Knihy
E-knihy
9,83 €

Bežná cena Bežne 9,90 €

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

9,83 €

Viac o knihe

Utopický román Francisa Bacona Nová Atlantída bol pravdepodobne napísaný roku 1623, ale publikovaný až v roku 1627, rok po autorovej smrti jeho kaplánom, priateľom a literárnym exekútorom Dr. Williamom Rawleym. V predhovore toto dielo Rawley charakterizuje ako „myšlienku, ktorú môj pán napísal preto, aby v nej predstavil vzor a opis ,akadémieʽ založenej k vytváraniu veľkých a obdivuhodných diel slúžiacich ľuďom k šťastiu a nazvanej Šalamúnov dom či Spoločenstvo diela šiestich dní.“ Dej je zasadený do prítomnosti (teda Baconovej prítomnosti), ale popiera Platónove vnímanie Atlantídy a zahŕňa zásadné klasické, biblické a kresťanské prvky, ktoré sa nájdu v Baconovej predstave utopickej spoločnosti žijúcej v mieri, priateľstve a dobročinnosti na ostrove nazvanom Bensalem (Syn Pokoja). Tam ľudia majú „svetlo“, poriadok a spoločnosť mysliteľov zoskupených v „akadémii“, ktorá je „zasvätená štúdiu prác a stvorení Božích“ a „nájdeniu pravej povahy všetkých vecí, aby sa poznávaním stvoreného diela vzdávala väčšia sláva Bohu a človeku, aby z jeho plodov plynul väčší úžitok“. V podstate román hovorí o type morálnej, slušnej a priateľskej utopickej spoločnosti, ktorej vládne demokraticky volený parlament s panovníkom, v ktorej existuje organizovaná
vedecká spoločnosť, známa ako Šalamúnov dom. Ten vedie Prozreteľnosť a zaoberá sa skúmaním záhad medzi nebom a zemou a dobročinných využití. Román polo-alegorickým spôsobom prezentuje Baconovu víziu toho, ako si myslel, alebo skôr veril, že môžu fungovať myšlienky jeho Veľkého Obrodenia. Toto zhrnul v slovách Otca Šalamúnovho domu, „zmyslom našej inštitúcie je poznávať príčiny a skryté pohyby vecí, a rozširovať hranice ľudského panstva na všetky mysliteľné veci“. Bacon v Novej Atlantíde zobrazuje vedecký základ vytvorený podobným spôsobom ako ideálny „baconovský“ zákonný systém, na ktorý dohliada súd, v ktorom „by boli krok za krokom odhalené nepísané zákony prírody a spoločnosti vedcami, ktorí by boli vzdelaní ako právnici, aby sa vyhli predsudkom, ovplyvňovaniu, dogme, ideológii a moci“. Čo Nová Atlantída zdôrazňuje najviac zo všetkého, je fakt, že pre rozvoj vedy, ktorá je založená na láske a súcite, oslobodení od nenásytnosti a prekonaní sebeckosti, je absolútnou podstatou morálny základ a dobročinný zámer Baconovho Veľkého Obrodenia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Nová atlantída - Francis Bacon
Eseje o věcech veřejných - Francis Bacon a kol.
16,95 €
Ušetríte 0,09 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
70
Hmotnosť
210 g
Rok vydania
2018
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozmer
140×210 mm
ISBN
9788082020437
Naše katalógové číslo
452119

Čo si myslíme my

Simona Majdanová
Simona Majdanová
Kníhkupec
28. januára 2019

V tomto utopickom príbehu známeho filozofa čitateľ narazí na množstvo úvah, ktoré sú vďaka svojej hĺbke a nadčasovosti aktuálne ešte aj dnes. Otec empirizmu, ako zvykli F. .Bacona nazývať, sa dotýka tém, akými sú korupcia a odmietanie úplatkov, šírenie dobra, riešenie sporov, rešpektovanie iných náboženstiev a kultúr, či zachovávanie si dôležitých tradícií. Všetko sa odohráva na opustenom ostrove, na ktorý zavítala posádka po nezdarenej plavbe. Autor sa snažil vyzdvihnúť v diele dôveru vo vedu a vlastnú empíriu a zaujímavosťou je hneď niekoľko vynálezov (telefón, chladnička, parný stroj, fotovoltaika), ktorých vznik v diele “predpovedal”. Nová Atlantída, napísaná v roku 1623, nám aj dnes dokáže napovedať ako by ideálne štátne zriadenia mohli vyzerať.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0
Kúpte spolu
Nová atlantída - Francis Bacon
Eseje o věcech veřejných - Francis Bacon a kol.
16,95 €
Ušetríte 0,09 €

„Kto sa chce stať vzdelaným, musí nad zlato vážiť si knihy.“

Komenský