Knihy
E-knihy

Hra sa skončila

Postoj Media, 2018
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Postoj Media, 2018

Investigatívna kniha Martina Hanusa o kauze vraždy mladej medičky Ľudmily Cervanovej. Na základe novo objaveného operatívneho spisu ponúka celistvý obraz zločinu, ktorý stále rozdeľuje slovenskú spoločnosť. Úplne nové dokumenty...

Čítaj viac

9,90 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Investigatívna kniha Martina Hanusa o kauze vraždy mladej medičky Ľudmily Cervanovej. Na základe novo objaveného operatívneho spisu ponúka celistvý obraz zločinu, ktorý stále rozdeľuje slovenskú spoločnosť. Úplne nové dokumenty, svedectvá a najmä viac než štvorhodinová nahrávka výpovede kľúčovej svedkyne dávajú definitívnu odpoveď na to, kto spáchal vraždu a celé desaťročia robil všetko preto, aby sa zmarila spravodlivosť
Čítaj viac
Kúpte spolu
Hra sa skončila - Martin Hanus
List zo záhrobia - Dominik Dán
19,89 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
313
Vydavateľstvo
Postoj Media
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
312218
Rok vydania
2018

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,3 / 5

18 hodnotení

15
0
0
0
3

Milan Šípek
21.1.2020
Konečně
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Po přečtení Tóthova dvoudílného bazmeku jsem k této knize přistupoval velice skepticky především proto, že se její autor, původně zastánce Nitranů, právě pod vlivem jeho knih rozhodl přejít na druhou stranu. Obával jsem se, že vyplodí stejnou hrůzu, která využívá zjištěná fakta jen jako prostředek k útoku na každého, kdo se kdy odsouzených zastal. Pan Hanus se ale úkolu zhostil naprosto profesionálně a bez urážení věcně předkládá dobové důkazy a přináší vysvětlení spousty kontroverzních otázek, které obhájci odsouzených Nitranů používají jako nevyvratitelné argumenty jejich neviny:
- Proč při prvním vyšetřování nikdo nenahlásil Nitrany?
- Proč se Urbánek sám nepřihlásil?
- Opravdu Zimákovou/Vozárovou drželi ve vazbě a nedovolili jí kojit dítě?
- Jak mohli Nitrané společně spáchat únos a vraždu, když se, v podstatě neznali?
- Jak to, že neměla Cervanová po únosu a opakovaném znásilnění žádná poranění?
- Našeptávali vyštřovatelé během výslechu zadrženým, co mají vypovídat?
...a tak dále
Kromě části vycházející ze spisu jsou zde také velice cenné rozhovory, z nichž mi v hlavě asi nejvíc utkvěl ten popisující atmosféru tehdejší Nitry, kde se tito svatouškové netěšili zrovna dobré pověsti a před jejich rodinami každý radši zalezl, aby je proti sobě nepoštval. Na rozdíl od Tótha se Hanus také nebojí zmínit některé informace, které vyhovují spíše druhé straně.
Za knihu děkuji a vřele ji doporučuji. Doufám, že pan Hanus v budoucnosti vytvoří něco podobného.
Čítaj viac
MilaN
3.5.2019
Klamstvé, keci, ...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
1.) Ako to, že nikto zo svedkov z diskotéky, ktorí Cervanovú poznali, bavili sa s ňou, tancovali s ňou (Komora, Babulic, ...) nezaznamenal žiaden incident s opitým Kocúrom – ťahanie do tanca, handrkovanie o tašku?
2.) Ako to, že Kozák, ktorý Cervanovú odprevadil až do vestibulu a videl ju vychádzať z internátu nevidel, že by ju bol niekto čakal vo vestibule, kde sa mal odohrať incident s taškou a bitka medzi Kocúrom a Urbánkom?
3.) Ako to že vrátnik Čukan z hlavnej vrátnice vo vestibule internátu nezaznamenal žiaden incident, ktorý sa tam mal práve odohrať za účasti početnej skupiny ľudí (nitrančania+ francúzky+Cervanová+ Urbánek =11)
4.) Ako to že svedkovia (Mrázko, Vanko, Veľký), ktorí videli vychádzať Cervanovú z internátu nevideli pri nej Urbánka a ani nezaznamenali odchod veľkej skupiny nitrančanov (9ks) vychádajúcich v tom istom čase z internátu?
5.) Ako to že svedok Urbánek, ktorému nitrančania vytrhli z rúk Cervanovú aj s taškou v čase po jej zmiznutí, keď ju hľadala celá republika a výzvy na akékoľvek informácie boli na internáte, v rozhlase, v televízii aj na Slobodnej Európe a hlavne po objavení jej tela sa neprihlásil na polícii a už na druhý deň mohol byť prípad vyriešený?
6.) Ako to, že podľa oficiálnej verzie hral na diskotéke Elán, ale podľa vyšetrovacieho spisu z Levoče tam uvádzal diskotéku DJ Krajčovič?
7.) Ako to, že Kollárová videla JASNE, v noci, pri pokazenom verejnom osvetlení na vzdialenosť 60 až 90 metrov keď bola krátkozraká a práve nemala pri sebe okuliare? A ako to že popísala muža v aute, že mal dlhšie tmavšie vlasy, ale Kocúr vlasy svetlé? A ako to, že keď videla tak JASNE, nevidela že by tam zostal Urbánek, keď auto odišlo?
