Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944) - Pavel Mičianik, Dali-BB, 2009

30,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944) - Pavel Mičianik, Dali-BB, 2009
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944) - Pavel Mičianik, Dali-BB, 2009

Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu III. (1941 - 1944)

Rýchla divízia

Monografia tematicky nadväzuje na predposlednú kapitolu prvého dielu, ktorá mapovala nasadenie Rýchlej divízie (RD) od konca novembra 1941 do konca júna 1943 v južnej časti... Čítať viac

4,8 20 hodnotení
3. diel série
Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu
Vydavateľstvo
Dali-BB, 2009
Počet strán
444

Monografia tematicky nadväzuje na predposlednú kapitolu prvého dielu, ktorá mapovala nasadenie Rýchlej divízie (RD) od konca novembra 1941 do konca júna 1943 v južnej časti východného frontu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 11 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Severská princezná - Michaela Ella Hajduková, Motýľ, 2024

Viac o knihe

Dostupné aj v atraktívnej kolekcii za výhodnú cenu!

Monografia tematicky nadväzuje na predposlednú kapitolu prvého dielu, ktorá mapovala nasadenie Rýchlej divízie (RD) od konca novembra 1941 do konca júna 1943 v južnej časti východného frontu. Prvý krát od skončenia 2. svetovej vojny objektívne popisuje všetky ťažkosti obranného boja v krutej ruskej zime a v kaukazských horách, ale aj pohyblivú útočnú činnosť v takmer tropických horúčavách i v lesoch Kaukazu. Bojové nasadenie Rýchlej divízie na východnom fronte bolo v minulosti marxisticko-leninskou historiografiou prakticky ignorované.

V priebehu dvoch rokov existencie RD sa z tohto narýchlo a improvizovane zostaveného útvaru vykryštalizovala elitná divízia slovenskej armády. Divízia bojovala po boku elitných nemeckých divízií Wehrmachtu i Waffen SS, a proti elitným divíziám a brigádam Červenej armády. Hoci slovenskí vojaci nemali motiváciu k boju ako nemeckí či sovietski vojaci, plne sa im svojimi výkonmi vyrovnali. Po porážke nemeckej armády pri Stalingrade však už vojaci RD neverili v nemecké víťazstvo. Morálka upadala a vojaci sa domáhali sľubovanej výmeny. Napokon sa jej v lete 1943 aj dočkali. RD prestala existovať po odchode väčšiny jej skúsených príslušníkov na Slovensko.

Kniha je venovaná predovšetkým vojakom a dôstojníkom Rýchlej divízie ako aj ich ruským protivníkom, ktorí padli v boji. Je venovaná aj ostatným príslušníkom divízie, ktorí si čestne a statočne plnili svoju vojenskú povinnosť na východnom fronte.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

20 hodnotení

18
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Matej Gavlák
Neoverený nákup
2.10.2012
Ťaženie Rýchlej divízie
Skvelá kniha mapujúca krvavé ťaženie Slovenskej Rýchlej divízie v Sovietskom Zväze. Kniha je štandardom autora, ktorého tituly sú, čo sa kvality týka, skutočne veľmi dobré. Nesmierne ma prekvapilo množstvo fotografií; mnohé z nich boli urobené počas vojnovej vravy, ktorej sa Slováci zúčastnili.

P.S.: Som doslova až šokovaný (v dobrom slova zmysle) z toho, ako statočne sa naši vtedy držali. Knihu som si zaobstaral hlavne kvôli tomu, že v Rýchlej divízii pôsobil aj môj pradedo a som autorovi veľmi vďačný, že vyrozprával príbeh tejto elitnej jednotky Slovenskej armády.
Čítať viac

„Tak hovorí mongolský mýtus: Láska sa rodí z rôznych prirodzeností. Protikladmi získava silu. Konfrontáciou a premenou sa udržiava. “

Záhir - Paulo Coelho, 2008
Záhir
Paulo Coelho