Knihy
E-knihy

Dejiny slovenskej televízie

Náčrt vývojových tendencií kultúrotvornej inštitúcie (1956 – 1989)

Perfekt, 2016
Okamžitý download
PDF
Vydavateľstvo
Perfekt, 2016

Ďalšie formáty

Kniha
10,09 €

Národná inštitúcia STV si určite zaslúži svoj vlastný životopis. Bývalý riaditeľ slovenskej televízie Prof. Ing. Ivan Stadtrucker, Csc. sa podujal na zostavenie a napísanie dejín....

Čítaj viac

Ďalšie formáty

7,60 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Národná inštitúcia STV si určite zaslúži svoj vlastný životopis. Bývalý riaditeľ slovenskej televízie Prof. Ing. Ivan Stadtrucker, Csc. sa podujal na zostavenie a napísanie dejín jedinej verejnoprávnej televízie na Slovensku. Autor v publikácii zachytil vývojové tendencie tejto inštitúcie v rokoch 1956 až 1989. Publikácia je zostavená prehľadne a systematicky, zachytáva podstatné politické a spoločenské udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj televízie. Čitateľ sa dozvie mnoho o začiatkoch vysielania, o rôznych druhoch programov od spravodajských a športových, cez hudobné, detské až po vzdelávacie a dokumentárne programy v rôznych obdobiach. V súvislosti s inscenáciami a filmovým vysielaním sú spomenuté aj mnohé známe herecké mená. Autor nezabudol ani na dôležitosť takých profesií ako bol kameraman či scénograf.

Kniha je určená nielen študentom VŠMU, Filmovej a televíznej fakulty, ale aj inštitúciám a širokej verejnosti, ktorú zaujíma kľukatá cesta slovenskej televízie od jej počiatkov až do roku 1989.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

10,09 €

Posielame do týždňa

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
7,60 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Dejiny slovenskej televízie - Ivan Stadtrucker
Učiteľova dcéra - Julie Klassen
18,79 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
312
Vydavateľstvo
Perfekt
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
266475
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?


Mgr. Štefan Nižňanský
9.6.2016
Dejiny STV
Pre bývalého „televízaka“, ktorý sa zo štartovej čiary redakčného eléva v redakcii spravodajstva Československej televízie z roku 1977 dostal až do kresla posledného riaditeľa Slovenskej televízie v roku 2008, bolo rozsiahle dielo predchodcu Ivana Stadruckera - spísané na 554 stranách – pútavou výzvou. Slovenská televízia – ako významný mienkotvorný subjekt a kultúrna, národná, verejnoprávna inštitúcia – si nielen zaslúži, no tiež potrebuje mať spísaný svoj vlastný životopis. Autor knihy Ivan Stadrucker je celoživotným „televízakom“ už od študentských čias a hoci inštitúciu v Mlynskej doline fyzicky opustil koncom roka 1994 – po jeho krátkom, desaťmesačnom pôsobení v kresle ústredného riaditeľa STV - naďalej sa podieľal na tvorbe i akademickej príprave a výchove budúcich filmových či televíznych profesionálov. Svoje vzdelanie, osobnostné, teoretické predpoklady a vedecké prístupy dokázal pretaviť v literu. Obdivuhodne dokázal zachytiť a spracovať vývojové tendencie „kultúrotvornej“ inštitúcie v historickej epoche reálneho socializmu rokov 1956 až 1989. Televízia vznikla, no často i v mnohom sa menila. Najmä technicky, finančne, no aj personálne i programovo. Preto postihnúť základné vývojové trendy inštitúcie, zachytiť najvýraznejšie črty premien a vonkajších vplyvov na tvorivú atmosféru až po viditeľný výstup formou vysielania, no najmä cez hodnoty uložené v „zlatom fonde“, nebolo isto jednoduché. Oceňujem zvolenú štruktúru diela fokusovanú cez dekády. Ponúka tým prehľadnejší a systematický prístup. Stadruckerom podaná história Slovenskej televízie postihuje podstatné politické, spoločenské aj tvorivé momenty, ktoré ovplyvnili jej vývoj, inventarizuje podstatné hodnoty vytvorené dramaturgmi, scenáristami, režisérmi aj ďalšími aktérmi toho magického a čarovného televízneho sveta ilúzie, predstáv, skutočnosti a pravdy. Ako spravodajcovi sa mi kapitola o televíznom spravodajstve javí až priveľmi „diétna“ / sporá. Zrejme preto, že spravodajstvo vždy fungovalo vo svojom uzavretom svete, hoci všetkým na očiach... Isto, v knihe bude každému podľa jeho pôsobenia niečo aj chýbať a budú diskusie o tom, že tam nie je popísané to i ono. No tak diskutujme... Možno na základe takej dišputy vznikne ďalšie dielo.
Kniha je vedeckým dielom, závažným historickým dokumentom doby. A hoci sa nečíta ľahko, rozhodne zapĺňa medzeru pre bádateľov, historikov, študentov televíznych a filmových profesií aj novinárov či publicistov, ktorí sa zaujímajú o dnešné televízie a ich vysielanie. Ak budú poznať príbeh histórie inštitúcie v Mlynskej doline, lepšie pochopia súvislosti dnešnej situácie aj budúceho vývoja televízneho trhu.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dejiny slovenskej televízie - Ivan Stadtrucker
Učiteľova dcéra - Julie Klassen
18,79 €

„Čitateľov delím na dve skupiny: na tých, ktorí čítajú aby si zapamätali, a tých, ktorí čítajú aby zabudli.“

William Phelps