri porovnaní originálu, či logických chýb. Čítam už malička a bez kníh a kávy si neviem predstaviť deň. Mimo to rada cestujem, spoznávam nové krajiny a maľujem.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Magický návrat
Môj názor pomáha
2021
Študent mágie
Šťastných 7
2023
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

01.03.2024 19:48

Spinálnasvalová atrofia(Spinal muscular atrophy SMA) je genetické (vrodené) nervovosvalové ochorenie, ktoré spôsobuje, že svaly postupne slabnú a dochádza k celkovému úbytku svalovej hmoty. Ľudia so SMA strácajú špecifický typ nervových buniek v mieche (nazývané motorické neuróny), ktoré riadia pohyb svalov. Michala Škombára však neodradila ani zákerná choroba a svoj život si užíva naplno.

Autobiografia je osobnou spoveďou zväčša niekoho známeho. V poslednom čase sa akoby roztrhlo vrece s týmto druhom literatúry, trh je presýtený a každý bojuje o pozornosť čitateľa, v snahe chytiť ho za srdce. Veď kto by si nechcel prečítať vzrušujúce historky slávnych spevákov, hercov či iných osobností?
Kniha Môj život je ale iného charakteru. Ponúka dojímavý a zároveň bolestivý príbeh muža, ktorý prekonal svoje limity. Text je napísaný veľmi dobre, s perfektnou a širokou slovnou zásobou, ktorú musím už na začiatku pochváliť. Vidno že Michal je sčítaný a vyjadrovanie má na vysokej úrovni. A čo musím ešte vyzdvihnúť - bez čechizmu, ktoré je čoraz viac akceptované. Autor využíva veľa prirovnaní, ktoré dodali textu nádych odľahčenia. Upozorním však na príliš veľa prirovnaní v krátkom časovom úseku (najmä nemocničná časť) pôsobí to rušivo. Viem že autor sa snažil písať s nadhľadom, ktoré rokmi nadobudol, ale občas menej je viac. Taktiež ucelenosť textu. Odporúčam odstrániť väčšinu medzier medzi odsekmi, a namiesto ďalšieho odseku využívať viacej piktogramy- pôsobí to estetickejšie. To je však práca grafika a samotný autor nemá na to vplyv.
Kniha je rozdelená na časti, kapitoly, každá sa venuje inej téme a uberá sa iným smerom. Vďaka tomu je príbeh ucelený a systematický. Nestane sa tak, že by ste čítali detstvo a skočili k dospelosti. Autor opisuje zážitky s rodinou , nemocnice, rekonvalescencie bez príkras a drsne. Z celej knihy srší sila nezlomného človeka, vďačnosti pokora a láska. Aj prostredníctvom tohto príbehu spoznáte dušu láskavého človeka, ktorý prekypuje človečinou a ľudskosťou oveľa viac, než hocikto iný. Aj keď Môj život má pozitívne znenie, v pozadí nejde prehliadnuť občasný smútok, trpkosť, bolesť a hlavne tichý výkrik „prečo práve ja?" Zdravý človek si len ťažko dokáže predstaviť strasti choroby, ktorá pomaly trávi vaše telo. Michal nás prevedie jej najtemnejšími zákutiami. Avšak môžeme byť akokoľvek duchovne silný, bez podpory rodiny a priateľov by sme zatrpkli. Michal si to uvedomuje a aj vďaka rodine je dnes tým človekom, ktorého obdivujem a rešpektujem.
Môj život však nie je len o opise choroby. Na pretras sa dostala aj ľudská zloba, pokrytectvo a faloš. Nedostatok spoločenského taktu a zla sa zmaže úspechom. Michal má na konte sedem kníh za čo si zaslúži uznanie. Avšak ľudia sa pozerajú len na výsledok. Nezaujíma ich tvrdá práca a každodenná drina. Nepýtajú sa na samotný proces ani ich nezaujíma vnútro prežívania. Častokrát sú autori vystavení týmto povrchným záujmom a nevyhol sa tomu ani Michal. Čo je dôležité zdôrazniť - bez vytrvalosti by nedosiahol úspech ani v knižnom svete, ani v súkromnom. Preto za každým úspechom hľadajme najprv tvrdú prácu, zaujímajme sa o autora ako o človeka a majme na pamäti ľudskosť a empatiu. Michal je skvelý učiteľ. Je to učiteľ ako byť lepším človekom a ako prekonať samy seba. Lebo bez pokory niet ľudskosti.
Tento príbeh dojme a dostane sa pod kožu. Zasiahne každú vašu bunku a po jej prečítaní na malú chvíľu pocítite skutočnú podstatu lásky, takzvaný"dotyk boha." Aj keď je len marec, už teraz ju radím medzi najlepšie top pribehy za tento rok. Rozdávala by som ju na každom kroku, aby sa už ľuďom konečne otvorili oči.

