Knihy
E-knihy
14,70 €

Bežná cena Bežne 15,00 €

Ušetríte 2%

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha je sprievodcom parlamentnými voľbami 2016 na Slovensku.
Nájdete v nej ako sa vyvíjali postoje verejnosti počas celého obdobia medzi voľbami 2012 až 2016. Mnohé z tých postojov vysvetľujú neskoršie výsledky samotných volieb.
Kniha sa opiera o množstvo reprezentatívnych výskumov za jednotlivcov, o špeciálny volebný exit poll a silne o volebnú štatistiku najmä na úrovni obcí. Posledne menovaná pokrýva široké obdobie 1990 až 2016 a to umožňuje bohaté porovnania.
V roku 2016 prišlo do volebných miestností mnoho bývalých nevoličov a vo výraznej miere podporili protestné strany Sme rodina a ĽSNS.
V centre záujmu je aj otázka ako volia veľké mestá na Slovensku. Analýza na úrovni volebných okrskov ukazuje, že ani tieto mestá nie sú volebne homogénne.
Analýza etnicky zmiešaných okresov vedie k identifikácii etnicky slovenských, maďarských a zmiešaných obcí. Analyzujeme ako sa v nich vyvíja voličská účasť i podpora strán.
Prinášame aj analýzu rivality strán Most-Híd a SMK.
Došlo k určitému stabilizovaniu celoslovenskej miery účasti. Zmenila sa a vyrovnala miera účasti v mestách a v obciach.
Pri konceptuálnom skúmaní volebnej účasti sa podnetne spomína zvyk. Tak zvyk voliť, ako aj zvyk nevoliť. Iní vysvetľujú, že sa v spoločnostiach znížil výskyt osôb povinnosti (duty persons) a rozšíril opačný typ osôb voľby.
Množstvo máp ukazuje okresy volebnej a supervolebnej podpory jednotlivých strán. Mapy umožňujú aj rozsiahle časové porovnania.
Vyvodzovanie politickej zodpovednosti ako špecifického druhu spoločenskej zúčtovateľnosti je založená na skúmaní desiatok prípadov podozrení z korupčného či netransparentného správania členov vlády v období prvej a druhej vlády R. Fica.
Má ešte zmysel uvažovať o ľavici a pravici? Tradičné politické strany s čitateľným ľavo-pravým profilom sú stále viac vytláčané novými stranami pragmatického politického stredu.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovenské voľby 2016 - Vladimír Krivý
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
26,60 €
Ušetríte 2,35 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
262
Hmotnosť
425 g
Rok vydania
2018
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Sociologický ústav SAV
Rozmer
155×235 mm
ISBN
9788089897087
Naše katalógové číslo
624621

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovenské voľby 2016 - Vladimír Krivý
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
26,60 €
Ušetríte 2,35 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green