Knihy
E-knihy
29,36 €

Bežná cena Bežne 30,00 €

Ušetríte 2%

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

29,36 €

Viac o knihe

Dostupné aj v atraktívnej kolekcii za výhodnú cenu!

Monografia tematicky nadväzuje na predposlednú kapitolu prvého dielu, ktorá mapovala nasadenie Rýchlej divízie (RD) od konca novembra 1941 do konca júna 1943 v južnej časti východného frontu. Prvý krát od skončenia 2. svetovej vojny objektívne popisuje všetky ťažkosti obranného boja v krutej ruskej zime a v kaukazských horách, ale aj pohyblivú útočnú činnosť v takmer tropických horúčavách i v lesoch Kaukazu. Bojové nasadenie Rýchlej divízie na východnom fronte bolo v minulosti marxisticko-leninskou historiografiou prakticky ignorované.

V priebehu dvoch rokov existencie RD sa z tohto narýchlo a improvizovane zostaveného útvaru vykryštalizovala elitná divízia slovenskej armády. Divízia bojovala po boku elitných nemeckých divízií Wehrmachtu i Waffen SS, a proti elitným divíziám a brigádam Červenej armády. Hoci slovenskí vojaci nemali motiváciu k boju ako nemeckí či sovietski vojaci, plne sa im svojimi výkonmi vyrovnali. Po porážke nemeckej armády pri Stalingrade však už vojaci RD neverili v nemecké víťazstvo. Morálka upadala a vojaci sa domáhali sľubovanej výmeny. Napokon sa jej v lete 1943 aj dočkali. RD prestala existovať po odchode väčšiny jej skúsených príslušníkov na Slovensko.

Kniha je venovaná predovšetkým vojakom a dôstojníkom Rýchlej divízie ako aj ich ruským protivníkom, ktorí padli v boji. Je venovaná aj ostatným príslušníkom divízie, ktorí si čestne a statočne plnili svoju vojenskú povinnosť na východnom fronte.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944) - Pavel Mičianik
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu IV. (1941 – 1944) - Pavel Mičianik
59,82 €
Ušetríte 3,18 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
444
Hmotnosť
1560 g
Vydavateľstvo
Dali-BB
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
75234
Rozmer
193×260 mm
Rok vydania
2009

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

18 hodnotení

16
1
1
0
0

Matej Gavlák
2.10.2012
Ťaženie Rýchlej divízie
Skvelá kniha mapujúca krvavé ťaženie Slovenskej Rýchlej divízie v Sovietskom Zväze. Kniha je štandardom autora, ktorého tituly sú, čo sa kvality týka, skutočne veľmi dobré. Nesmierne ma prekvapilo množstvo fotografií; mnohé z nich boli urobené počas vojnovej vravy, ktorej sa Slováci zúčastnili.

P.S.: Som doslova až šokovaný (v dobrom slova zmysle) z toho, ako statočne sa naši vtedy držali. Knihu som si zaobstaral hlavne kvôli tomu, že v Rýchlej divízii pôsobil aj môj pradedo a som autorovi veľmi vďačný, že vyrozprával príbeh tejto elitnej jednotky Slovenskej armády.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944) - Pavel Mičianik
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu IV. (1941 – 1944) - Pavel Mičianik
59,82 €
Ušetríte 3,18 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“