Čítať viac

7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

20.02.2024 12:29

"Svet ovládajú pravidlá, akurát tie určujú ľudia. A čo je najhoršie, práve títo ľudia bývajú najčastejšie najviac morálne skazení."
***
Žáner, ktorý sa v zahraničí teší veľkej obľube, začínajú písať aj slovenskí autori. Dark romance sa u nás teší čoraz väčšej popularite. Prvú literatúru tohto druhu na Slovensku predstavila autorka Baja Dolce so sériou Habibi. Za ňou si čitateľov získala Monika Wurm a jar roku 2024 patrí novej autorke Leshiane Višňovskej.
***
Azda každá žena potajme sníva o hriešnom mužovi, ktorý je pre okolie "ten zlý a nedostupný," no pre ňu je sa zmení na milujúceho a jedinečného partnera. Leshiana Višňovská v prvej časti dilógie Kráľovstvo podsvetia, nám ale prináša úplný protiklad a oveľa viac. Prológ sa začína lyrickým opisom a pre niekoho môže byť ťažšie začítať sa. Toto je však len prvotná prekážka.
Autorka má svoj špecifický jazyk, na ktorý keď si zvyknete, dej bude prebiehať plynule. Na stránkach Wattpadu nájdete každý druhý mafiánsky príbeh s klišé zápletkou na jedno kopyto. Tento ju však mal dokonale prepracovanú a rozhodne nejde o prvoplánovaný romantický príbeh! Višňovská dokázala, že si miesto vo vydavateľstve zaslúži. Ak si myslíte, že už rozlúsknete jednu záhadu, na obzor sa vynoria ďalšie, nové. Podsvetie je vykreslené drsne a bez príkras so všetkým, čo k tomu patrí. Možno na niektorých miestach by som pritvrdila s brutálnejšími ekvivalentmi, napríklad prostitúcia, drogy, zbrane atď. Avšak ani absencia týchto bodov neuberá čitateľský zážitok. Naopak - budete obracať jednu stranu za druhou a dychtivo očakávať ďalšie plynutie príbehu.
Čo sa týka postáv, vzhľadom na danú tému som čakala viac interakcií s Ricardom, ktorých tam bolo málo. Namiesto toho sa príbeh orientoval na hlavnú hrdinku a vedľajšiu postavu. Tento posun síce mal svoje opodstatnenie, ktoré je zrejmé z neskoršieho plynutia. Mne sa však logicky žiadalo o niečo viac scén s hlavnými protagonistami. Kasiana si však zamilujete! Tajomno, ktoré vyžaruje si podmaní čitateľov presne tým spôsobom, akým autorka chce. Budete ho zbožňovať aj nenávidieť zároveň. Jeho činy nie sú jednoznačné a presne to mu dodáva potrebný šmrnc "bad boya"
Bohužiaľ, Vivian si ma získala len máločím. Keďže vyrastala v podsvetí očakávalo by sa, že niektoré jej rozhodnutia budú smerovať inde. Napriek tomu, že nebola priamo zapojená do hlbších udalostí, bola miestami naivná a dôverčivá.
Ženská mentalita je postavená inak než tá mužská, ale v histórii mafie/yakuzy môžeme vystopovať aj ženy s oveľa tvrdšou povahou. (Napr. Nishimura Mako) Je ich málo, ale predsa. Keď sa na to ale pozrieme z tohto hľadiska, veľa z nich tlak životného štýlu a zaobchádzania neznieslo. Z tohto hľadiska, niektoré kroky Vivian sú tak oveľa pochopiteľnejšie. Nechýbajú rodinné tajomstvá. Ich vrstvenie dáva vždy nové otázky a zápletku, ktoré sa zrejme čitatelia dozvedia v záverečnej časti.
Táto autorka píše pútavo, jej logické uvažovanie riešenia zápletok sa doteraz zdajú byť premyslené. Či to tak aj zostane, sa dozvieme v poslednej časti.
Čo sa mňa osobne týka, príbeh som si napriek drobnostiam nesmierne užila a zamilovala sa do autorkinej logiky. Rozhodne ju odporúčam ako oddychové čítanie, ktoré si vás podmaní.