8.) Ako to žeZimáková bola zadržaná a vypovedala aj 19. februára 1980 kedy všetko poprela, ďalej 22. februára 1980 vypovedala na magnetofón ale potom nepodpísala zápisnicu, len protokol kde všetko poprela (Pálka na ňu kričí – Zimáková plače), a že bola zatvorená aj 15. a 16. apríla 1980 v cele predbežného zadržania - tehotná 9 dní pred svadbou zvracala?
Takže 15. júna 1981, keď zadržali všetkých ostatných podozrivých aj svedkov, ona vypovedala ako svedok a prespala s manželom v hotely – ako to, že keď to bolo také ideálne, jej manžel si na postup vyšetrovateľov sťažoval? A kdeže je tá nahrávka z hotela – aj keď bola vykonaná protizákonne a na súde je nepoužiteľná, bolo by dobre si ju vypočuť?
9.) Ako to, že francúzky na súde tvrdili (bez ohľadu na denník), že po celý čas boli s Andrášikom a Čermanom a neboli trestne stíhané za krivú výpoveď, podobne ako Zimáková?
10.) Ako to, že podľa protokolu zo súdnej pitvy obeť nebola znásilnená, nenašli sa známky násilia ani na vonkajších ani na vnútorných rodidlách a pritom hnilobný proces nemohol byť až taký rozsiahly, keď sa dal popísať stav panenskej blany, ale motívom vraždy je práve znásilnenie?
11.) Ako to že policajti už v roku 1976 nezistili miesto činu (utopenie), veď rozbor vody z pľúc obete im musel jasne ukázať, či bola utopená v stojatej vode jazierka, v tečúcej vode z potoka, alebo v pitnej vode z vodovodu? Veď v piatok 9.7.1976 cez deň pršalo a potom už dva týždne ani kvapka. Stopy po dvoch autách na poľnej ceste a 9-tich ľuďoch, ktorí sa tam motali, znásilňovali a prenášali obeť museli byť viditeľné až z vesmíru, nielen z policajného vrtuľníka.
Čítaj viac
7
8.12.2018
Názor čitateľa
O tomto prípade už počul snáď každý a každý ma zrejme aj vlastný názor na to, či vraždu spáchali odsúdení alebo nie. Na začiatok sa musím objektívne priznať, že ja som už dlho presvedčený o vine odsúdených. Po prečítaní tejto knihy ale musím povedal, že ma napriek všetkému dokázalo konanie páchateľov šokovať. Autorovi ďakujem, že napriek veľkej mediálnej podpore pre odsúdených sa nebál túto knihu napísať. A k samotnej knihe. Autor spracoval operatívny spis, pričom napriek tomu dokázal postup policajtov pútavo spracovať do takej formy, že kniha sa dala prečítať rýchlo a bez problémov. Napriek tomu, že sa fakticky jedná o odborné dielo, ktoré opisuje postup polície, právne náležitosti a pod., nejedná sa o "ťažkú" knihu, ktorá sa aj ťažko číta, naopak. Čítaj viac
Inge M
18.10.2018
Hra sa skončila
Prečítala som všetky knihy na túto tému a táto posledná ma už ani nemusela presviedčať o tom, čo som dávno vedela, že tí netvori tú hrôzu spáchali. Kniha je prehľadne a faktograficky napísaná a ja som rada, že bola vydaná. Čítaj viac
Mária Uhrová
26.9.2018
Bodka po 42 rokoch
Nechápem, ako môže niekto kto má pravdu a nebojí sa ju povedať, pretože nič zlé neurobil, pri žiadnej trestnej činnosti nebol a preto ju nepotrebuje kryť, vypovedať raz tak, druhý raz onak, a potom všetko odvolať. A stále dokola. Už to svedčí, že má za ušami.
Viem si predstaviť, čo si musela Ľudkina mamina vytrpieť za tie dlhé roky, kým Európsky súd pre ľudské práva vyriekol definitívne stanovisko. Dúfam, že sa jej aspoň trochu uľavilo. Tiež dúfam, že samozvaní sudcovia – novinári z týždenníka Týždeň, niektorí advokáti a ostatní ľudia šíriaci očisťujúce ódy na páchateľov povedia Ľudkinej mame, policajnému zboru a sudcom aspoň prepáčte.
Čítaj viac
Jiří Šilha
14.7.2018
rozpaky
Ne celkem souhlasím s recenzemi, já tuto knížku nějak nepovažuji za zázrak dokumentaristiky a navíc mne celkem uráží názor autora, že všichni, kdo s ním absolutně nesouhlasí jsou morální spolupachatelé vraždy, no to je teda neskutečná drzost, já respektuji rozhodnutí soudů, ale pochybnosti ze mne přeci nemůžou dělat spolupachatele vraždy, ani morálního. Čítaj viac
Barbora Belo
9.7.2018
Super.
Kniha perfektne spracovaná, veľká spokojnosť, no moja posadnutosť ešte stále nie je uspokojená :)
Snáď bude ešte bodka-Bodka.
Raz sa možno dočkáme a svedomie sa prebudí.
Čítaj viac
Dominika
12.6.2018
Kniha prehľadne a pútavým spôsobom zhrnula kľúčové fakty vo vyšetrovaní a dôveryhodne vyvrátila fámy, ktoré o tomto prípade šíria odsúdení vrahovia. Určite odporúčam :-) Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Hra sa skončila - Martin Hanus
List zo záhrobia - Dominik Dán
19,89 €

„Písanie je pre mňa jednoducho myslenie cez moje prsty.“

Isaac Asimov