Ako pomôcť deťom čítať viac
Naša trieda číta

Vitajte!


Toto je posledný krok predtým než budete môcť vyskladať vašu triednu knižnicu.

Položte si niekoľko otázok:

 •    Koľko detí je v triede, pre ktorú práve vymýšľate triednu knižnicu?
 •    Koľko z nich číta veľa a rado? (Týchto bude pravdepodobne najmenej.)
 •    Koľko z nich by aj čítalo viac, no ide im to trochu ťažko? (Týchto bude asi najviac.)
 •    Koľko z nich s čítaním zápasí tak, že ho úplne prestávajú mať rady?
(Práve ste nás objavili a chceli by ste vedieť viac o tom ako v triede
vybudovať dobrú knižnicu? V súčasnosti prebieha testovanie tohto programu.

Zaregistrujte sa na tomto linku a my sa vám ozveme v marci 2021.)

Predtým než sa pustíte do objednávania, zopakujme si to najdôležitejšie:

 1. 1.   Deti potrebujú mať vo výbere knihy čo najviac voľnej ruky. Ak dostanú na polici 20 kníh na výber (a naozaj ich necháte vyberať si), tento prvý krok máte vo vrecku.

 2. 2.   Potrebujú čítať mnoho (mnoho, mnoho) textov pod úrovňou svojho čitateľského veku. Práve toto im zabezpečí dostatok tréningu. Dôležité je však skĺbiť jednoduchý a zároveň inteligentný text. Práve ten nájdete v našom výbere.

 3. 3.   Myslite na to, že v každej triede je široké spektrum čitateľov. Ešte aj medzi šiestakmi môžeme nájsť čitateľov, pre ktorých dvojstránka nahusto naplnená textom (bez ilustrácií) môže byť postrachom. Neľakajte sa toho, je to tak v poriadku. Áno, chceme aby čítali veľa a plynule, no tiež chceme, aby čítali aj mimo školy, vo voľnom čase. Cesta k tomuto vedie cez opakovaný silný zážitok zo samotného čítania. (Ešte raz: ľahký text na čítanie neznamená hneď hlúpy text.)

 4. 4.   To najdôležitejšie: vyberajte najzaujímavejšie príbehy. Nehľadajte to, z čoho sa najviac naučia.

 5. 5.   Do objednávky vložte spolu presne 20 kníh z týchto kolekcií. Nezabudnite na poznámku k objednávke v poslednom kroku. (Psst, presné znenie poznámky nájdete v registračnom emaili od nás.)
(Práve ste nás objavili a chceli by ste vedieť viac o tom ako v triede
vybudovať dobrú knižnicu? V súčasnosti prebieha testovanie tohto programu.

Zaregistrujte sa na tomto linku a my sa vám ozveme v marci 2021.)


Niekoľko tipov pre vás:


 1. 1.   Ak máte prváčikov, vyskladajte si 20 kníh z kolekcie Prváčik, Začínajúci čitateľ a Predškolák (tie budú slúžiť hlavne na predčítanie vami).

 2. 2.   Ak máte v triede druhákov až štvrtákov, vyberajte predovšetkým z kategórie Začínajúci čitateľ. Nebojte sa vložiť ani zopár prváčikovských, určite si nájdu svojho čitateľa.

 3. 3.   Ak učíte piatakov až šiestakov, odporúčame rozdeliť svoju objednávku medzi druhú desiatku kolekcie začínajúcich čitateľov a výber odradených čitateľov. Bude to zmes kníh, ktoré sú ľahké na čítanie, no zároveň zaujímavé či nečakané. A práve toto si prajeme.

„Keď čítam v noci, neviem, ktorým knihám dávam väčšiu prednosť, tým čo udržujú moju bdelosť, alebo tým, čo ma uspávajú.“

Disraeli