Čítať viac

7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

10.02.2024 18:32

Príbeh plný okultizmu, mágie a lásky

Do povedomia ľudí vošla v roku 2019 LGBT príbehom Maj pekný deň, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Magna. Na konte má aj dve kuchárske knihy so spoluautorkou Barborou Húbekovou. Úspech však zožala neogotickou sériou Barevansonovcov.

Srdce čitateľa si autor najlepšie získa tvrdou prácou a progresom. Táto autorka je ďalším príkladom, že slovenský knižný trh ponúka kvalitných spisovateľov, ktorí sa každou knihou zlepšujú.

Na tejto sérii je výhoda to, že sa dá čítať samostatne, nezávisle od predchádzajúcich dielov. Napriek tomu je lepšie, ak čitateľ má prečítaný Orlí zámok,
(3. diel) pretože postavy sú poprepájané.

Okultizmus, mágia a pohanské zvyky

Justína je mladá Wiccanka, s ktorou sa už čitatelia zoznámili v Orlom zámku. Pred nástupom kresťanstva, starovekí Slovania vyznávali bohov, mágiu, runové písmo a prírodné sily. Tieto aspekty opäť ožívajú v príbehu Líščí zámok.
Je obdivuhodné, koľko nových poznatkov nám autorka predostrela - od spolunažívania v harmónii s prírodou, vzívania prastarích bytostí, ktoré majú svoje pôvodné mená, až po magické rituály. Rovnakým dielom sa dozviete účel nielen okultných, ale aj bežných predmetov, napríklad využite kuchynskej soli. Bolo vidno že autorka má o tematiku záujem a jednotlivé procesy naštudované. Nešlo len o ploché pomenovania s cieľom zaplniť priestor. Ide o komplexné predmety mágie, presne určené na jednotlivé úkony. Fascinujúce na tom je, že ich využitie je spojené vždy s iným rituálom. V príbehu nechýbajú ani duchovia. Názory ľudí sa rozchádzajú, no azda každý má skúsenosť s nadorirodzenými javmi- mŕtvi v zrkadle, tajomné zvuky, ktoré si nevieme vysvetliť, levitujúce predmety či padnutý obraz. Táto zmes do tajomného príbehu rozhodne patrí. Lina Franková dané skutočnosti opísala vierohodne s prímesou hororu, gradácie, pri ktorom budete mať zimomriavky.

Toto všetko premiešala s predmetom, ktoré sa v histórii teší smutnými až tragickými príbehmi.
Pohľad na dvojičky vyvoláva záujem a pri pohľade na nich sa dnes už len pousmejeme. Siamskí súrodenci boli zaradení do obludária či cirkusu s neľahkým osudom. K rodu Barevansonovcov sa ale dokonale hodia. Napriek fyzickému oddeleniu sú mnohé faktory stále fascinujúce. Zdieľajú dvojičky rovnaké pocity? Ako veľmi sú identické? Majú rovnakú povahu? Bolo zaujímavé pozorovať črty každého zo súrodencov: navlas rovnaké a predsa odlišné.
Apolinár, na ktorého sa primárne príbeh sústreďuje, si zaručene získa srdcia čitateľov svojou pokojnou a rozvážnou povahou. Pre mňa chvíľkami nudným stereotypom hlavného hrdinu, no čitateľský zážitok to nijako nenarušuje. Čo by som mestami upravila, sú dlhé súvetia v opisoch, pri ktorých môže čitateľ strácať pozornosť. Osobne by som niektoré vety rozdelila, alebo skrátila. Môžete sa ale tešiť a postupne pozorovať klasický vzorec zápletky, čo spraví radosť nejednej romantickej duši.

