Vitajte v Martinuse, súhlasíte s ukladaním cookies?
Aby sme vám vedeli čo najlepšie odporúčať knižky, a tiež na marketingové účely, potrebujeme si do vášho prehliadača uložiť údaje – takzvané koláčiky alebo cookies. Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami a dávame na ne dobrý pozor. Súhlasíte s ich uložením?
Když bylo Anně Frankové třináct let, rodiče jí věnovali sešit, který používala jako deník. Psala do něj o tom, co zažila a co cítila během téměř dvou a půl let, kdy se společně se svou rodinou ukrývala před nacisty...
Když bylo Anně Frankové třináct let, rodiče jí věnovali sešit, který používala jako deník. Psala do něj o tom, co zažila a co cítila během téměř dvou a půl let, kdy se společně se svou rodinou ukrývala před nacisty. Deník po válce vydal Annin otec po názvem Zadní trakt., Dodnes je to jedna nejčtenějších knih po celém světě.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Moje meno je Zuzana. Som človek, ktorý snáď premýšľa úplne nad všetkým a prehnane špekuluje. Rada si všímam detaily, ktoré iným unikajú. Nadovšetko milujem fotografovanie. Neprestávam čítať, zbožňujem chémiu, fascinuje ma lexikológia a tiež mám v obľube kávy pitie. Po nekonečnom čítaní, majstrovského diela, Malého princa, zostáva na prvej priečke stupnice, mojich obľúbených kníh. Zbieram odznaky a sklenené fľašky. Píšem si denník, ktorý nosím, hádam všade so sebou. Som jednoducho len malou bytosťou, vo veľkom svete človečenstva a zverstva.
Na svoje trináste narodeniny dostáva Anna denník. Píše o vojne, ktorá ju núti schovať sa. Opisuje život ukrytá pred svetom, no pritom všetkým tak známa. Nechá nás vstúpiť do malého priestoru s množstvom ľudí, čo sa boja. A potom dovolí spoznať seba, všetkých okolo, to stiesnené prežívanie, ktoré slabších väčšmi oslabuje. Príbeh Anny je smutný, ale jej autentickosť je čitateľná, že človek jednoducho túži vedieť viac. Jej výpoveď je rozprávaním pre nás všetkých, poučením. Lebo ak bude jestvovať dievčatko, ktoré rado píše, ak bude mať túžbu obetovať sa pre iných, v očiach vášeň a predovšetkým chcieť žiť, tak ju potom musíme nechať.
Denník Anny Frankovej je dnes už klasikou – vznikol počas 2. svetovej vojny, keď sa Anna so svojou rodinou ukrývala pred Nemcami 2 roky v zadnom trakte jedného amsterdamského domu. Začína sa bezprostredne predtým, keď Anna ešte chodila do školy a jej rodičia ešte len plánovali presun do úkrytu, no inak sa všetko odohráva už za zatemnenými oknami.
Dúfam, že teraz nebudem za necitlivku, ale mňa toto dielo vôbec neuchvátilo tak ako zvyšok sveta. Možno by bolo pre niekoho zaujímavé prečítať si Annin denník práve teraz, v čase všeobecnej izolácie a preventívnej karantény, a porovnať si svoje pocity s jej - ktorá sa ledva mohla občas nadýchnuť čerstvého vzduchu. Keďže ide o autentické zápisky, nedá sa im nič vyčítať, a už vôbec nie Anne, ktorá mala vtedy 13, 14, 15 rokov. Mňa ale naozaj nebavilo čítať všetky tie (často opakujúce sa) infantilné detaily o spoločnom bývaní, varení, stolovaní a kúpaní. Určite je zaujímavý Annin vývin z dieťaťa na mladú slečnu, ktorý sa pod vplyvom ťažkej doby zásadne urýchlil, a vlastne aj samotný úkryt, ktorý si možno dnes osobne prísť pozrieť do Amsterdamu. Možno som to mala čítať, keď som mala o polovicu rokov menej.
