Knihy
E-knihy

Zmena alebo kolaps

Prečo potrebujeme radikálny obrat

PRO, 2019
Vydavateľstvo
PRO, 2019

„Čelíme ekologickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie ľudského druhu a svojím rozsahom a naliehavosťou presahuje naše predstavy. Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

„Čelíme ekologickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie ľudského druhu a svojím rozsahom a naliehavosťou presahuje naše predstavy.
Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady, ako problém riešiť. Chcem ľuďom pomôcť pochopiť vážnosť a naliehavosť situácie a vysvetliť, čo sa stane, ak sa nič nezmení. Predísť ešte väčšej katastrofe môžeme len vtedy, ak budeme mať realistický pohľad na prítomnosť i budúcnosť.“

Týmito slovami uvádza svoju knihu autor Graeme Maxton, donedávna generálny tajomník Rímskeho klubu. Od prvej správy Rímskeho klubu (Limity rastu) v roku 1972 sa hospodárska politika štátov, pred ktorou vedci varovali, v ničom zásadnom nezmenila – ostala závislá od rastu spotreby neobnoviteľných prírodných zdrojov a spôsobila obrovskú deštrukciu životného prostredia. Konzumná civilizácia sa tak dostala do situácie, keď vzájomná synergia globálnych problémov znemožňuje ďalšie pokračovanie vývoja ľudstva.
Ľudí čaká radikálne odlišná budúcnosť, než na akú ich tradične pripravuje rodina, školský systém, médiá a reklama. Kniha ponúka orientáciu v kríze dnešného sveta a naznačuje systémové riešenia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zmena alebo kolaps - Graeme Maxton
Konec pokroku aneb Jak nás moderní ekonomie zradila - Maxton Graeme
34,48 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
128
Hmotnosť
167 g
Rok vydania
2019
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
PRO
Rozmer
140×210 mm
ISBN
9788089057788
Naše katalógové číslo
593843

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Peter Kralovič
27.5.2019
must-read
„Stať sa vegánom, recyklovať fľaše a plasty, vzdať sa auta, cestovať vlakom a nie lietadlom či šetriť elektrinou, kde sa len dá – to všetko je užitočné. Ale súčasnú hroziacu pohromu ľudstva to takmer vôbec neoddiali, ak nezačneme s omnoho radikálnejšou zmenou vo veľkom rozsahu.“

Hlavné témy: dopady klimatickej zmeny a ekonomický rast. Je viacero kníh na podobné témy, ale táto je jednoznačne zo všetkých najkomplexnejšia, spája všetky kľúčové problematiky podrobne a zrozumiteľne do celku, ponúka jasné a priame riešenia a popisuje ako ich vykonať. Riešeniam je venovaných niekoľko posledných kapitol. Ide o kompletný súhrn ucelených radikálnych riešení, aký v žiadnej inej knihe nenájdete. Autor píše, čo môže urobiť každý jednotlivec, ale najmä to, čo by sme mali požadovať od vlád a korporácií, respektíve, čo by mali vlády a korporácie robiť, aj v tom prípade, že by sme to nepožadovali alebo dokonca odmietali – veď ide o veľa. Venuje sa nutným zmenám v týchto cieľových skupinách samostatne: politika, investori, riadiaci manažéri, právny systém, vzdelávací systém, bankový a finančný sektor, ekonómovia, environmentalisti, náboženské skupiny, odbory, farmári, novinári a médiá, globálne organizácie. Medzi priamymi riešeniami mi chýba radikálne obmedzenie priemyslu živočíšnej výroby a preľudnenia, k týmto témam sa však autor viackrát vracia a vyjadruje. Toto je veľmi dôležitá kniha, ktorú by si mal prečítať každý.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Zmena alebo kolaps - Graeme Maxton
Konec pokroku aneb Jak nás moderní ekonomie zradila - Maxton Graeme
34,48 €

„Na svete neexistujú nezaujímavé témy, iba ľudia, ktorí sa o ne nezaujímajú.“

G.K. Chesterton