Knihy
E-knihy

Bůh není veliký

O tom, jak náboženství všechno zničí

Citadella, 2018
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Citadella, 2018

Do rukou se vám dostává kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu. Christopher Hitchens se...

Čítaj viac

10,49 €

Bežná cena Bežne 14,90 €

Ušetríte 30%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Do rukou se vám dostává kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu. Christopher Hitchens se v ní s jedinečnou erudicí a inteligencí věnuje nejnaléhavější otázce současnosti: zhoubné síle náboženství ve světě. V této působivé polemice s věřícími předkládá Hitchens základní argumenty proti náboženství (a ve prospěch sekulárnějšího přístupu k životu), a to formou podrobné a poučené interpretace hlavních náboženských textů. Hitchens nám vypráví příběh o vlastních nebezpečných zkušenostech s náboženstvím a popisuje svou duchovní cestu směrem k sekulárnímu nazírání na svět, založenému na vědě a rozumu. Je to svět, v němž jsou nebesa nahrazena záběry vesmíru získanými pomocí Hubbleova dalekohledu, nad nimiž se nám tají dech, a Mojžíš a hořící keř ustupují nádheře a symetrii dvojité šroubovice DNA. Bůh nás nestvořil, píše. My jsme stvořili Boha. Náboženství, vysvětluje Hitchens, nabízí zkreslenou představu o našem původu, naší podstatě a vesmíru. Tím, že jej dětem vštěpujeme, jim škodíme a ohrožujeme náš svět. Vůbec nezáleží na tom, zda jste celý život věřící, nebo přesvědčení ateisté, či zda patříte k těm, kteří si o úloze, jakou hraje náboženství v životě, neudělali zatím jasno; polemika předložená na stránkách knihy vás vyprovokuje k zamyšlení a k přání se do ní zapojit.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Bůh není veliký - Christopher Hitchens
Sila rozumu v bláznivej dobe - Ján Markoš
20,39 €
Ušetríte 8,41 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
378
Vydavateľstvo
Citadella
Jazyk
český
Naše katalógové číslo
305411
Rok vydania
2018

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,7 / 5

33 hodnotení

6
0
0
0
2

Jaroslav Fabok
14.5.2018

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha je výborným príspevkom v rade anti-teistických publikácií. Autorov prehlad je fascinujúci, hoci sa s niektorými jeho názormi nestotožňujem. Ide napríklad o obhajobu vojny v Iraku. Hoci bolo zo strany niektorých intelektuálov zaradenie Hitchensa, pre jeho obhajobu Irackej vojny, k neo-konzervatívcom prvoplánové - čiastočne tomu rozumiem. Nepoznám však sekulárneho humanistu, ktorý by takýmto spôsobom obhajoval akýkoľvek vojenský konflikt. Ak sa koná násilie, ktoré je ospravedlňované vierou, nie je možné aby sme ako sekulárni humanisti obhajovali použitie rovnakých prostriedkov - teda opäť násilia, možno ešte vo väčšej miere.

Hitchensova kniha ako celok však napriek tomuto, aspoň pre mňa rušivému momentu, pôsobí celistvo a fundovane. Oceňujem najmä jeho analýzu, ktorá sa týka života a posolstva M. Luthera kinga, v kapitole venujúcej sa otázke, či sa ľudia kvôli náboženstvu správajú lepšie. Hitchens prichádza so správnym záverom, že nie náboženstvo, ale odkaz humanizmu je tým prvkom, ktorý v ľuďoch prebúdza túžbu po zmene spoločenských pomerov.

