Knihy
E-knihy

Svatby v domě

2. vydání

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Mladá fronta, 2009

První stránky Hrabalovy autobiografické trilogie Svatby v domě, Vita nuova a Proluky spatřily světlo světa koncem sedmdesátých let dvacátého století, tedy v době, kdy spisovatel až na výjimky nesměl ve své vlasti oficiálně publikovat...

Čítaj viac

10,80 €

Bežná cena Bežne 11,33 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

První stránky Hrabalovy autobiografické trilogie Svatby v domě, Vita nuova a Proluky spatřily světlo světa koncem sedmdesátých let dvacátého století, tedy v době, kdy spisovatel až na výjimky nesměl ve své vlasti oficiálně publikovat (ve stejné době mimochodem vznikala další Hrabalova vrcholná díla Něžný barbar a Příliš hlučná samota). Prvního vydání se tedy všechny tři knihy dočkaly v zahraničí. Přesto se jedná o jedny z nejlepších Hrabalových próz. Trilogie obsahuje sumu spisovatelových životních zkušeností a vydává jasné svědectví o jeho originálním umění.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Svatby v domě - Bohumil Hrabal
Sapiens - Yuval Noah Harari
26,07 €
Ušetríte 3,16 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
235
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2009
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Mladá fronta
Rozmer
125×170 mm
ISBN
9788020420589
Naše katalógové číslo
67866

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

5 hodnotení

1
3
1
0
0

Peter Marosz
17.1.2013
Príjemný Hrabal
Svatby v domě (dívčí románek) je prvou časťou voľne koncipovanej trilógie Bohumila Hrabala, ktorú píše niekedy počas "normalizácie" ako spomienku na časy po nástupe komunistov a pre neho z nezvyčajného uhla – očami ženy. Nie hocijakej – očami jeho manželky Pipsi. Pipsi pracuje ako pokladníčka v hoteli v Prahe. Nemá tu trvalý pobyt, býva načierno u Emy, matky jej exsnúbenca hudobníka, ktorý jej ušiel do Viedne a oženil sa s inou. Postupne sa zaľúbi do doktora (práv), ktorý si rád pomerne hrubozrnne vypije, napríklad s básnikom Egonom Bondym, ľaľa: -moje obavy se naplnili, Bondy seděl na pelesti mý postele a močil na koberec, prosím, básník, jenž přeložil Morgensterna. Já povídám, tak hele Bondíčku, tak voko za voko a já jsem mu namočil do jeho botiček, protože Bondy je vždycky háklivý na ty svoje botičky-... Doktor (práv) pochádza z pivovarníckej rodiny, opísanej v ďalších Hrabalových dielach (strýc Pepin...). Pracuje ako lisovač starého papiera (túto tému Hrabal rozpracoval v skvelej Příliš hlučné samotě). Nakoniec sa doktor s Pipsi na úrade zosobášia a šťastná Pipsi môže pre priateľov zorganizovať -svatbu v domě-. Nečudo, že boľševici Hrabala odstavili. Píše o postavách nepasujúcich do škatuľky vzorov pre -pracujúci ľud-. Sirota Pipsi je potomkom nemeckých kapitalistov, ktorým vzali všetko, doktorovu rodinu tiež z pivovaru komunisti vyhnali a nechali ho spľundrovať, mihajú sa tu mnohé rôzne farbisto opísané undergroundové postavičky. Osviežujúci, príjemne ľudský zvukomalebný hrabalovský text – riava.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Svatby v domě - Bohumil Hrabal
Sapiens - Yuval Noah Harari
26,07 €
Ušetríte 3,16 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev