Ako pomôcť deťom čítať viac
Naša trieda číta

Vitajte pri zostavovaní triednej knižnice!

Na týchto stránkach si môžete navyberať tie správne tituly práve pre vašich žiakov na základe ich čitateľských zručností. Radi vám pomôžeme vyskladať tú najlepšiu triednu knižnicu.


Práve ste nás objavili?
Navštívte stránku www.nasatriedacita.sk a prečítajte si viac o triednych knižniciach. Dozviete sa viac o tom, ako založiť triednu knižnicu a môžete sa zapojiť do programu Naša trieda číta. Bez zapojenia do programu nie je možné objednať knihy so zľavou.


Ako postupovať pri nákupe

 • Do objednávky vložte spolu presne 20 kníh z týchto kolekcií. Veľmi vám odporúčame otvoriť si detail knihy pravým klikom na novej karte. Vyhnete sa zablúdeniu mimo tento výber.

 • Môžete si vybrať tituly iba z jednej kolekcie (Nováčik, Začínajúci čitateľ, ... ) alebo naopak z viacerých po troške - avšak vždy iba po jednom kuse z každej knihy.

 • V rámci výberu si viete kúpiť vždy len jednu knihu zo série. Avšak ak 1. časť už v triede máte, pokojne ju nahraďte 2. časťou. (napr. namiesto Smradov 1, si môžete objednať Smradov 2).

 • Takisto môžete objednať iný titul od autora (namiesto Dahlových Čarodejníc môžete zobrať Továreň na čokoládu. Alebo namiesto jedného Jobusa si môžete vybrať iného Jobusa, ktorý v predvýbere nie je.)

 • Takže jedna časť zo série, jeden titul od jedného autora, jeden kus z každej knihy v objednávke. Aby sme deťom ponúkli čo najrozmanitejší výber a každý čitateľ si našiel pre seba tú pravú knihu.

 • Nezabudnite na poznámku k objednávke v poslednom kroku. (Psst, presné znenie poznámky nájdete v emaili od nás.)


Ako vyberať knihy?

Položte si niekoľko otázok:

 • Koľko detí začína rozoznávať písmenká a má rado nerušené listovanie si v knihách?
  Tých treba podporiť a prebudiť lásku k čítaniu pomocou kníh pre predškolákov.

 • Koľko detí by čítalo viac, ale ide im to ťažko?
  Týchto bude asi najviac a určite im pomôžu knihy pre začínajúcich čitateľov.

 • Koľko detí číta veľa a rado?
  Tých bude asi najmenej. Pre ne vyberajte spomedzi kníh pre rozbehnutých čitateľov.

 • Koľko detí prestáva mať čítanie rado?
  Tých treba k čítaniu znovu prilákať knižkami pre odradených čitateľov.


Na čo myslieť pri výbere kníh?

 1. Z každého rožku - trošku
  Deti potrebujú mať vo výbere knihy čo najviac voľnej ruky. Ak dostanú na polici 20 kníh na výber (a naozaj ich necháte vyberať si), tento prvý krok máte vo vrecku.

 2. Pozor na príliš náročné čítanie
  Deti potrebujú čítať mnoho (mnoho, mnoho) textov pod úrovňou svojho čitateľského veku. Práve toto im zabezpečí dostatok tréningu. Dôležité je však skĺbiť jednoduchý a zároveň inteligentný text. Práve ten nájdete v našom výbere.

 3. Nezabudnite na rôznorodosť žiakov
  V každej triede je široké spektrum čitateľov. Ešte aj medzi šiestakmi môžeme nájsť čitateľov, pre ktorých dvojstránka nahusto naplnená textom (bez ilustrácií) môže byť postrachom. Neľakajte sa toho, je to tak v poriadku. Áno, chceme aby čítali veľa a plynule, no tiež chceme, aby čítali aj mimo školy, vo voľnom čase. Cesta k tomuto vedie cez opakovaný silný zážitok zo samotného čítania. Ľahký text nemusí znamenať hlúpy text.

To najdôležitejšie: vyberajte najzaujímavejšie príbehy. Nehľadajte to, z čoho sa najviac naučia.


Niekoľko tipov pre vás

 1. Ak máte predškolákov, urobte výber kníh, ktoré si budú vedieť listovať sami a kde nájdu množstvo ilustrácií. Pridajte aj krátke príbehy na predčítanie vami.
 2. Ak máte prváčikov, vyskladajte si 20 kníh z kolekcie Nováčik, Začínajúci čitateľ a Predškolák (tie budú slúžiť hlavne na predčítanie vami).
 3. Ak máte v triede druhákov až štvrtákov, vyberajte predovšetkým z kategórie Začínajúci čitateľ. Nebojte sa vložiť ani zopár prváčikovských, určite si nájdu svojho čitateľa.
 4. Ak učíte piatakov až šiestakov, odporúčame rozdeliť svoju objednávku medzi druhú desiatku kolekcie začínajúcich čitateľov a výber odradených čitateľov. Bude to zmes kníh, ktoré sú ľahké na čítanie, no zároveň zaujímavé či nečakané. A práve toto si prajeme.

„Smútim za ňou nekomplikovane a absolútne. To je moje šťastie aj moja smola. Už zakrátko sa mi v hlave vynorili slová: Chýba mi v každom čine i v každej nečinnosti. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes