Proč selhal liberalismus - J. Patrick Deneen
Proč selhal liberalismus
11,75 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ze tří ústředních ideologií 20. století – fašismu, komunismu a liberalismu – přežila jen ta poslední. Došlo tak k podivné situaci, kdy zastánci liberalismu mají ve zvyku zapomínat, že se také jedná o ideologii, a nikoli o přirozené a konečné...

Čítať viac
11,75 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ze tří ústředních ideologií 20. století – fašismu, komunismu a liberalismu – přežila jen ta poslední. Došlo tak k podivné situaci, kdy zastánci liberalismu mají ve zvyku zapomínat, že se také jedná o ideologii, a nikoli o přirozené a konečné vyústění politického vývoje lidské společnosti. Jak ve své provokativní knize připomíná její autor, Patrick Deneen, liberalismus je založen na protikladech: bije na poplach v boji za rovná práva, a přitom zároveň pomáhá prohlubovat materiální nerovnost; jeho legitimita je založena na společenském konsenzu, a přitom svým důrazem na soukromé záležitosti odrazuje od plnění občanských závazků; ve svém tažení za autonomii jednotlivce dal vzniknout nejrozsáhlejšímu a nejkomplexnějšímu státnímu systému v historii lidstva. Deneen zde čtenáře konfrontuje se znepokojivým varováním, že dostředivé síly, které dnes působí na naši politickou kulturu, nejsou povrchovými vadami, ale základními rysy systému, jehož úspěch zároveň plodí jeho selhání.
Čítať viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Why Liberalism Failed
Počet strán
180
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
292 g
ISBN
9788020030504
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
684587
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Academia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

5
7.5.2020
Kniha na zamyslenie
"Proč selhal liberalismus" bola prvá kniha z edície 21. storočie, ktorú som prečítal. Po nej nasledovalo množstvo ďalších. Autor v knihe píše o poslednej veľkej ideológii dvadsiateho storočia - liberalizme. Píše o jeho histórii, problémoch, filozofických základoch, ale aj dôsledkoch. Nenavrhuje žiadnu revolúciu na komunizmus alebo fašizmus, ale poskytuje čitateľovi svoj pohľad na to, ako by sme sa zo súčasnej situácie mohli dostať a urobiť svet lepším.
Jazyk knihy nie je úplne jednoduchý, určite to nie je kniha na dovolenkové čítanie pri mori (v súčasnej dobe je to aj tak utopická predstava). Knihu by som odporúčal prečítať každému, koho zaujíma chod sveta, politika, filozofia, história a hľadá hodnotnejšie diela napísané skutočne erudovanými ľuďmi, nie celebritami. Najmä by som ju však odporúčal prečítať súčasným alebo nádejným politikom.
Čítať viac
Lukáš Bomba
24.7.2020
No keby ste si tú knihu naozaj prečítali tak by ste si všimli, že pomerne výrazne vybočuje z danej edície od vydavateľstva Academia.
Kniha je sondou do súčasného prúdu časti republikánskeho konzervatívneho myslenia. Viacero myšlienok sa už dá nájsť aj slovenských konzervatívnych (aj nacionalistických) kruhoch.
Myslím, že pomerne konzistentne autor knihy útočí na liberalizmus, pričom stavia na myšlienke Fukuyamu o konci ideológií. (Sám Fukuyama už dnes pripúšťa, že tak jednoznačne by už dnes svoje myšlienky neformuloval.) Autor knihy si však vo svojich výpadoch proti liberalizmu nevšimol, že existuje aj niečo ako kapitalizmus. Mnohokrát hovorí o liberalizme a domnievam sa, že myslí kapitalizmus, niekedy špeciálne ten korporátny kapitalizmus. Vôbec načrnutie perspektívy liberalizmus - kapitalizmus v knihe úplne absentuje. Namiesto serióznej sondy do histórie liberalizmu a liberálneho myslenia autor popisuje rôzne problémy súčasného sveta. Snaži sa ich vysvetliť ako dôsledky liberalizmu, pričom niekedy až prekvapujúco nekomplexne vníma samotné problémy a ich možnú interpretáciu ako dôsledoky liberálneho myslenia. Na úrovni krčmových rečí si viem takéto myšlienkové fauly predstaviť v akademickej debate však nie.
Akosi zvrátene uspokojivo na mňa pôsobil záver knihy v ktorej autor, treba povedať, ideologicky apeluje na potrebu prestavby súčasného sveta. Navrhuje tvorbu politík, ale aj noriem z dola, od miestnach komunít. Komunita sa tak bude môcť rozhodovať o tom čo je prijateľné (napr. právo na spolužitie dvoch ľudí) a žiadúce. Zvrátene uspokojivo na mňa pôsobil záver práve kvôli nedomyslenosti celého tohto konceptu. Sú otázky a problémy ľudstva, ktoré ďaleko prekračujú miestne komunity a tie nám odpovede na nich nedajú. Miestna komunita nevie odpovedať na enviromentálne zmeny, vytvárať lieky a vakcíny a strategicky plánovať makroekonomické kroky.
Knihu som mal ako dovolenkové čítanie, nie na brehu mora, ale Banskoštiavnického tajchu Klinger.
Netreba čakať žiadne žiarivé analýzy, skôr konzistene ideologické domnienky.
Odporúčam všetkým, ktorí chcú viac vedieť aj o tom odkiaľ sa nám do verejnej debaty dostávajú podobenstvá o znakoch šelmy. Autor sa tým totiž tiež zaoberá.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Nejprve myšlenka, a pak rozhodný pohyb v přímém směru po jediné koleji k určenému cíli. Může jedno dávat smysl bez druhého? Není snad zhoubné mít cíl a nekráčet k němu - nebo naopak kráčet jen tak, bez cíle? Odkud pramení zloba, která se šíři světem, která se ze všech sil snaží oddělit jedno od druhého, poštvat jedno proti druhému? “

Atlasova vzpoura - Ayn Rand