„Písanie pre mňa znamená úľavu, pri ňom sa stráca môj zármutok a ožíva odvaha! Avšak, a to je vážna otázka, podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké, bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka? Dúfam v to, ach tak veľmi v to dúfam, veď keď píšem, dokážem zachytiť všetko, svoje myšlienky, svoje ideály, svoje predstavy.“
Na jednu Anninu otázku by sme mohli odpovedať áno. Práve denník, ktorý si viedla, sa stal veľkým dielom so skrytým svedectvom brutalít a utláčania zo strany nacistického režimu. To druhé sa Anne nikdy nepodarilo. Nestala sa z nej ani novinárka ani spisovateľka. Ale napísala niečo vzácne. Slová mladého dievčaťa, ktoré muselo dospieť veľmi rýchlo, pretože realita okolo nej bola až príliš krutá. Musela sa vyrovnávať nie len s okolitým svetom, v ktorom vládla vojna, nevraživosť a nenávisť ale aj sama so sebou a so samotnými spolubývajúcimi – ukrývajúcimi. Napriek tomu, že zúfalstvo s pribúdajúcimi mesiacmi ukrývania narastalo, strach z odhalenia sa stupňoval, naopak zásoby jedla ubúdali, Anna sa zdá byť zo všetkých ukrývajúcich tá, čo si zachovávala najväčšiu odvahu, optimizmus aj chuť do života. Dôvodom bolo hlavne to, že mala svoje sny a zároveň verila, že ľudská duša nemôže byť taká zlá a že všetko sa predsa musí na dobré obrátiť.
Denník písalo len 13 - ročné dievča, ktoré žilo v uzavretom priestore, bez možnosti vyjsť von, bez možnosti robiť čo chcela, jej možnosti bytia boli obmedzené na: ráno vstať, večer zaspať a popri tom v napätí očakávať koniec vojny. V knihe nájdete predovšetkým spoveď, pocity , stiesnenosť, myšlienky a celý vnútorný svet skrývajúceho sa.
Knihu odporúčam prečítať každému. Je to svedectvo, ktoré by nám navždy malo pripomínať, že to čo sa stalo by sa už nikdy nemalo zopakovať. Nech Annina viera v dobro človeka je naozaj opodstatnená.
Rodina o mne hovorí, že som blázon, ale na druhej strane, že majú minimum problémov s vymýšľaním darčekov pre moju osobu. Stačí sa opýtať, akú knihu chcem :) Som si istá, že existujú aj väčší knihomoli ako ja, ale ani ja sa nedám zahanbiť :)
Túto knihu som si chcela prečítať už veľmi dávno, avšak bol problém dostať sa ku nej. Som veľmi vďačná za jej opätovné, dokonca doplnené vydanie. Podľa mňa bola Anna mladá, talentovaná baba, ktorá by to bola ďaleko dotiahla a som si istá, že by sa z nej stala vysnívaná spisovateľka a novinárka. Jej denník odporúčam hlavne tínedžerom, ktorí sa chcú dozvedieť nielen o tejto smutnej časti svetovej histórie, ale o tom, aký bol život mladých ľudí v tom období, a že sa od nás až tak veľmi nelíšili svojími problémami a osobnými trablami. Ale myslím si, že človek v každom veku si z obsahu denníka môže vziať niečo pre seba....naozaj vrelo odporúčam.
Na tuto knihu som velmi dlho pozerala a chcela ju precitat na zaklade väcsinou dobrych recenzii ale zistila som,ze denniky nebudu mojim oblubenym zanrom.Chybaju tam dialogy,pretoze vacsinou tam pise osoba co si mysli a opisuje iste veci.
Cakala som,ze to bude kniha kde su fakty,nejake jej postrehy ale to tam zial nebolo takze na fakty a "zazitky" z vojny si budem musiet najst inu knihu.K jej docitaniu som sa uz len dokopavala pretoze ma to uz doslova ku koncu nudilo.
