Knihy
E-knihy
28,30 €

Bežná cena Bežne 29,70 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Zameraním projektu/vydania publikácie je pripomenutie si obdobia rozvoja Podkarpatskej Rusi v období r. 1919-1939, kedy táto krajina bola súčasťou Československej republiky. Kniha obsahuje 37 kapitol, venovaných histórii a rozvoju jednotlivých miest a mestečiek krajiny, od Užhorodu až po Jasiňu, popisuje život a kultúrne tradície pôvodných obyvateľov Podkarpatska Rusínov a ďalších národností, žijúcich v kraji. Pozornosť je tiež zameraná na osobnosti kultúrneho a spoločenského života, ktoré v danej lokalite žili alebo pôsobili. Pri zostavovaní jednotlivých článkov sa autor opieral o archívne materiály z Kancelárie prezidenta a MZV v Prahe a spomienky pamätníkov, medzi nimi posledného guvernér a Podkar- patskej Rusi Parkányiho. Boli taktiež využité dobové tlačové materiály. Súčasťou knihy je približne 500 fotografií a rôznych písomností, vzťahujúcich sa k Podkarpatskej Rusi a jej histórii.
Cieľom vydania publikácie je tiež poukázať na úspešný rozvoj, ktorý Podkarpatská Rus zaznamenala v podmienkach demokratickej Československej republiky v oblastiach školstva, vzdelanosti, zdravotníctva, výstavby infraštruktúry, architektúry, športu a pod. Je potrebné zdôrazniť, že za týmito výsledkami stála významná práca českých a v určitej miere i slovenských odborníkov, ktorí v kraji pôsobili v medzivojnovom období a otvorili kraj novým duchovným prúdom. Na druhej strane, kultúrne tradície a umenie Rusínov, Ukrajincov, Židov alebo Maďarov, ako aj prírodné krásy Podkarpatska, sa stali významným zdrojom inšpirácie pre českých a (opäť v menšej miere) slovenských umelcov, spisovateľov, maliarov alebo napr. i fotografov. O tom všetkom pojednáva kniha autora.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Československý svet v Karpatoch - Vladimír Kuštek
Červenyj bereh - Ľudmila Šandalová, Braňo Šandala (ilustrácie)
39,64 €
Ušetríte 1,96 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
280
Hmotnosť
1170 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Združenie inteligencie Rusínov Slovenska
Rozmer
197×292 mm
ISBN
9788097177980
Naše katalógové číslo
465733

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Laborec
pred piatimi dňami
unikátna kniha svojho druhu
Tak, ako sa píše v úvode do knihy: ide o knihu-múzeum. Dopodrobna, veľmi precízne spracovaná monografia o problematike, ktorá (nepochopiteľne) doteraz nedokázala buď zaujať alebo skôr nájsť erudovaných autorov. O to cennejšie je dielo autora knihy - Vladimíra Kušteka a vydavateľa Združenia inteligencie Rusínov Slovenska. Táto kniha, podľa môjho názoru, má všetky predpoklady zaradiť sa medzi piliere historiografie na oblasť Podkarpatskej Rusi - jej dejín počas obdobia Československa (1919-39).
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Československý svet v Karpatoch - Vladimír Kuštek
Červenyj bereh - Ľudmila Šandalová, Braňo Šandala (ilustrácie)
39,64 €
Ušetríte 1,96 €

„Dom bez kníh je ako telo bez duše.“

Julius Zeyer