Keď sa vedľajšia postava vydarí lepšie, než hlavná

Pokiaľ bol Apolinár občas nudný, jeho protiklad bol jeho dvojča Hypolit. Na ňom sa autorka dosýta vybláznila, dodala mu presne „ten” potrebný šmrnc, ktorý som u jeho dvojčaťa, ako hlavného hrdinu, postrádala- živelnosť, bohémstvo, nespútanosť, čierny humor a v neposlednom rade, cynizmus. Z psychologického hľadiska je zrejmé, že čitateľ si ľahšie vytvorí vzťah k postave na základe jeho povahových vlastností, zážitkov či momentálneho prežívania. Ani ja nie som výnimkou, Hypolita som si zamilovala. Čitateľ sa občas pousmeje nad jeho bláznivými výmyslami, cynizmom hraničiaci so sarkazmom a „barevansonovskou” záľubou. Úplný strop a bizár bol narodeninový banket, ktorý je síce opísaný ako ďalší z Hypolitových výstrelkov, no určite zábavný, na ktorom sa dá zasmiať. Občas som si nevedela zaradiť jeho správanie hraničiace s posadnutosťou. Vadili mi niektoré pridané vlastnosti ako vzdorujúcemu dieťaťu, ktoré mohli mať vzhľadom na vek dospelejší podtón. No keď sa hlbšie zamyslíte nad ním, uvidíte vystrašeného mladíka a strach zo straty dvojčaťa v akomkoľvek zmysle. Táto láska je občas až nevysvetliteľná tak, ako stále niektoré záhady dvojičiek, preto v konečnom dôsledku všetky Hypolitove vrtochy zapadnú do seba.
Dej má perfektnú gradáciu počas celej knihy. Dokonca aj romantická linka má v pozadí nadprirodzeno, takže neskĺzla ešte viac do stereotypu. O pozornosť čitateľa teda núdza nie je.

Niektoré náboženstvá existenciu démona v predmete označujú za čiernu mágiu. K takým patria napríklad kresťanstvo, či jehovovi svedkovia. Myslím, že autorka presne opísala nebezpečenstvo temných síl aj prostredníctvom tohto faktu. V histórii môžeme vystopovať prítomnosť čiernej mágie v predmetoch (najznámejší príklad bábika Annabell), zlé energie vo vešteckych kartách, či starých domoch. Rovnako aktuálna je téma násilnej smrti a otázka, čo sa s dušou stane „potom”? Pôjde do „neba” do ”pekla” či zotrvá blúdiť medzi živými? Rodinné krivdy by mali byť napravené nielen v knižnom, ale aj v reálnom svete, aby boli v rovnováhe príroda, aj človek.

Táto kniha patrí medzi najlepšie medzi autorkinou doterajšou tvorbou, ktorá by mohla byť sfilmovaná. Užijete si obrovskú dávku nadprirodzena, príbeh vás zavedie na krásny zámok a prežijete si lásku, ktorá sa ale nekončí gýčovo. Rozhodne odporúčam túto knihu každému, kto má otvorenú myseľ a je ochotný prečítať si niečo neokukané a netradičné.

