Vianoce
Marťanská kronika - Ray Bradbury
Marťanská kronika

13,53 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Marťanská kronika

Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí a svým vpádem ruší tiché kouzlo rudé planety, ale nakonec – po letech nesnadného vzestupu a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Plus, 2017
288 strán
4 hodiny čítania

Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí a svým vpádem ruší tiché kouzlo rudé planety, ale nakonec – po letech nesnadného vzestupu a následného pádu – ji stejně opouštějí a ponechávají znovu osamělou a... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Čeština
13,99 €

13,53 €

-3 %
Posielame do piatich dní
Stíhame do Vianoc
Ďalšie knižné vydania
Marťanská kronika - Ray Bradbury
Pevná väzba
Slovenčina, 2010
Vypredané

10,42 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Kultovní sci-fi!

Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí a svým vpádem ruší tiché kouzlo rudé planety, ale nakonec – po letech nesnadného vzestupu a následného pádu – ji stejně opouštějí a ponechávají znovu osamělou a ztichlou. Jen vítr se prohání opuštěnými městy pozemšťanů a dávno vymřelými letovisky Marťanů. Celou knihou prostupuje zvláštní touha po dálkách, nostalgie a smutek nad pádem martského ráje, který lidé ničí od svého prvního přistání na písečné planetě. Do tváře Marsu spisovatelé často projektovali své obavy a sny – zvláště od dob Války světů od H. G. Wellse. V době, kdy převládala burroughsovská vize barvotiskových dobrodružství, jež na Marsu králů a princezen zažívají odvážní hrdinové, přišel Bradbury s originální kronikou plnou poetických obrazů. A právě jeho vize přetrvala a udivuje čtenáře svou působivostí dodnes.

Překlad knihy byl pro nové vydání zrevidován, doplněn úvodním slovem, jež pro jubilejní vydání v roce 1997 napsal sám autor. Závěrečný portrét Raye Bradburyho pochází z pera německého znalce science fiction Rainera Eisfelda.

Čítať viac
Originálny názov
The Martian Chronicles
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
429 g
ISBN
9788025907276
Rok vydania
2017
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
280158
Štýl
mysteriózny, filozofický, psychologický, napínavý
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Plus
Pre koho
new adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
36,94 €

Hodnotenia

4,6 / 5

9 hodnotení

5
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2
22.10.2021
Po rokoch krásne opätovné stretnutie
Overený nákup
Bradburyho som čítal v čase strednej a vysokej školy a ešte aj pár rokov potom. 451 stupňov Fahrenheita mám doma a tak som si ho medzičasom prečítal viackrát, tak isto ako aj zborník jeho najlepších poviedok zostavený v roku 1975-76. Marťanskú kroniku som nečítal veľmi dlho a preto som ju, po doručení z Martinus, prečítal jedným dychom na jedno posedenia, resp. poležanie v posteli;))) Čo povedať na knihu (románom to nemožno nazvať, lebo ide o súbor voľne nadväzujúcich poviedok), ku ktorej som sa dostal po viac ako 25 rokoch? Po prvé, už to nie je ako prvý krát, keď som mal okolo 20 rokov a na Bradburyho som vôbec nebol pripravený. Bol to úplne opojný zážitok čítať poviedky, ktoré majú so sci-fi spoločné prakticky len zasadenie do vesmíru, teda v podstate na Mars. Dej je skromný a podstatná je atmosféra a myšlienky, ktoré Ray predkladá. Niečo také som v 70-tych rokoch nepoznal, vtedy kráľovali Asimov, Heinlein a podobní borci, ktorí, výnimkou Dicka, písali veľkolepé technologicky zamerané poviedky a romány. Bradbury je skôr básnik a jeho poviedky oscilujú niekde medzi sci-fi, fantasy a lyrizovanou prózou. Vtedy ma to šokovalo a veľmi ovplyvnilo. Ale aj teraz, po takej dlhej dobe, na mňa jeho sugestívny, básnicky a kritický štýl, stále silno pôsobí. Kritický štýl som použil zámerne, lebo si nekladie servítku na ústa a celú pozemskú civilizáciu a morálku, zvlášť severoamerickú, ktorej arogantné, primitívne a cez-mŕtvoly-idúcu aspekty tvrdo konfrontuje s vznešenou, ďaleko vyspelejšou a oveľa humánnejšou civilizáciou Marťanov, ktorých sme vyhladili smiešnou detskou chorobou. Z odstupom času, keďže už o západoeurópskej filozofii - "Po nás potopa" - viem oveľa viac, oceňujem Bradburyho nadčasovú streľbu do "vlastných radov", keď sa vysmieva z povrchného života "zlatých amerických chlapcov", ktorí dobyli a zničili celú jednu vyspelú civilizáciu. Viem, možno moja recenzia znie ako odsudzovanie Západnej morálky, ale ono to tak naozaj je. Bradbury svojich amerických spoluobčanov, ani ich "výkvet" - astronautov, vôbec nešetril a ukázal ich v pravom svetle. Táto kniha nie je ani tak o Marse, ale je to o nás, aká je naša civilizácia, ako dokáže ničiť to jediné dobré, čo je okolo nás a to je príroda a umenie. A viera.
Marťanská kronika nie je pre ľudí, ktorí pozerajú Star Wars, alebo Avengers. Je to kniha, pre tých, ktorí sa vedia zamyslieť a nasávať zvláštnu melancholickú, nie úplne prirodzenú atmosféru Bradburyho rozprávania.
Za mňa je to jeden zo skvosty svetovej sci-fi literatúry, ktorý nemá obdobu.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Raye Bradburyho jsem četla během dospívání a ty příběhy se mi opravdu vryly do mysli, obzvlášť ,Marťan‘ a další povídky z Marťanské kroniky a román 451 stupňů Fahrenheita.
Margaret Atwoodová

Jeden z největších vizionářů naší doby.
Aldous Huxley

Čítať viac
Kúpte spolu
36,94 €

„Úlohou rozprávača nie je povedať ti, ako máš myslieť, ale dať ti otázky, o ktorých máš premýšľať.“

Cesta králů - Brandon Sanderson
Cesta králů
Brandon Sanderson