Cintorín pri Kozej bráne - Viera Obuchová, Štefan Holčík
Cintorín pri Kozej bráne
8,93 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Cintorín pri Kozej bráne

Viera Obuchová
Ondrejský cintorín - Viera Obuchová
Veduty Bratislavy - Viera Obuchová, Vladimír Segeš
Veduty Bratislavy - Viera Obuchová, Vladimír Segeš

PhDr. Viera Obuchová, CSc. vyštudovala históriu na FiF UK v Bratislave. Od roku 1974 pracuje ako historička v Mestskom ústave ochrany pamiatok v Bratislave. Je autorkou a spoluautorkou odborných a populárno-náučných publikácií o histórii Bratislavy.

Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2006
238 strán
3-4 hodiny čítania

Evanjelický cintorín pri Kozej bráne bol založený koncom 18. storočia a nachádza sa uprostred evanjelickej štvrti, ktorú ohraničuje Župné námestie, Suché mýto, Palisády, Kozia a Šulekova ulica... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 12,90 €

Evanjelický cintorín pri Kozej bráne bol založený koncom 18. storočia a nachádza sa uprostred evanjelickej štvrti, ktorú ohraničuje Župné námestie, Suché mýto, Palisády, Kozia a Šulekova ulica... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 12,90 €
8,93 €
Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Evanjelický cintorín pri Kozej bráne bol založený koncom 18. storočia a nachádza sa uprostred evanjelickej štvrti, ktorú ohraničuje Župné námestie, Suché mýto, Palisády, Kozia a Šulekova ulica. Leží v blízkosti evanjelických kostolov, bývalého evanjelického lýcea a nemocnice.

Mená na náhrobkoch svedčia o bohatej histórii tejto časti mesta: ležia tu známe osobnosti z obdobia národného obrodenia, významní profesori T. G. Schroer, Kováč-Martiny, J. Grosz, M. Schevrlay, S. H. Glatz, Š. Boleman, S. Tamasko, S. Wölfel, J. Kvačala, J. Pettko, A. Fuchs, F. J. Grailich, V. Michaelis, S. Markusovszký, historik B. Varsík.

Nájdeme tu náhrobky predstaviteľov mesta (A. Steckelhuber, J. Lederer ), mestských inštitúcií (I. Daxner, E. Forbát, L. Dobrovits), obchodníkov (T. E. Mader, Ludwigovci), podnikateľov (A. Steltzer, M. Dax , Hackenbergovci, Feitzelmayerovci), kníhtlačiarov (Wigandovci, G. Haeckenast), majiteľov tovární, ktorí sa ako mecenáši zaslúžili o kultúrny a spoločenský rozvoj nášho mesta (Habermayerovci, Jurenákovci, Grünebergovci, Reidnerovci, Slubekovci, Royko), vedcov a vynálezcov, (Bahýľ, J. A. Bäumler), architektov (Ch. Ludwig, J. Merganc), kultúrnych pracovníkov (A. Güntherová, M. Pietor, M. Martinček, J. L. Bella, G. Koričanský), evanjelických farárov (P. Rázga, J. V. Jarius, J. Ch. Tremmel, K. A. Raabe, L. Szeberényi, J. Drobný, M. Bodický) , lekárov (K. Kanka, Ľ. Valach, F. Celler), šľachticov (de Apadia, gróf d´Annecourt), generála R. Viesta, rodiny Kutlíkovcov, či mecéna robotníkov Juraja Schulpeho a stovky dnes už zabudnutých mien spojených s osudmi nášho mesta.

Čaro tohto pôvabného cintorína utopeného v zeleni uprostred mesta umocňujú nádherné sochy a náhrobky od známych umelcov akými boli Rigele, Mahr, Feigler, Rumpelmayer, Lipšic, Márton, Mack, Majerský, Bahna, Gibala, Ondruš, Vika, Motoška a ďalší.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
2020
Na sklade, objednávajte však rýchlo
12,90 €
Kniha
2006
Vypredané
Ďalšie
238 strán
3-4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×205 mm
Hmotnosť
512 g
ISBN
808891289X
Rok vydania
2006
Edícia
Bratislava - Pressburg
Naše katalógové číslo
27085
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Marenčin PT

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

8
23.10.2021
Tiché a pokojné miesto
Na Cintorín som narazila náhodou a stalo sa mojím obľúbeným miestom v meste, o ktorom som chcela vedieť všetko, čo sa dalo zistiť. Knižka mi priniesla pohľad na toto miesto, ale aj historickú časť Bratislavy z nového uhla. Prešla som všetkými popisovanými miestami posledného odpočinku niekoľko stoviek ľudí so zaujímavou históriou a životnými príbehmi, ale stále ostáva toľko nevypovedaného o mnohých ďalších... Niektoré náhrobky dnes už vyzerajú inak či chýbajú a všetky odlišnosti od knižky som si zaznačila, takže ak bude kolektív autorov niekedy vydávať ďalšie vydanie... :) Čítať viac

Recenzie, kritiky

Autori

Čítať viac
Čítať viac

„Odovzdaj list tomu, kto naňho čaká a povedz že je odomňa. Povedz, že babička pozdravuje a ospravedlňuje sa“