Ale ved kazdy nech si urobi usudok po precitani :)
Zo začiatku som sa musela prehrýzť nutkaním knihu odložiť. Ak sa však dostane do roku 1944, čítanie Vám pôjde rýchlejšie. Je zaujímavé sledovat dospievanie a myšlienky dieťaťa (roky 1942 a 1943) a dospievajúcej ženy. Hlavne v tomto obdobi obmedzovania slobody človek ľahšie pochopí a vie sa vžiť do pocitov obyvateľov zadného domu. Čítaj viac
Síce mi trvalo trochu dlhšie kým som ju dočítala, no v konečnom dôsledku bol príbeh tohto denníka tak silným, že ma donútil premyšľať a ďakovať Bohu za to, že som sa v tomto období nenarodila pretože sa v nej žilo neuveriteľne ťažko a zverstvá páchané na ľuďoch nemali obdobu. Odporúčam každému koho zaujímajú dejiny a chce sa dozvedieť viac práve o tomto období a fungovaní koncentračných táborov. Čítaj viac
Anne Frankovej nechýbal mládežnícky elán a neutíchajúca viera v dokonalú budúcnosť. Dva roky skrývania sa nepotláčalo jej optimizmus a nádej. Citové zameranie nepadlo kritickému prežívaniu v úkryte, ale dospievajúcemu dievčaťu s bežnými problémami – nepochopenie zo strany dospelých, pocit osamelosti a zaľúbenosť. Stala sa z nej uvedomelá zrelá dievčina. Z opisov prežívania v netypickej domácnosti sa vykľuli hlbokomyseľné úvahy o zmýšľaní dospelých, o sebaponímaní a o priateľstve, ba či láske. Čítaj viac
Anna Franková si píše denník, ktorý je emocionálnou spoveďou mladej dievčiny, židovky, ktorá bola nútená sa počas vojny dva roky skrývať v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame.
Nikdy som nebola fanúšičkou vojnovej, či povojnovej literatúry, avšak i tieto diela by sme mali poznať, čítať a to nielen očami, ale i srdcom, aby sme nezabudli na zverstvá, ktorých boli ľudia v minulosti schopní. Po Hane je toto druhá kniha so židovskou tematikou, ktorá sa mi krátko pred Vianocami dostala do rúk.
Mnohým je táto kniha známa, o čom svedčia i početné hodnotenia a recenzie na Martinuse, či iných online kníhkupectvách či osobných blogoch. Mnohí ju čítali v knižnej, či nedávno vyjdenej komiksovej podobe a podaktorí si zakúpili audioknihu ako ja. Denník Anny Frankovej rozhodne stojí za prečítanie, či vypočutie si. Je to spoveď mladého dievčaťa, ktorému i dnes budú mnohé mladé devy rozumieť, keďže dospievanie v akomkoľvek období prináša so sebou problémy, ktoré zdieľajú generácie a generácie dievčat. Čítaj viac
Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.
Úžasná kniha, v ktorej sa dozvedáme aké ťažké to v druhej svetovej vojne mali tí, ktorí sa museli skrývať, len preto, že sa "nepáčili" vtedajšej spoločnosti. Dozvedáme sa to vďaka mladému dievčaťu, ktoré si vo veku 13 až 15 rokov píše denník o všetkom čo prežíva. Mladé dievča, ktoré namiesto toho aby si užívalo život naplno, chodilo von a zabávalo sa s priateľmi, sa musí ukrývať spolu so svojou rodinou a žiť v strachu z toho, že ich možno jedného dňa nájdu, a že môžu všetci čoskoro zomrieť. Napriek tomu všetkému je Anna inteligentné a veselé dievča plné snov do budúcnosti, ktoré verí, že na svete ešte stále existuje dobro, a že vojna spolu so všetkým zlom, ktoré so sebou prináša, čoskoro pominie. Čítaj viac
Mirka
14.10.2020
U mna sklamanie
Bohužiaľ som sklamaná z tejto knihy. Áno, príbeh je určite silný ale pre mna nie priliz zaujímavý . Vôbec som nemala chuť citat stránku za stránkou , skôr som bojovala. Čítaj viac
Knihu som dlho odkladala, hlavne kvôli tomu, že je to denník ktorý písalo dievča..., nakoniec sa mi neskutočne páčila. Páčil sa mi samozrejme opis vojny a obdobia okolo vojny z tohto zaujímavého pohľadu. Zaujímavý bol opis mladého dievčaťa, ako si žila pred vojnou, jej pocity, trápenia... Kniha mi prišla vtipná opismi života v zadnom dome a ohováranie ostatných skrývajúcich. Anna mi bola veľmi sympatická, bola svojská, vzdorovitá, trocha drzá, samostatná a cieľavedomá. Zaujímala sa o históriu a čítala zaujímavé knihy. Na svoj vek rozumná, v knihe je niekoľko úžasných myšlienok, donúti človeka premýšľať. Kniha je ideálnym čítaním do karantény. Ak sa ľudia v 2 svetovej vojne dokázali tak dlho schovávať v takých ťažkých podmienkach a v neustálom strachu, tak všetky dnešné problémy a neustále sa sťažovanie na všetko mi prídu ako malichermosti. Čítaj viac
Katka Suroviaková
8.9.2020
...
