Ľudácka čítanka - Anton Hruboň
Ľudácka čítanka
14,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ľudácka čítanka

Anton Hruboň

Anton Hruboň je slovenský historik, pôsobí na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Odborne i publikačne sa venuje dejinám Slovenska a strednej Európy v 20. storočí s užším zameraním na obdobie Slovenského štátu (1939-1945), európsky...

Vydavateľstvo
Premedia, 2019

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom času, prenášajúci nás do doby, keď demokracia bola v Európe v ofsajde... Čítať viac

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom času, prenášajúci nás do doby, keď demokracia bola v Európe v ofsajde... Čítať viac

14,95 €
Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Komentovaná „čítanka“ je pomyselným strojom času, prenášajúci nás do doby, keď demokracia bola v Európe v ofsajde a pravidlá hry určovali fašistické mocnosti.
Texty v antológii na jednom mieste demonštrujú celé spektrum ľudáckeho myšlienkového sveta: jeho najvnútornejšie svetonázorové pravdy, zakladateľské a budovateľské mýty Slovenského štátu, podoby kultu osobnosti, napodobňovanie propagandy národnosocialistického „veľkého brata“, ako aj bizarné formy povojnového legendarizovania štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa.
Sprievodný výklad čitateľovi demonštruje, ako sa prostredníctvom politického jazyka menil duch pôvodne nacionalisticko-autoritatívneho režimu, ktorý sa pod vplyvom domácich a zahraničných faktorov premenil na režim národnosocialistického typu, až napokon zmutoval do hybridného režimu bez jasnej politickej identity.
Je to výpoveď o mentalite politickej kultúry, ktorá po roku 1945 prežila svoju klinickú smrť a v slovenskej spoločnosti prežíva dodnes.
Čítať viac
Kúpte spolu
34,90 €
328 strán
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
511 g
ISBN
9788081597619
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
674193
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

15
8.4.2020
Autor pubikácie je mladý, ambiciózny a úspešný historik. Z jeho pera môžeme pozorovať niekoľko kvalitných výskumov.
Ľudácka čítanka približuje najmä laickej verejnosť metódy a silu propagandy ľudáckeho režimu v obdobi Slovenského štátu a sprítomňuje tieto metódy do súčasnej geopolitickej a spoločneskej situácie. Po prečítaní kapitol nakoniec zistíte, že nie tá minulosť nie je tak dávna a to, čo uvádzajú ukážky, vám nie je ani tak cudzie.

Publikácie ponúka najmä autentické dobové články a prejavy politických činiteľov s krátkym predslovom autora, ktorý to kriticky zhodnotí. Výroky bližšie komentuje v poznámkach pod čiarou, ale jeho osobný zásah do výpovede je minimálny, aby tak nechal prehovoriť autentickosť textu.

Odporúčam nie len nadšencom historie a záujemcom o tématiku Slovenskeho štátu, ale pre mladým a laickej verejnosti, aby sme sa obzreli, kde sme za tie desaťročia pokročili, ak vôbec.
Čítať viac
13
31.1.2020
Ľudácka čítanka fascinuje a zároveň desí. Vybrané texty režimu, ktoré mali dávno ostať v minulosti a nie ešte v 21.storočí mať svojich obdivovateľov
Ak máte chuť a veľký záujem pozrieť sa do etapy našej histórie s ktorou nie sú všetci vyrovnaní, veľmi odporúčam knihu.
*podobné archívne texty by mali vychádzať jedine s komentármi odborníkov.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
34,90 €

„V prírode je vlastne niečo neobvyklé iba inou formou prejavu obvyklého“

Kulový blesk - Liou Cch’-sin
Kulový blesk
Liou Cch’-sin