Čítať viac

7
Erika Telekyová Chichová

Erika Telekyová Chichová získal odznak Magický návrat

01.02.2024 23:16

Harry Potter je starší o 18 rokov, kým sme my, jeho verní fanúšikovia, zostarli o 8. Nech Vám tento odznak pomáha trpezlivo čakať na jeho ďalšie príbehy! :-)

Magický návrat
7
Erika Telekyová Chichová

Erika Telekyová Chichová získal odznak Študent mágie

01.02.2024 23:16

Vyzerá to tak, že vlastníte celú sériu Harry Potter! Vaša knižnica sa tým pádom zmenila na prechod do magického sveta, také domáce nástupište 9 a 3/4 :-)

Študent mágie
7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

28.01.2024 13:36

Čítate svetovú klasiku? A čo tak slovenskú? Ktoré dielo je vaše obľúbené?
Priznám sa, ja klasikov nečítam. Nikdy ma totiž štýl a kompozícia nezaujali, tobôž nie z obdobia romantizmu. Avšak na lyricko epickú poéziu od Sama Chalupku nedám dopustiť.
Turčín Poničan je zveršovaná „povesť“ Sama Chalupku (1812 — 1883), pôvodne uverejnená v časopise Sokol v roku 1863, neskôr knižne súčasť Spevov (1868). Chalupka ju napísal na základe zlomku spievanky, ktorý počul na Ponikách a ďalej ho autorsky dotvoril. Majstrovské dielo, ktoré pretrvalo neuveriteľných 161 rokov!
Aj keď báseň má charakteristické črty Chalupkovej protiodbojovej tvorby (Mor ho! , Boj pri Jelšave, Branko) do poprednej línie sa dostáva dojímavý príbeh ženy, ktorú si mladý Turek priviedol z plienenia Slovenska ako pestúnku k svojmu dieťaťu. Spoznáva vo svojom zotročiteľovi syna, ktorého jej ako malého chlapca odviedli Turci.
„Raz Poniky rabovali,
syna môjho sebou vzali;
syna môjho v treťom roku,
mal on hviezdu, znak na boku.“
Dráma tejto ženy je podaná veršovanou formou (štvorveršové strofy, združený rým) a znázorňuje silné rodinné puto, rodinné hodnoty a pokrvné väzby. Nesie však v sebe aj náznak inej, nepoznanej kultúry, náboženstva ale najmä, národnej hrdosti a vlastenectva, ktoré je nadradené nad materinský cit. Ako historický prameň je to skvelá príležitosť nazrieť do minulosti, no celkový dojem kazí matka, ktorej Chalupka nezdravo potlačil materinský pud.
„Udeľ vám Boh, deti moje,
sväté požehnanie svoje,
ale túžba moja letí
len ta, kde kríž z veže svieti"
Aj keď doba romantizmu má svoje charakteristické črty, (túžba po slobode a nádej v zmene spoločenského postavenia) nezdravo odsudzuje osvietenstvo, čo je radikálny krok proti prirodzenému.
Táto skutočnosť je vyvážená metaforami, ktoré odkazujú na slovenskú krajinu a "Slovákov" vtedy Slovanov, pohanské náboženstvo a inú kultúru. V celkovom kontexte má báseň rozhodne čo povedať a právom ju možno označiť na národný poklad. Avšak po rozbore možno na ňu hľadieť z mnohých perspektív.
Ako študentka som túto báseň zbožňovala. Dnes sa ale na ňu pozerám z trohu iného, širšieho uhla. Báseň vyšla pod taktovkou vydavateľstva Zlatý fond Sme. Na Martinuse si môžete zakúpiť e-knihu len za 0,99 centov!

