Hmota, život, inteligencia, vznik - Dušan Magdolen
Hmota, život, inteligencia, vznik
12,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,95 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Existujú otázky, na ktoré človek stále nepozná uspokojivé odpovede. Sú staré snáď ako ľudstvo samotné. Nachádzame ich takmer v každej kultúre naprieč časom i priestorom. Patria k nim aj otázky, ktorými sa pýtame na vznik, zrod, či počiatok hmoty, života, inteligenice a ich rozmanitých foriem, ktoré pozorujeme v realite okolo seba. Táto kniha, ktorá je dielom autorského kolektívu slovenských vedcov pod vedením jej tvorcu Dušana Magdolena, ponúka slovenskému čitateľovi dobrodružnú cestu časom za hlbším poznaním reality od vzniku vesmíru až po súčasnosť. Čelní sa na štyri časti. Prvé tri časti, ktorých usporiadanie odráža postupný vývoj vesmíru od hmoty smerom k inteligencii, sú tematicky venované zrodu vybraných aspektov hmoty (častice, sily, prvky, galaxie, hviezdy, planéty), života (bunky, živočíšne druhy, človek) a inteligenice (jazyk, umenie, civilizácia, štát, umelá inteligenica). Štvrtá časť sa zamýšľa nad samotným vznikom z pohľadu súčasnej vedy, filozofie i teológie.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
350
Väzba
pevná väzba
Rozmer
165×230 mm
Hmotnosť
810 g
ISBN
9788022410137
Rok vydania
2008
Edícia
Svet vedy
Naše katalógové číslo
58563
Téma
nevysvetliteľné javy, záhadné udalosti
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
VEDA

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Plepo
7.3.2011
Dobrá kniha
Kniha si za objekt záujmu kladie pozrieť sa na "VZNIK" z viacerých uhlov pohľadu. O vzniku HMOTY (od Big Bangu cez vznik prvkov, galaxií, hviezd a planét) píšu fyzici Balek a Masarik. Vznik ŽIVOTA ("zrodenie" bunky, jej organizácia až po náš príbeh Homo sapiens) ozrejmujú biológovia Krajčovič, Vesteg a antropológ Thurzo. Vznik INTELIGENCIE diskutujú viacerí odborníci z pohľadu vzniku a vývoja jazyka, prvého umenia, organizácie prvých štátov (zaujímavý text o vývoji v starom Egypte po 1. dynastiu od Magdolena) až po otázky inteligencie v umelých systémoch. Do tejto časti je možno trochu nepatrične zasadený text historika Kováča o vzniku SK štátnosti, no čítal som od neho aj horšie veci. No pre mňa najzaujímavejšou a najobjavnejšou časťou je text astronóma a teológa Igora Kapišinského Problém vzniku alebo veda vs. viera, ktorý knihu uzatvára. O vzniku, predovšetkým ak sa pýtame "ako" a "prečo" všetko vzniklo, nám toho veľa nepovie ani fyzika (je limitovaná Planckovým múrom), ani náboženstvá (autor napr. diskutuje nezmysel reinkarnácie vo východných náboženstvách či z fyzikálneho hľadiska neudržateľné niektoré dogmy katolicizmu atď.) a ani teológia (kritika snáh teológov "vopchať" Boha tam, kde si momentálne nevieme dať rady, tzv. "Boh medzier"). Nájdeme tu obsažnú rešerš citátov z Biblie, ktoré sa akokoľvek VZNIKU dotýkajú, ako aj paradoxný súlad katolicizmu s materializmom v otázke "večnosti" hmoty (večné oslávené telá vo fyzickej forme...). Záverom state je Záver bez záveru alebo smutný epilóg skeptika, kde Kapišinský cituje Silesiusa (1624 – 1677): "i keď neviem s dostatočnou istotou, čím som, odkiaľ prichádzam a kam sa po smrti poberiem a v akom vesmíre vlastne žijem, cítim počudovanie nad tým, aký som šťastný a ako mi tieto neistoty nevadia". Zaujímavý text, v ktorom o.i. astronóm prosí Boha o "milosť pochybovania". Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čitateľ, ten sa má... on si môže svojich autorov vyberať.“

Kurt Tucholský