Školské knižnice
Čítame radi
Knihy, ktoré deti rady čítajú
Zorientovať sa v širokej ponuke detských kníh môže byť náročné. Preto sme si pre vás pripravili prehľadného sprievodcu knihami, na ktoré sa vzťahuje výzva Ministerstva školstva Čítame radi (knihy pre školské knižnice).

Knihy v týchto kolekciách vychádzajú z viacerých zoznamov knižných titulov, ktoré sú určené pre tento grant. Aby ste sa v nich vedeli lepšie orientovať, rozdelili sme ich podľa viacerých úrovní čitateľského veku.

Pri nákupe kníh máte dve základné možnosti:

 1. 1.) vyberať knihy individuálne a v rozličných počtoch. V tomto prípade vám vieme poskytnúť zľavu vo výške 20% z bežnej ceny knihy. Pri objednávke použite poznámku ČÍTAME RADI.

 2. 2.) vybrať si z niekoľkých balíčkov kníh. Každý balíček obsahuje naozaj overené a obľúbené knihy pre rozličné čitateľské úrovne. Ak si vyberiete balíčky, celková zľava uplatnená na tituly v nich je 30% z bežnej ceny kníh. Nákup prostredníctvom balíčkov je teda jednoduchší a aj výhodnejší. Tieto balíčky priebežne aktualizujeme. Pri objednávke použite poznámku ČÍTAME RADI.
Ponuku kníh priebežne aktualizujeme.


Tri tipy ako postupovať pri výbere kníh pre školské knižnice: • 1. V každej vekovej skupine je široké spektrum čitateľského veku.

 • Medzi tretiakmi nájdete čítajúcich drakov a aj skackajúce vrabce. Dokonca aj medzi šiestakmi môžeme nájsť čitateľov, pre ktorých dvojstránka nahusto naplnená textom môže byť postrachom. Neľakajte sa toho, je to tak v poriadku. Áno, chceme aby čítali veľa a plynule, no tiež chceme, aby čítali aj mimo školy, vo voľnom čase. Cesta k tomuto vedie cez opakovaný silný zážitok zo samotného čítania.

  Silnejší čitatelia si zvolia plnotextový príbeh, slabší zase taký, ktorý má bohatšie ilustrácie. Vo výsledku to prinesie plnšiu diskusiu na hodine. A hlavne, takto vytvárate spoločenstvo čitateľov. To je omnoho viac ako zápis v čitateľskom denníku.

 • 2. Základom čítania vo voľnom čase je čitateľské sebavedomie.

 • Teda presvedčenie, že zvládnu prečítať túto stránku, túto kapitolu, túto knižku. Na to je však potrebné čítať mnoho (naozaj veľa) textov pod úrovňou svojho čitateľského veku.
  Len veľa čítania a atraktívne knihy dajú deťom tréning, ktorý potrebujú. Dôležité je však skĺbiť jednoduchý a zároveň inteligentný text. Práve ten nájdete v našom výbere. Zároveň v ňom nájdete tituly, ktoré Knižnica pre mládež mesta Košice označila za najlepšie detské tituly pre roky 2018, 2019 a 2020.

 • 3. Deti potrebujú mať vo výbere knihy čo najviac voľnej ruky.

 • Cesta ku čitateľstvu totiž vedie cez témy, ktorými deti žijú. Pozrite sa do jednotlivých kolekcií, aby ste videli aké okruhy bavia deti v jednotlivých vekových skupinách.
  89% detí sa zhoduje, že medzi ich najmilšie knihy patria tie, ktoré si vybrali samé. 88% detí vraví, že je väčšia šanca, že knihu dočítajú, ak si ju vybrali sami. Čím viac ich zahrniete do výberu kníh, tým väčšia šanca je, že vo vašej knižnici to bude bzučať. (Kids and Family Reading Report, Scholastic, 2015)

„Knihy sú najväčším bohatstvom sveta, najkrajším dedičstvom pokolení a národov.“

Henry David Thoreau