Čítať viac

7
Erika Telekyová Chichová

Erika Telekyová Chichová získal odznak Horúce novinky

24.01.2024 07:42

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

Horúce novinky
7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

10.12.2023 15:33

„Vieš, čo je na zamyslenie?“
Okrem tvojej obdivuhodnej existencie, o ktorej ma doteraz vesmír neinformoval?
„Čo také?“
Veľavýznamne šibrinkovala vidličkou. „Všetci považujú Ameriku za symbol slobody a veria v silu amerického sna. Lenže pre mňa sa symbolom slobody a môjho amerického sna stalo Slovensko.“
Nie Rakúsko a Viedeň, kde údajne študuje?
„Tam som našla svoje šťastie a nedám naň dopustiť,“ pokračovala uvoľnene. „Presne tak ako babička. Ju nezlákalo ockovo bohatstvo, milovala svoju krajinu aj svoj pokojný život. Zrejme som po nej zdedila viac ako ,len? nádherný byt s terasou v srdci Starého Mesta,“ zdôverila sa mi a nevynechala úvodzovky pri slove len.
***
@michaelazamari
Po tom, čo som pred dvoma rokmi čítala Krízový plán som si povedala, že už tak skoro nebudem nič čítať od tejto autorky. Až doteraz. Nechala som sa strhnúť "davom" a dobre som urobila. V prvom rade pochválim posun vpred. Oproti ostatným knihám sa tu neriešilo len cestovanie a horúca letná romanca na jedno kopyto, ale aj nezvyčajná téma, v ktorej sa nájde azda každý.

Zamari štýl si nemožno pomýliť. Jej písanie, okrem cestovania, obsahuje inteligentný "suchý anglický" humor a typické slovné spojenia, ktoré nepoužíva žiadna iná autorka. Príbeh si ma získal svojou hravosťou a sviežosťou. Hlavná postava Rilay učaruje čitateľom jej nespútanosťou a vyspelým rozumom. Autorka z nej vytvorila uvedomelú postavu , na môj vkus príliš dokonalú, ale zato so šmrncom a príbehom. Vďaka pohľadu z "ich perspektívy" si užijete vnútorné dialógy, ktoré príbeh robia osobnejší.
Chvíľu som si nevedela vytvoriť vzťah k druhému hlavnému hrdinovi Conorovi. Počas takmer celej knihy mi chýbali kúsky skladačky, ktoré síce boli pospájané na konci avšak uvítala by som ich prítomnosť počas celého príbehu po častiach, aby to malo ucelenejší efekt.
Nesmeli chýbať ani destinácie ako Malaga, Valencia, Singapur, Viedeň či dokonca, Bratislava. Autorka sa snažila poukázať hlavne na odvrátenú stránku rodičovstva aj to, čo spôsobuje egoizmus.
Nájdete tu všetko, čo od oddychovej knihy očakávate. Číta sa rýchlo a ľahko. Celkovo je táto asi najvydarenejšia kniha od tejto autorky.