Kniha je veľmi dobrá. Nemusela by sa každému páčiť lebo tam sú skôr Annine myšlienky alebo domnienky, ale ja som s tým bola spokojná a nevadilo mi to.Ľuďom ktorý radi čítajú denníky určite odporúčam ale myslím si že aj tým ktorým sa takýto štýl písania často nedostáva do ruky(ako mne) mohlo pozdávať,lebo o takýchto veciach by sa malo čítať. Odporúčam všetkým vekovým kategóriám???? Čítaj viac
Denník Anny Frankovej nejak špeciálne predstavovať netreba. Je to azda najznámejší denník sveta a preto verím, že sa k jeho čítaniu dostala drvivá väčšina ľudí. Anna, celým menom Annalies Marie Franková si zaznamenávala denník od 12.júna 1942 do 1.augusta 1944, čiže v čase keď sa s rodinou, blízkymi a ostatnými ľudmi schovávali v Amsterdame, v sklade v budove na ulici Prisengracht č. 263. Dôvodom bolo, že po roku 1940 tu začali platiť rasové zákony a Anna s rodinou, ako židia, nemali najľahšie obdobie. Okrem rôznych zákazov, čo kedy mali a nemohli, museli žiť v tomto sklade v utajení a tak isto aj v izolácii s vonkajším svetom, aby sa náhodou neprezradili. Anna tu tak zachytila celý čas svojho skrývania, rôzne témy, štúdium, lásku k Petrovi, povinnosti, situáciu v súvislosti s vojnou v Nemecku, Holandsku, Anglicku,...a mnoho ďalších tém, ktoré sa možno písali ľahko no pri čítaní sa človek cíti rôzne. Sú to najdôležitejšie svedectvá holokaustu, ktoré sa diali. Posledný zápisok Anny bol 3 dni pred tým (1.augusta 1994), ako ich všetkých jednotky SS odviedli do koncentračného tábora. Tam každého postretol iný osud - niekto sa zachránil, iný umrel na hlad a Anna so sestrou Margot skonali na týfus v marci 1945.
Moje pocity sú po prečítaní ozaj rôzne. Anna bola naozaj na svoj vek veľmi inteligentná a vyjadrovala sa odborne, však sa aj túžila stať spisovateľkou. Mala toľko plánov, čo chcela po vojne stihnúť, ale bohužial ostali len tu, na papieri Je mi ľúto časov a života, ktorý postretol nielen ju, ale aj všetkých židov. Kniha plná svedectiev a informácií, ktoré sa už nikdy zo žiadnych zdrojov nedozvieme, je plná emócií a strachu z neznámeho života. Prosím, prečítajte si tento denník... Síce je to dávna história, ktorá bola a dúfam, že už nikdy nebude, ale o to je to vzácnejšie. Čítaj viac
Lucia Deličová
10.8.2020
Aj napriek tomu, že kniha vo mne zanechala silné dojmy a donútila ma zas a znovu sa zamýšľať nad tým, ako sa mohlo takéto niečo diať a akí môžeme byť šťastní, že naša generácia aspoň tu v Európe nič podobné zažívať nemusí, nezaradila sa medzi tie, ktoré by som časom prečítala ešte raz.
Určite by som ju však odporučila prečítať každému, už len preto, aby sme si naozaj uvedomili, že tu a teraz sa vlastne máme skvele. Čítaj viac
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.