Ukážte deťom čaro kníh
Čítanie je dar na celý život

Svojim deťom sa všetci snažíme odovzdať čo najviac. Naučiť ich správne návyky, poskytnúť im priestor na rozvoj ich zručností. Dať im všetko, čo im bude pomáhať počas celého ich života.

Len máločo im však dá viac ako návyk čítať si. Svet kníh je nekonečným zdrojom informácií, inšpirácie a fantázie. Ak svoje dieťa naučíte pravidelne ho navštevovať, získa výhodu, ktorá mu bude neustále pomáhať.

Prečo (si) čítať?

Čítanie nie je len obyčajné hobby, zabijak času, keď doma vypadne elektrina a vonku je nečas. Je totiž dokázané, že čítanie rozvíja slovnú zásobu, pomáha budovať fantáziu a kreativitu a zlepšuje pamäť. Navyše podporuje kritické myslenie a napomáha schopnosti spracovávať informácie, prípadne chápať súvislosti. Posilňuje tiež empatiu a schopnosť rozumieť pocitom.

Ak si navyše deti čítajú spoločne s rodičmi, upevňuje sa ich vzájomné puto, pretože si navzájom venujú pozornosť a hodnotne trávia spoločný čas. A skoro by sme zabudli na to najdôležitejšie - je to zábava! :-)

Aké sú ďalšie pozitívne vplyvy čítania a kníh na život dieťaťa?

Tiež vám už cuká rukou po dobrej knižke? Ani sa vám nedivíme!

Kedy s čítaním začať?

To je na čítaní najkrajšie! Že začať môžete hneď! No dobre, ak ste ešte v pôrodnici, máte poslednú šancu čítať si len tak pre seba :-) Akonáhle však vaše bábätko dosiahne aspoň 3 mesiace, je načase siahnuť po prvých leporelách. V tomto veku síce ešte nebude chápať význam obrázkov, už teraz sa však sústredí na výrazné farby, vzory či tváre.

Čo je však ešte dôležitejšie - čas strávený čítaním je spoločným časom, ktorý dieťatko upokojí, dá mu pocit bezpečia a poskytne mu skvelý základ na rozvoj širokej slovnej zásoby. Lebo tá začína vznikať oveľa skôr ako bábätko začne hovoriť.

Ako deťom ukázať, že čítanie je fajn? Alebo 5P(ravidiel) pre čítanie s deťmi

Detských kníh je (našťastie!) na výber obrovské množstvo. Ako však vybrať tú pravú pre vaše dieťa? Tú, ktorá ho bude nielen baviť, ale aj rozvíjať? Ktorá mu aj niečo dá? Je to jednoduché, stačí dodržať našich 5P pre čítanie s deťmi!

  1. 1. PRÍBEH
  2. Knižka, ktorú si spolu čítate, by mala baviť všetkých zúčastnených – deti aj rodičov.

  3. 2. POZORNOSŤ
  4. Vyhraďte si na čítanie dostatok spoločného času a nenechajte sa vyrušovať okolím ani technológiami.

  5. 3. PRIMERANOSŤ
  6. Vyberajte knižky, ktoré sú vhodné pre vaše dieťa. V každom veku sa totiž potreby malých čitateľov menia.

  7. 4. PRISPȎSOBENIE
  8. Dieťa bude čítanie baviť viac, ak vyberiete knižku s témami, ktoré ho prirodzene zaujímajú. Či už sú to jednorožce alebo vláčiky.

  9. 5. PRAVIDELNOSŤ
  10. Spoločné čítanie robí zázraky, len ak si naň nájdete čas pravidelne. A nie, raz za týždeň nie je pravidelne. :-)

Nie je už neskoro?

Ak vašej ratolesti neťahá na štyridsať, tak nie! :-) Ak áno, stále to nie je stratené, ale je fakt, že nové zvyky sa už v takom veku budujú ťažšie. S čítaním sa dá začať naozaj v každom veku. Faktom však ostáva, že čím skôr začnete, tým lepšie.

Dobrá kniha sa dá nájsť pre každého a v každom veku. Ak si neviete poradiť sami, alebo vám nestačia naše kolekcie a videá, stačí sa nás opýtať! Spoločne určite nájdeme knižku, ktorá bude mať potenciál zmeniť život vášho dieťaťa k lepšiemu :-)

„Ak by som bola priateľka, povedala by som lož. Ak nepriateľka, tak pravdu. A ak špiónka, mlčala by som.“

Hrobár z Paríža - Barbora Šedíková
Hrobár z Paríža
Barbora Šedíková