Čítať viac

7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

19.11.2023 06:15

@nataliahammerova @madamme.de.ludrigova
#stafeta
Elisa Thomasová je architektka, ktorú práca napĺňa a je zmyslom jej života. Jedného dňa však dostane ponuku, ktorá sa neodmieta, od zberateľa umenia a filantropa, Alexandra Fonce. Elisa sa tak vydáva na cestu do Paríža, aby zrekonštruovala jeho kaštieľ. Tu sa začína príbeh rozvetvovať.
***
V prvom rade treba vyzdvihnúť autorkin osobitý štýl písania. Jej silné stránky sú detailné opisy do najmenších podrobností, jemne popretkávané umeleckým štýlom. Používa prekrásne metafory: "Bohom pobozkané ženy, voda mi objala telo..." a hlavne lyrycko - epické vyobrazenie myšlienok. U žiadneho iného autora som sa s niečím takým ešte nestretla. V tomto smere je to ozajstná potrava pre umeleckú dušu a ja som šťastná, že som si mohla prečítať takýto skvost.
Avšak vždy všetko má svoje opozitum- tak ako to iskrilo pri opisoch myšlienok, tak to haslo pri tom ostatnom.
Dej bol ľahko predvídateľný, romantická linka príliš rýchla. Chýbala mi iskra medzi dvoma milencami, vzájomné spoznávanie a zážitky, na ktorých sa stavia vzťah. Elisino vyznanie po nie viac ako dvoch -troch týždňoch a následný prvý sex pár dní na to? Najmä keď sa zmierila s tým, že nepotrebuje o ňom vedieť viac? Stačí že ho miluje? Jeden bizár za druhým. Hlavná hrdinka bola silná žena, ktorá zo začiatku racionálne rozmýšľala, kládla si tie správne otázky a nenechala sa obalamutiť. Avšak čím viac sa zamotala do lásky, tým dlhšie mala nasadené ružové okuliare. Škoda. Ozvláštnenie bol tajomný neznámy, ktorý ju sledoval na každom kroku. To dodávalo príbehu potrebnú dávku napätia. Taktiež vyvolával otázky Alexander, o ktorom čitateľ do polovice knihy nevie nič. Keď však pravda vyjde na povrch, Elisino vyznanie nenávisti zarazí najmä, keď ho pred pár hodinami milovala? To dosť popiera jej tvrdenia. Kniha má dve časti - prvá sa číta o niečo ťažšie, pretože chýbala potrebná dynamika. Celkovo to bol len opis rýchleho vzťahu a žiaľ, nezachránil to ani autorkin lyricko -epický štýl. Druhá časť je znesiteľnejšia a vysvetlí sa veľa vecí. Aj keď je dej predvídateľný, čitateľ určite nečaká, že príbeh nadobudne fantasy prvky. Práve fantasy vyvážilo nedostatky z prvej časti. Dej bol oveľa viac stráviteľný, nabral na dynamike a celkovo sa to lepšie čítalo. Taktiež je vítaný Elisin náhľad do minulosti, odkiaľ pramení celá podstata príbehu. Toto čitatelia uvítajú, pretože je to kľúčová časť príbehu. Avšak Kainovo pozadie mohlo byť viac rozvinuté, uvítala by som jeho myšlienky, pocity aj detailnú premenu. Je to predovšetkým spôsobené tým, že autorka nám nedopriala pohľad z jeho strany, čo mohlo spraviť postavu prepracovanejšou a uveriteľnejšou. Rovnaký problém mala kedysi aj Monika Wurm v knihe Slzy predaných dievčat. Takto to bola "len negatívna postava bez hĺbky". Avšak s touto témou je možné pohrať sa a časom ju vypilovať do dokonalosti tak, ako sa to podarilo aj Monike. Záver knihy sa končí tak, ako čitatelia dúfajú, čiže šťastným koncom. Ibaže jedna otázka zostala nedokončená to- ako sa podarilo Elise opäť sa narodiť, keď bola čím bola? Na konci sa spominalo, že je to nepravdepodobné, ba až nemožné.
Tento príbeh je pekným dielkom začínajúceho autora, určené pre vekovú hranicu cca 15+ mne však ako náročnej čitateľke nepostačujúce. Odporučila by som ako nenáročné čítanie po ťažkom pracovnom dni. Autorke prajem veľa úspechov v zdokonaľovaní a v ďalšej práci.

