Problematika vyučovania náboženstva na Slovensku v rokoch 1948 – 1973 - Juraj Dolinský
Problematika vyučovania náboženstva na Slovensku v rokoch 1948 – 1973
1,93 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Problematika vyučovania náboženstva na Slovensku v rokoch 1948 – 1973

Hlavnou úlohou práce je podať – v najlepšej miere, na základe archívneho výskumu a dostupnej literatúry – obraz problematiky vyučovania náboženstva na Slovensku v období rokov 1948 – 1973. Chronologicko-významovým spôsobom vykresľuje významné...

Čítaj viac

1,93 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Hlavnou úlohou práce je podať – v najlepšej miere, na základe archívneho výskumu a dostupnej literatúry – obraz problematiky vyučovania náboženstva na Slovensku v období rokov 1948 – 1973. Chronologicko-významovým spôsobom vykresľuje významné momenty zvolenej problematiky. Práca je tematicko-chronologicky rozdelená do troch kapitol. Prvá kapitola – Generálne línie vládnej politiky proti vyučovaniu náboženstva – sa člení na tri podkapitoly: 1.1 Legislatívne zásahy, 1.2 Administratívne zásahy a 1.3 Násilné a protizákonné zásahy. Prvé dve podkapitoly sumarizujú „právny“ podklad prenasledovania Cirkvi – ten však neraz nestačil, a tak sa režim často uchyľoval k porušovaniu vlastných zákonov, predpisov a nariadení, o čom sa píše v tretej podkapitole. Druhá kapitola má názov Reakcie biskupov a kléru. Rozoberajú sa v podkapitolách 2.1 Memorandá a obežníky biskupov, 2.2 Pastierske listy biskupov a 2.3 Listy a postoje kňazov. Napriek rozmanitým spôsobom prenasledovania a diskriminácie Cirkvi nedosiahol komunistický režim svoj hlavný cieľ – odtrhnutie Cirkvi od Vatikánu. Tretia kapitola, ktorá nesie záhlavie Učebnice náboženstva, sa opäť člení na tri časti: 3.1 Úradne tlačené katechizmy, 3.2 Prekladové katechizmy a 3.3 Samizdatové katechizmy. Cirkev mohla aj naďalej pôsobiť medzi mládežou, hoci tajne, najmä vďaka katechizmom preloženým z cudzích jazykov, ako aj vytvorením kvalitných domácich katechetických príručiek, ktoré sa šírili ako samizdaty.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
86
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Universitas Tyrnaviensis - Facultas Theologica
Väzba
brožovaná väzba
ISBN
807141364X
Naše katalógové číslo
843197
Rozmer
170×240 mm
Rok vydania
2001

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“