Čierne diery: Sochy Piešťan - Čierne diery
Čierne diery: Sochy Piešťan
25,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
25,00 €

Na sklade, posielame ihneď

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ako každá kniha združenia Čierne diery, aj táto je experimentom.

Je prehliadkou unikátneho množstva sochárskych diel, ktoré sa zachovali v kúpeľnom meste Piešťany. Je vytlačená z troch farieb (žltej, modrej a červenej) s použitím vlastného písma s názvom Socha. Fotografie zachytávajú 125 umeleckých diel vo verejnom priestore. Za tie najkvalitnejšie vďačia Piešťany najmä podujatiu Socha piešťanských parkov, ktoré sa konalo od roku 1967 za účasti popredných umelcov svojej doby.

Projekt Sochy Piešťan v roku 2020 prvýkrát zostavil súpis existujúcich diel. Niektoré ukryté plastiky opäť vracia do verejného priestoru.

Texty: Linda Blahová, Lívia Gažová, Martin Lipták
Fotografie: Andrej Sarvaš
Dizajn a písmo: Michal Tornyai
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
222
Hmotnosť
300 g
Vydavateľstvo
Čierne diery
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
857199
Rozmer
140×220 mm
Rok vydania
2020

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

4 hodnotenia

3
1
0
0
0

16
11.3.2021
Overený nákup
Kúpeľné mesto Piešťany je plné sôch a kedysi bolo zmýšľané ako galéria pod holým mestom. Nemusíte ich nijako hľadať, stačí sa prechádzať a pozerať. Sú v parku, na kúpeľnom ostrove, v centre, v okolí stanice, v starom meste i v južnej časti. Všade. Mnohé diela sú prehliadané, mnohé sú v zlom stave. Do knihy nafotili 125 sôch, fontán, reliéfov na stene a plastík. Za mnohé Piešťany vďačia podujatiu Socha piešťanských parkov, ktoré má svoj začiatok v roku 1967 a bohužiaľ sa na jeho slávu nepodarilo nadviazať a pokračovať v nej. Piešťany po tejto stránke chátrajú, o čom sa dočítate na konci knihy v krátkych rozhovoroch. Piešťany mali silný potenciál, ktorý ostal nevyužitý. Táto kniha predstavuje súpis existujúcich a voľne dostupných diel.

Okrem rozhovorov s potomkami sochárov na konci knihy ale žiaden ďalší text neobsahujú. Iba mapy, kde sochy nájdete, v zozname autora, rok, miesto umiestnenia a pri pár aj krátku zaujímavosť. Po grafickej stránke je to fajnovka. Čo mi však veľmi chýbalo, bolo viac textu z histórie jednotlivých sôch. Prečo vznikli, ako, aká je ich minulosť, perlička, čo autora inšpirovalo, čím boli na svoju dobu výnimočné. Skrátka niečo, čo čitateľovi utkvie v pamäti a keď sa najbližšie prejde mestom, pri soche sa zastaví, spomenie si na to. Pretože takto, bez príbehu, môžu ostať sochy naďalej prehliadané.
Čítaj viac
Barbora Petrovičová
20.2.2021
Kniha plná zaujímavých objektov a miest. Človek ani netuší čo všetko krásne sa nachádza v meste o ktorom si myslí že ho pozná najlepšie. :) Čítaj viac

Čítaj viac

„Knihy sa musia držať vedy, nie veda kníh.“

Francis Bacon