Nemenej zaujímavou je kapitola analyzujúca odkaz východných náboženstiev v západnom svete. V krátkosti, nie, ani východné náboženstvá nie sú pre ľudí na Západe východiskom zo stereotypu explicitného alebo implicitného násilia nám kultúrne blízkych náboženských smerov a prúdov. Dôležité je upozorniť na to, že násiliu sa v niektorých prípadoch nevyhýbajú dokonca ani budhisti (bližšie napr. kniha sociológa Marka Juergensmeyera "Teror v mysli božej").
Čítaj viac
6

Obdivujem ľudskú jedinečnosť, priateľov, humor, logiku, prírodu, psychológiu, filozofiu, chvíle úžasu a obdivu a chvíle, keď všetko funguje. Čiže život a všetko, čo život podporuje. Knihy fungujú vždy, takže sú na popredných miestach, aj keď správny výber je dôležitý. Naučila som sa (pracne) zlé knihy odhadzovať / nedočítať, lebo je to nielen strata času, ale niekedy aj ublíženie na zdraví. Ak natrafím na dobrého autora, mám tendenciu prečítať všetko, čo je od neho dostupné, no keď sa to minie, hľadám ďalšieho, VŽDY sa nájde. Ľudia vravia, že som tvorivá. Dominantným kritériom môjho záujmu je pravdivosť, lebo z pravdy plynie množstvo príjemných vecí ako dobro, krása a duchaplnosť. Horrory nemusím. Z Martinusu mám najmenej stovku kníh, preto odporúčam, zoženiete tu toho naozaj veľa bez behania po mnohých obchodoch.

Eva Valašťanová
10.7.2018
Obsahuje kniha aj analýzu, či sa ľudia kvôli ateizmu správajú lepšie? Lebo 20. storočie, najkrvavejšie zo všetkých, formoval hlavne ateizmus...Otázka, či sa ľudia kvôli náboženstvu správajú lepšie, je manipulatívna. Rôzne náboženstvá sú natoľko rozdielne, že je nemožné položiť takúto zovšeobecňujúcu otázku. Nehovoriac o tom, že do hry vstupujú veľmi rôzni jednotlivci a na každého môžu mať tie isté udalosti a pohľady na skutočnosť rôzne účinky. Hitchens vie zanietene a s rozhľadom rozprávať, ale manipuluje.
Čítaj viac
Igor Bukovsky
19.2.2018
K tejto knihe uz zaznelo tolko odbornych aj filozofickych vyhrad, ze ju v povodnom jazyku citaju azda uz len ludia, ktori o suvislostiach vobec netusia - stavaju sa tak obetami skutocnej manipulacie v zivotne dolezitej veci, akou je svetonazor. A vydavatel by si mohol dat aspon tu namahu, aby aktualizoval text ku knihe, pretoze autor je uz 7 po smrti. Lenze fakty zrejme nie su dolezite ani pre vydavatela, nielen autora..
Čítaj viac

Milovníčka kníh (ako inak), hrdá Martinusáčka, väčšinou veselá študentka anglického jazyka a filozofie a tiež knižný bloger. Ak ma nenájdete s perom alebo knihou v ruke, pravdepodobne pijem už 13-tu kávu a premýšľam nad ďalšími knihami.

Michaela Šárkanová
Martinus
1.3.2019
Prečo by mal vydavateľ, alebo vlastne ktokoľvek zasahovať do obsahu diela, ktoré má svoje autorské práva. Čitateľ knihu berie do rúk s vedomím že nebola napísaná včera takže nevidím žiadny dôvod na to zasahovať do diela ktoré vydavateľom nepatrí.
Čítaj viac
Dalibor
18.2.2018
Slovenská verzia Bůh není veliký
Boží blud vydala Citadella v slovenčine aj v češtine. Veľmi by ma zaujímalo, či Bůh není veliký bude vydaný aj v slovenčine. Dúfam, že si to niekto kompetentný prečíta a zareaguje. Ďakujem.
Čítaj viac
Miroslav Kocúr
10.1.2019
Čítal som anglickú verziu a niekoľko odsekov z českej verzie. Ten preklad bol dosť nepresný, pretože "How religion poisons everything" bolo preložené ako "Ako náboženství všetko ničí".
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Bůh není veliký - Christopher Hitchens
Sila rozumu v bláznivej dobe - Ján Markoš
20,39 €
Ušetríte 8,41 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia