Šesť stupňov: Posledné varovanie

Rozhodnutia, ktoré určia budúcnosť Zeme

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Premedia, 2020

Úplné nová kniha na tému o globálnom oteplení, ktorá dokazuje, že pri súčasnom stave klímy je poctivým postojom byť alarmistom. Túto knihu nemožno ignorovať. Naozaj je to naše posledné varovanie... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 13,95 €

Úplné nová kniha na tému o globálnom oteplení, ktorá dokazuje, že pri súčasnom stave klímy je poctivým postojom byť alarmistom. Túto knihu nemožno ignorovať. Naozaj je to naše posledné varovanie... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 13,95 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Keď pred trinástimi rokmi Mark Lynas napísal prvú knihu na tému, čo nás čaká pri globálnom oteplení od jedného po šesť stupňov, netušil, že mnohé predpovede, ktoré sa mali odohrať do polovice nášho storočia, sa naplnia v priebehu dekády. Aj preto namiesto aktualizovanej verzie napísal úplne novú knihu, ktorá dokazuje, že pri súčasnom stave klímy je poctivým postojom byť alarmistom. Mark Lynas precízne zaznamenáva najnovšie klimatologické poznatky a skúma, aké smerovanie sme určili našej planéte. Stupeň za stupňom mapuje potenciálne následky globálneho otepľovania a následnej klimatickej katastrofy.

Pri oteplení o jeden stupeň oproti svetu pred priemyselnou revolúciou – to je svet, v ktorom momentálne žijeme – obrovské lesné požiare spaľujú Kaliforniu a Austráliu, kým hrôzostrašné hurikány ničia pobrežné mestá. Pri oteplení o dva stupne sa roztopí polárna čiapka a z trópov zmiznú koralové útesy. Oteplenie o tri stupne spôsobí, že ľudstvu sa začnú míňať zdroje potravy a miliónom ľudí bude hroziť umieranie od hladu. Keď bude teplejšie o štyri stupne, veľké časti Zeme budú pre ľudí neobývateľné a miliardy ľudí sa stanú klimatickými utečencami. Oteplenie o päť stupňov bude znamenať, že Zem bude horúcejšia než kedykoľvek za uplynulých 55 miliónov rokov, kým pri oteplení o šesť stupňov zasiahne planétu bezprecedentné hromadné vymieranie druhov a ohrozený bude samotný život na Zemi.

Týmto stupňujúcim sa následkom sa stále môžeme vyhnúť, ale zostáva nám čoraz menej času. Ak máme zachrániť koralové útesy a arktické ľadovce, do desiatich rokov musíme do veľkej miery prestať spaľovať fosílne palivá. Ak to nedokážeme, riskujeme, že prekročíme bod zlomu, za ktorým sa klimatický chaos vymkne ľudstvu spod kontroly. Túto knihu nemožno ignorovať. Naozaj je to naše posledné varovanie.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Posielame do troch dní
13,95 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
8,90 €
Ďalšie
Originálny názov
Our Final Warning: Six Degrees of Climate Emergency
312 strán
Rok vydania
2020
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
804133
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

8 hodnotení

5
1
1
1
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

9
24.6.2021
Aké budú následky oteplenia atmosféry o jeden až šesť stupňov? V tejto knihe sa to dozviete. Každému stupňu je venovaná jedna kapitola. Už prvé tri sú smutné, ale od štvrtej je to ako z postapokalyptického filmu. Odporúčam každému trolovi, ktorý vraví, že má rád teplo a že tri stupne navyše by privítal.

Kniha je vhodná na pochopenie situácie, ale riešeniam sú stručne venované iba dve strany v poslednej podkapitole. Preto k tejto téme oveľa viac odporúčam knihy od autora Graeme Maxton.
Čítať viac
Karol
31.3.2021
Je to veľmi zrozumiteľné vysvetlenie našej budúcnosti, ak nezmeníme naše správanie. Autor zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, aké následky môžeme v budúcnosti očakávať ak človek nezmení svoj postoj k planéte. Čítať viac
Marián Šumšala
2.2.2021
Kniha ako výzva
Napriek ťaživej téme, keď sme už prešvihli všetky možné termíny na zastavenie skleníkových emisií, autor Mark Lynas navrhuje opatrenia na to, ako zachrániť čo najviac zo všetkého cenného, čo si teraz na Zemi užívame. To je cennou vlastnosťou tejto knihy – autor neskĺzava do hystérie a neznesiteľného pesimizmu. Píše knihu s nádejou a víziou. Môže byť aj horšie, môže sa otepliť aj viacej ako je teraz na pláne, a tomu horšiemu môžeme stále zabrániť. Žiadna iná kniha o zmene podnebia asi tak naliehavo nemotivuje čitateľa k jednoznačnému odhodlaniu urobiť všetko pre to, aby sme zvrátili hrozivú Keelingovu krivku stúpajúceho množstva CO2 v ovzduší. Naliehavosť vychádza z obrovského množstva materiálu – vedeckých štúdií a článkov – ktoré Lynas preštudoval a v čitateľnom súhrne zaradil do kapitol rozčlenených podľa predpokladaného stupňa oteplenia. Ako novinár prináša tieto informácie vo forme, ktorá je prístupná a zaujímavá pre každého čitateľa. Do knihy zaradil aj niektoré návrhy ako napríklad zachrániť čo najviac z divokej prírody.
Ak potrebujete motiváciu urobiť niečo pre svoje deti, nasledujúce generácie a pre všetky stvorenia na svete, táto kniha je dobrou voľbou.
Túto recenziu nepíšem ako reklamu na knihu, ktorú som prekladal, ale knihu som prekladal ako svoj príspevok k rozširovaniu informácii a motivovaniu k odvážnym činom.
Čítať viac

Čítať viac

„Všetko vždy funguje, keď si naplno uvedomuješ, čo chceš dosiahnuť.“