Čítať viac

7
7

Erika Telekyová Chichová napísal recenziu

16.11.2023 05:54

Autorka Ivica Ďuricová má na konte už niekoľko kníh. Okrem bussinesových príručiek je skôr známa romantickými románmi pre ženy zo série Z (ET). Tento rok potešila čitateľov ďalším pútavým príbehom.
***
Ivica Ďuricová patrí medzi autorky, ktoré vedia písať a neustále sa zlepšujú. Dôkazom sú jej príbehy, ktoré čoraz prepracovanejšie. Kolega z pekla je opäť hitom medzi jesennými novinkami. (November 2023)
Autorka sa tentokrát dotkla nebezpečnej témy, a to sociálnych sietí. Aj keď laicky, ale presne vystihla prácu hackera. Jej zákutia, aj čo všetko taká práca obnáša. Určite máte skúsenosť s nabúraním účtu, alebo krádežou identity. Hlavná hrdinka Milica je biela hackerka, ktorá má na starosti bezpečnosť užívateľov pred čiernymi hackermi. Taktiež je zdôraznená prevencia a možné nebezpečenstvá, ako detská pornografia, či narušenie súkromia. Toto je len malé zhrnutie oproti ešte väčším hrozbám, o ktorých nemáme ani poňatia.
Ľudia dennodenne postnú na sociálne siete fotky, častokrát aj osobné, s malými deťmi a neuvedomujú si riziko s tým spojené. Reč je o digitálnej stope, cez ktorú šikovný hacker dokáže za pár minút zistiť vaše osobné údaje. Osobne vnímam túto problematiku a aj keď verejnosť má nejaké malé povedomie o nástrahách, zostávajú ľahostajní. Preto sa mi veľmi páčil Milicin paranoidný prístup. Čo sa týka hlavnej hrdinky, tá mi padla do oka viac, než ostatné autorkine postavy z predošlých kníh. Z psychologického hľadiska si čitateľ zamiluje postavy na základe paralely samého seba. Ja som sa v Milici videla - ostrý jazyk a sarkastická reč, milovníčka čiernej a rocku, ktorá má vždy v zásobe rýchlu odpoveď na všetko. Všeobecne však platí, že za všetkým treba hľadať hlbšiu príčinu a ani tu to nebolo inak. Aj vďaka tomu mala táto postava hĺbku a prepracovanosť.
Milicin opak bol Leon Ivanovič- príťažlivý influencer, pre ktorého je svet ružový. Chvíľu mi, ako čitateľke, liezol na nervy. Zdal sa byť plochou postavou, ktorá sa len vyskytla. So svojím prístupom a vnímaním sveta si nerozumel ani s hlavnou hrdinkou, ani somnou. Čitatelia, najmä staršia generácia, sú toho názoru, že práca influencera je len o potrebe zaujať z nudy. Veľa ľudí to ani neberie ako každú inú, bežnú prácu, nakoľko sú viazaní stereotypom predstavy z minulého režimu. Avšak neuvedomujú si, že dnes sú médiá aj internet zdrojom informácií. Malý aj veľkí influenceri majú vo svojich rukách moc, akú teraz azda nemajú ani tlačené noviny, či televízia - osloviť masu ľudí. Táto myšlienka je zachytená aj v spolupráci s IT firmou.
Až do polovice príbehu som si k Leonovi nevytvorila nijak zvláštny vzťah kvôli jeho ľahostajnému prístupu. Potom však spravil niečo, vďaka čomu som naňho zmenila názor. Jeho odhalenie vysokoškolského diplomu nevyviedlo z rovnováhy len Milicu, ale aj mňa. Aj vďaka tomu bol Leon Ivanovič prijateľnejšou postavou. Romantická linka sa rozvíjala postupne v schéme z nepriateľov priatelia, čo dodávalo príbehu potrebnú dynamiku. Zaručene si čitatelia užijú čoraz väčšie iskrenie, zábavu, ale aj humor. Aj v tejto knihe nás autorka vezme na výlet do čarovného Zahrebu a Viedne. Aj vďaka tomu som cítila s príbehom prepojenie, pretože vo Viedni som už bola. Bolo úžasné opäť sa preniesť do miest, ktoré som navštívila, spomínať na viedenskú operu, Stefanplatz či Hilfestrase.
Záver je najepickejší, najromantickejší a určite nezostane ani jedno čitateľovo srdce nedotknuté. Čo sa ale týka písanej reči, vadil mi čechyzmus, ktorý čoraz častejšie pozorujem u väčšiny autorov. Myslím, že slovo SNÁĎ sa dá nahradiť slovenskou variantou a synonymami. Reč sa neustále vyvíja a mení. V hovorovej slovenčine aj v slangu je čechyzmus akceptovateľný, ale mám za to, že v oficiálnej písanej forme, by mala byť zachovaná spisovná slovenčina. Avšak táto drobnosť mi nebránila užiť si naplno príbeh a vziať si z nej pozitívnu energiu. Príbehu dominuje silná ženská hrdinka vo svete mužov. Taktiež očakávania a nároky, ktoré sa kladú na ženu, najmä ak pracuje v mužskom kolektíve. Akékoľvek zakopnutie, najmä nátlak, je niečo čo sa už mení, no stále je potrebné bojovať za zrušenie stereotypu. Aj toto posolstvo prináša Kolega z pekla. Určite odporúčam si prečítať.

Čítať viac

„„Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ „Chcem byť láskavý,“ povedal chlapec.“