Šesť stupňov - Mark Lynas
Šesť stupňov
4,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vedci predpovedajú, že v priebehu tohto storočia stúpnu globálne teploty o tri až šesť stupňov. Ale čo bude vlastne takýto nárast teploty znamenať?... Čítať viac

4,90 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Vedci predpovedajú, že v priebehu tohto storočia stúpnu globálne teploty o tri až šesť stupňov. Ale čo bude vlastne takýto nárast teploty znamenať? Mark Lynas po prvýkrát prináša hlavné vedecké predpovede a stupeň po stupni ukazuje, ako sa bude meniť život na horúcejšej Zemi. Odhaľuje, prečo v južnej Európe, Austrálii a na západe USA pravdepodobne nebudú môcť žiť ľudia. Ukazuje zmätok a skazu, ku ktorým dôjde, pokiaľ neprijmeme naliehavé kroky na zníženie emisií skleníkových plynov a vysvetľuje, ako sa môžeme vyvarovať najhorších dopadov. Je to čítanie, ktoré prináša vytriezvenie. Ale môžeme sa brániť, len ak vieme. Kniha, za ktorú Mark Lynas získal prestížnu Cenu pre vedecké knihy britskej Kráľovskej spoločnosti. Bola preložená už do 12 jazykov. Je určená každému, kto sa chce dozvedieť viac o zmene podnebia.
Čítať viac
381 strán
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
350 g
ISBN
9788097007782
Rok vydania
2009
Naše katalógové číslo
62574
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ing. Marián Šumšala

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

15 hodnotení

13
2
0
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

Milan Wikarski
8.11.2017
Človek by si nepomyslel, že oteplenie o "pár" supňov bude mať také vážne následk
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha je sumárom rôzných odborných štúdií o tom, ako by planéta Zem vyzerala ak by sa globálna priemerná teplota zvýšila o 1°C, 2°C, ..., 6°C. Každý stupeň má svoju vlastnú kapitolu, pričom posledná kapitola sa venuje spôsobom, ako otepľovaniu predísť.
Scenáre oteplenia sú výsledkom počítačových simulácií alebo paleoklimatického výskumu (výskum klímy na Zemi v predošlých geologických obdobiach).
Je to veľmi zaujímavé ale strašidelné čítanie. Človek by si nepomyslel, že oteplenie o "pár" supňov bude mať také vážne následky.
Ku koncu knihy som mal pocit, že sa autor púšťa do príliš hypotetických scenárov, ktoré, ako sám tvrdí, nie sú veľmi pravdepodobné, a ďalej ich rozvýja a vyvodzuje z nich následky. Občas si neodpustí ani geopolitické hypotézy (spomína napr. možnosť jadrového konfliktu medzi Pakistanom a Indiou), ktoré sú podľa môjho názoru nad rámec tejto knihy.
Napriek tomu, že kniha bola vydaná v roku 2007 (pôvodná verzia) je stále aktuálna. Je zaujímavé sledovať, ako sa predpovede o roku 2015 (najmä koncentrácia CO2 v ovzduší) splnili skoro presne.

Záver: táto kniha, napriek tomu, že niektoré časti sú podľa mňa veľmi hypotetické, rozhodne stojí za prečítanie.
Čítať viac
Jarmila
23.2.2011
Názor čitateľa
Veľmi zaujímavé čítanie o tom, čo spôsobí oteplenie globálne oteplenie na Zemi o jeden stupeň, dva stupne ..., až šesť stupňov. Drvivá časť dopadov nepatrného zvýšenia teploty môže mať také následky, ktoré normálnemu smrteľníkovi ani nenapadnú. Jediné, čo by sa dalo autorovi snáď vyčítať je až príliš katastrofické videnie našej budúcnosti, ale kniha určite nepôsobí dojmom, že by si niečo zámerne vymýšlal. Čítať viac

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“